تئوری انتخاب 1
تئوری انتخاب در زندگی
فروردین ۵, ۱۳۹۶
بخشیدن
قدرتی که از بخشیدن می گیریم
فروردین ۷, ۱۳۹۶

معنای زندگی – چگونه زندگی را برای خود معنا می کنیم؟

معنای زندگی

در مقاله قبل در مورد تئوری انتخاب گفتیم که ما مسئول صد در صد تجارب زندگی مان هستیم، چراکه این تجارب حاصل نوع تفکر ما در مورد اتفاقات است. بنابراین اگر به شکل درستی به مسائل فکر کنیم، تجارب خوشایندی خواهیم داشت. در این مقاله قصد داریم با توجه به این اصل مهم در مورد معنای زندگی صحبت کنیم.

اینکه معنای زندگی برای ما چیست و چگونه می توانیم با تفکراتی مثبت و خوشایند به بهترین شکل ممکن زندگی را برای خود معنا کنیم.

 

این مقاله را از دست ندهید: تئوری انتخاب در زندگی

 

توجه به صدایی که زندگی را برایمان معنا می کند

می توانیم تفکراتی که زندگی را برایمان معنا می کند به یک صدا تشبیه کنیم. هر اتفاقی که می افتد این صدا آن را برای ما معنا می کند. اگر نتوانیم آن را کنترل و مدیریت کرده و اختیارش را در دست بگیریم وقایع را به همان شکلی تعبیر می کند که در طی سال ها به آن عادت کرده و اغلب عادت های فکری، منفی و ناکارآمد هستند.

این صدا خیلی وقت ها ما را متهم اصلی وقایع منفی زندگی مان می داند. یعنی در بسیاری از مواقع ما را زیر سوال برده و مسبب تمام مشکلاتی که با آن مواجهیم می داند. بنابراین حواسمان باشد وقتی انتقاداتش خیلی منفی و عیب جویانه است تحت تاثیر قرار نگرفته و تا حد ممکن تغییرش دهیم.

زمانی که بیش از اندازه احساساتمان را درگیر می کند و یا وقایع را بسیار بدتر از آنچه هستند برایمان معنا می کند نیز همین طور.

اگر سعی کنیم ماهیت این گفتگوی درونی را که اختیارش به طور صد در صد در دست ماست به شکلی مثبت و مطلوب تغییر دهیم، معنای زندگی مان نیز مثبت و مطلوب خواهد شد.

 

واقع نگری و معنای زندگی

منظور از معنا کردن زندگی به شکلی مطلوب این نیست که واقعیات را نبینیم. بلکه منظور این است که وقایع را به همان شکلی که هستند دیده و در موردشان فاجعه سازی نکنیم.

می توانیم واکنش و پاسخ خود به کنش های زندگی را از طریق نظارت بر افکار و اندیشه هایمان کنترل و مدیریت کنیم. کافی است یاد بگیریم در رابطه با زندگی واقع نگر باشیم.

ممکن است زندگی همواره مشکلات و دشواری هایی برایمان ایجاد کند. اما سعی کنیم آن ها را به همان گونه ای که هستند تعبیر و معنا کنیم نه بدتر از آن چه هستند و به صورت یک فاجعه.

 

نقش افکار ما در کیفیت معنای زندگی

یک بار دیگر به یاد بیاوریم که زندگی کنش می کند و این ماییم که به آن واکنش نشان می دهیم. منظور از معنای زندگی همین واکنش هاست. یعنی ما به کنش های زندگی و معنا و مفهوم آن فکر می کنیم و بر اساس این افکار واکنش نشان می دهیم.

پس واکنش های خود به کنش های دائمی زندگی را با انتخاب افکار و معنابخشی مثبت به آن ها انتخاب کنیم. به افکار و گفتگوهای درونی خود نسبت به وقایع خوب گوش کنیم. این مسئله که چطور با خودمان حرف می زنیم در رسیدن به معنایی ارزشمند و خوشایند از زندگی خیلی مهم است.

از اینکه معقول و منطقی با خودمان حرف می زنیم مطمئن شویم. مسئولیت افکار و اندیشه ها و تمام واکنش هایی که به کنش های زندگی نشان می دهیم را بپذیریم. در مورد افکاری که می توانیم داشته باشیم دست به انتخاب های خوب بزنیم و افکار راه گشا را انتخاب کنیم.

در این صورت زندگی بهتری را تجربه کرده و از اینکه معنای زندگی مطابق با خواسته ها و انتظارات خودمان است لذت می بریم.

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

8 دیدگاه ها

 1. با عرض سلام
  مقاله مفیدی بود به ویژه با تاکید بر عدم فاجعه سازی
  در اتفاقات روزمره گاهی مسایل را در حد فاجعه دیدن موجب خسارات غیر قابل جبرانی می شود .
  از شما استاد پرتلاش و گرامی سپاسگزارم

 2. خیلی خوب و آموزنده بود، امیدوارم همیشه سالم و پاینده باشید.

 3. محمد گفت:

  بسیار عالی استاد عزیز

 4. علی انصاری لاری گفت:

  درود به استاد محمدی عزیز با آرزوی موفقیتهای بیشتر شما. افتخاریست بودن در کنار اساتید باسواد و پرمحتوایی همچون شما. مقاله بسیار خوب و سایت پرباری دارید. موفق باشید.

  • محسن محمدی گفت:

   خیلی ممنون و سپاسگزار از شما جناب انصاری عزیز
   بسیار خوشحالم که مطالب سایت مورد توجهتون واقع شده
   سربلند و پیروز باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

288 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام