غر زدن
بیان نیازها به جای غر زدن
اسفند ۲۶, ۱۳۹۵
کنترل خشم
کنترل خشم و بیان آن در ۴ مرحله
اسفند ۲۸, ۱۳۹۵

مراحل رهایی از وابستگی عاطفی

وابستگی

در فرایند رشد مسئولیت عاطفی اغلب افراد سه مرحله را تجربه می کنند: ۱- بردگی یا وابستگی عاطفی، ۲- نفرت از دیگران و ۳- آزادی عاطفی

هدف ما در این مقاله این است که با توضیح و بررسی هر مرحله از وابستگی عاطفی گذشته و به آزادی و استقلال عاطفی که جایگاه مطلوب است برسیم.

 

این مقاله را از دست ندهید: چه کسی مسئول احساس بد ماست؟

 

مرحله ۱: وابستگی عاطفی

افراد در این مرحله خود را مسئول احساسات بد و خوب دیگران دانسته و فکر می کنند وظیفه دارند به گونه ای عمل کنند که آن ها ناراحت نشده و همواره خوشحال و راضی باشند.

در این مرحله ما فکر می کنیم باید بار ناراحتی و احساسات بد دیگران را به دوش گرفته و برای شاد نگه داشتنشان نهایت تلاش خود را بکنیم.

آنچه مسلم و قابل پیش بینی است اینکه وابستگی عاطفی در روابط صمیمی بسیار زیان بخش است. چراکه موجب می شود ما خود را مسئول احساسات طرف مقابل بدانیم. این طرز فکر باعث می شود تا حال خوب ما وابسته به احساس و قضاوت فرد مقابل باشد و از طرفی فرد مقابل نیز در بروز احساسات مختلف خود احساس رضایت و آزادی لازم را نداشته باشد.

این مسئله باعث می شود که افراد در طولانی مدت نسبت به رابطه دلسرد شده و ارتباط صمیمی شان کمرنگ شود. دلیل سرد شدن روابط در این حالت این است که دو طرف رابطه احساس شادی و رضایت کافی را که هدف یک رابطه صمیمی است از آن دریافت نمی کنند.

در مرحله وابستگی عاطفی، افراد از توجه به نیازها و احساسات خودشان و یا حتی از اینکه نیازها و احساساتی دارند احساس ترس و گناه می کنند.

 

مرحله ۲: نفرت از دیگران

در این مرحله فرد برای احساسات و نیازهای دیگران اهمیتی قائل نبوده و هیچ توجهی به آن ها ندارد. به این دلیل که ما در این مرحله به تاثیر مخرب وابستگی عاطفی و قبول مسئولیت احساسات دیگران پی برده و سعی می کنیم خود را از آن رها کنیم. این آگاهی باعث می شود تا متوجه شویم که چه فرصت هایی را به خاطر وابستگی عاطفی از دست داده ایم. این مسئله باعث عصبانیت و نفرتمان از دیگران می شود.

 

وابستگی 1

 

مسئله بسیار بسیار مهم در این مرحله این است که عبور از آن برای کسانی که زمانی دچار وابستگی عاطفی بوده اند اجتناب ناپذیر است، بنابراین ما باید رفتارهای بد و زننده افرادی را که از مرحله وابستگی عاطفی وارد این مرحله شده اند به خوبی درک کنیم و حتی از اینکه آن ها مرحله وابستگی عاطفی را پشت سر گذاشته و وارد مرحله نفرت از دیگران شده اند خوشحال باشیم.

به عنوان مثال دکتر مارشال روزنبرگ در کتاب ارتباط بدون خشونت اشاره می کند که دخترش مارلا که در کودکی دچار وابستگی عاطفی بود با رسیدن به مرحله نفرت از دیگران در جواب مدیرش که در مورد لباس پوشیدنش به او تذکر داده بود،‌ پرخاش کرده و به او گفته بود “گم شو!”

مارشال روزنبرگ در ادامه می گوید که به خاطر این رفتار دخترش آن روز را جشن گرفتند. چراکه او از مرحله وابستگی عاطفی فارغ التحصیل شده و وارد مرحله نفرت از دیگران شده بود. او یاد گرفته بود علی رغم ناخشنودی دیگران بتواند نیازهایش را که در مرحله قبل از بیانشان احساس ترس و گناه می کرد بیان کرده و خطر ناخشنودی دیگران را بپذیرد.

البته حضور در این مرحله موقتی بوده و صرفا پلی است برای رسیدن به مرحله بعد که حالت مطلوب است.

 

این مقاله را از دست ندهید: ارتباط بدون خشونت

 

مرحله ۳: آزادی عاطفی

 

وابستگی 2

 

در این مرحله ما مسئولیت کامل اعمال و احساساتمان را می پذیریم و در عین حال خود را مسئول احساسات دیگران نمی دانیم. چراکه می دانیم هیچ کسی نمی تواند تحقق نیازهای دیگران را بر عهده بگیرد.

در این مرحله ما از روی محبت به نیازها و خواسته های دیگران پاسخ می دهیم نه از روی ترس، گناه و یا شرم. این مسئله باعث می شود که اعمال و رفتارهای ما برای خودمان و فرد مقابل رضایت بخش باشد.

بنابراین اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم: ازادی عاطفی بیان واضح نیازهای خود با توجه به نیازهای دیگران است.

 

این مقاله را از دست ندهید: مهربانی و گذشت، هوشمندانه ترین شیوه برقراری ارتباط

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه یک کتاب الکترونیکی دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

2 دیدگاه ها

  1. احمدرضا فاضلي گفت:

    با سلام و احترام
    تشکر می کنم از شما بابت نگارش این مقاله جالب
    خیلی از اوقات ما حال بد خود را براحتی به دیگران نسبت می دهیم حال آنکه خود در اکثر مواقع مسؤل حال بد خود هستیم
    موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

891 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام