خوب بودن
خوب بودن را منوط به خوب بودن دیگران نکنیم
مرداد ۴, ۱۳۹۵
حفظ رابطه
چگونه روابطمان را حفظ کنیم
مرداد ۶, ۱۳۹۵

وابستگی عاطفی یا عشق

وابستگی عاطفی

یک هشدار جدی

قصد دارم این نوشته در مورد وابستگی عاطفی را با یک هشدار جدی شروع کرده و در ادامه کل بحث را به بررسی آن اختصاص دهم:

اگر کسی را مهم‌تر از خود کرده و بیش از خودت به او توجه کردی منتظر عذاب‌های شدید روحی و روانی در آینده‌ای دور یا نزدیک باش

وابستگی عاطفی 1

چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است

نکته‌ی نهفته در هشدار بالا را تمام انسان‌ها می‌دانند و قرن‌هاست که به شکل‌های مختلف به آن اشاره شده اما مهم این است که در عمل بتوانیم اجرایش کنیم. نتیجه‌ی عمل بر خلاف این هشدار وابستگی عاطفی است.

روند وابستگی عاطفی به گونه ایست که افراد نمی‌توانند نشانه‌های آن را در خود تشخیص داده و زمانی به وجود آن پی می‌برند که دچارش شده‌اند.

درواقع آن‌ها ذره ذره و با رفتارها و گفتارهای کوچکی که از جنس وابستگیست رفته رفته به طرف مقابل خود وابسته شده و در اوج این وابستگی عاطفی به وجودش پی می‌برند.

چرا افراد دچار وابستگی عاطفی می‌شوند؟

دلیل این نوع وابستگی یک مسئله‌ی پیچیده‌ی شخصیتی است که ریشه در دوران کودکی و سال‌های بسیار دور دارد. افرادی که دچار وابستگی عاطفی می‌شوند از نظر شخصیتی ضعیف بوده و از عزت نفس پایینی برخوردارند.

وابستگی عاطفی 2

این افراد ارزش خود را وابسته به ارزشی می‌دانند که دیگران به آن‌ها می‌دهند و در صورتی که کسی از بیرون احساس مهم بودن را به آن‌ها ندهد احساس بی‌ارزشی می‌کنند.

اما سوالی که مطرح است اینکه این افراد چطور رفتار می‌کنند که در طولانی مدت به وابستگی عاطفی منتهی می‌شود؟

چه نوع رفتارهایی ایجاد وابستگی عاطفی میکند؟

دلیل وابستگی عاطفی این گونه افراد این است که همواره دیگران را مقدم بر خود قرار می‌دهند. یکی از دلایل چنین رفتاری این است که این افراد به خاطر احساس بی‌ارزشی، هیچ‌گاه به خواسته‌های خود فکر نکرده و همواره ارزش خود را وابسته به پیروی از خواسته‌های دیگران دانسته‌اند.

شاید عجیب باشد ولی اگر از این افراد سوال کنید که چه خواسته‌هایی دارند؟ هیچ جوابی از آن‌ها نخواهید شنید. چراکه اساسا داشتن خواسته و هدف را یاد نگرفته‌اند.

این افراد این طور برنامه ریزی شده‌اند که همیشه فردی دیگر باید هدفی برای‌شان تعیین کند تا آن‌ها در راستای تحقق آن تلاش کنند، در غیر این صورت سردرگم شده و واقعا نمی‌دانند باید چه کار کنند.

وابستگی عاطفی 3

دلیل اصلی این ویژگی این است که آنها هیچ‌گاه به اینکه از زندگی چه می‌خواهند فکر نکرده‌اند. آن‌ها اساسا خواستن را یاد نگرفته‌اند و تنها پاسخ دادن به خواسته‌های دیگران را بلدند.

چطور دچار وابستگی عاطفی نشویم؟

نکته‌ای که قصد دارم در اینجا به آن اشاره کنم بسیار شبیه راه‌حلی است که در مقاله “خوب بودن را منوط به خوب بودن دیگران نکنیم” به آن رسیدیم.

اگر به این فکر کنیم که از زندگی چه می‌خواهیم و چه چیزی باعث لذت و خوشحالی‌مان می‌شود و سپس در راه رسیدن به آن تلاش کنیم دیگر احساس بی‌ارزشی نکرده و نیازی به اینکه کسی از بیرون این احساس را به ما بدهد نخواهیم داشت.

ما در این حالت در راستای رسیدن به یک هدف مشخص گام بر می‌داریم و دغدغه مان رسیدن به آن است نه برآورده کردن خواسته های دیگران. در این صورت ما همچنان دیگران را دوست خواهیم داشت اما به آن‌ها وابسته نخواهیم شد.

افرادی که دچار وابستگی عاطفی می شوند کسانی هستند که از دوست داشتنی و ارزشمند بودن خود آگاهی ندارند. اینگونه افراد وقتی از کسی چنین حسی را دریافت می کنند شدیدا به او وابسته می شوند.

این وابستگی به این خاطر است که آنها بدون حضور آن فرد و به خودی خود نمی توانند احساس لذتبخش ارزشمند بودن را تجربه کنند. درواقع آنها از فرد مقابل می خواهند که همواره در کنارشان بماند و این حس فوق العاده را به آنها بدهد.

وابستگی عاطفی 4

اینگونه افراد که به خودی خود و به تنهایی احساس ارزشمندی نمی کنند بعد از رفتن کسی که این احساس را به آنها می دهد از نظر عاطفی فرو می‌پاشند.

تفاوت وابستگی عاطفی با دوست داشتن

ارتباط با دیگران یک دلیل بیشتر ندارد: لذت بردن و رسیدن به حس خوب. با دانستن این مسئله دوست داشتن دیگران تنها یک دلیل دارد و آن هم اینکه ما از ابراز عشق و علاقه به آن‌ها لذت می‌بریم.

با این طرز فکر درواقع ما به دلیل لذتی که از دوست داشتن می‌بریم دیگران را دوست داریم نه به این خاطر که وجودشان باعث احساس ارزشمندی مان می شود.

درواقع تفاوت وابستگی عاطفی با دوست داشتن و عشق این است که در دوست داشتن، علاقه ما به دیگران به خاطر خودشان است. یعنی ما به این دلیل دیگران را دوست داریم که از خصوصیاتی که دارند خوشمان می آید. اما در وابستگی عاطفی علاقه ما به دیگران خودخواهانه است. در این حالت ما آنها را نه به خاطر خودشان بلکه به این دلیل که ما را تایید می کنند دوست داریم.

کسی که دچار وابستگی عاطفی است تا زمانی فرد مقابل را دوست دارد که تاییدش کند. اگر روزی برسد که آن فرد تاییدش نکند، از او متنفر خواهد شد.

در ضرب‌المثل معروف “عشق و نفرت دو روی یک سکه‌اند”، معنی عشق همان وابستگی عاطفی است. عشق واقعی و نفرت دو روی یک سکه نیستند بلکه این وابستگی عاطفی است  که روی دیگر سکه‌ی نفرت است.‌ چراکه هر دو از یک جنسند و هیچ‌کدام ارتباطی با عشق ندارند.

وابستگی عاطفی 5

کسی که دچار وابستگی عاطفی است از خودش متنفر است و برای در امان ماندن از شر این نفرت به فرد دیگر پناه می‌برد. زمانی که آن فرد او را رها کند او تنفر از خودش را به او نیز تعمیم داده و عشق پوشالی‌اش ماهیت واقعی خود را نشان داده و تبدیل به نفرت می‌شود.

عشق واقعی و نفرت دو روی یک سکه نیستند بلکه این وابستگی عاطفی است  که روی دیگر سکه‌ی نفرت است.‌ چراکه هر دو از یک جنسند و هیچ‌کدام ارتباطی با عشق ندارند.

نتیجه‌گیری

اگر نمی‌توانید دیگران را به خاطر آن چیزی که هستند فارغ از اینکه به شما اهمیت می‌دهند یا خیر دوست بدارید نیازی نیست که خود را مجبور به داشتن چنین احساسی کنید.

دوست داشتن دیگران باید به خودی خود در شما احساس خوب ایجاد کند و نباید وابسته به عامل دیگری باشد.

وابستگی عاطفی 6

عشق و علاقه‌ی واقعی یک فرد به دیگران و اهمیتی که به تامین خواسته‌های آن‌ها می‌دهد به این معنی نیست که آن‌ها را مهمتر از خود می‌داند بلکه به این خاطر است که او از این عشق ورزی لذت می‌برد.


پیشنهاد ثبت نام


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.
محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

7 دیدگاه ها

 1. نجمه گفت:

  سلام باتوجه به اینکه خیلی ها درگیرش اند واقعا عالیه ممنونم

 2. صفری گفت:

  سلام بسیار عالی و مفید بود . خیلی خیلی ممنون.

 3. رضا گفت:

  چقدر خوب بود این جمله:
  «اگر کسی را مهم‌تر از خود کرده و بیش از خودت به او توجه کردی منتظر عذاب‌های شدید روحی و روانی در آینده‌ای دور یا نزدیک باش»
  واقعیتیه هزاران مورد عینی در ذهنمون وجود داره برای این جمله

 4. مصطفی گفت:

  سلام
  سپاس از مقاله خوب و عالی
  مدت ها بود که دلم می خواست در این رابطه یک مقاله خوب بخونم ، ممنون نمره ۲۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

298 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام