رابطه خوب
۳ ویژگی کلیدی یک رابطه خوب
اسفند ۱۶, ۱۳۹۵
جذاب بودن
۵ راه برای جذاب بودن
اسفند ۱۸, ۱۳۹۵

تست روانشناسی رفتار قاطعانه

تست روانشناسی
در این تست روانشناسی قصد داریم با بررسی واکنشمان به موقعیت های مختلف و ارزیابی آن ها میزان قاطعانه و جرات مندانه بودن یا غیر جرات مندانه بودن خود در روابط را بسنجیم.

درواقع نتیجه این تست روانشناسی مشخص می کند که رفتارهای ما سلطه پذیرانه و پرخاشگرانه است و یا مناسب و درست بوده و به شکلی قاطعانه و جرات مندانه ارائه می شود.

.

این مقاله را از دست ندهید: رفتار قاطعانه چیست؟

توضیح تست روانشناسی

در هر یک از موقعیت هایی که در قسمت بعد توصیف می شوند مشخص کنید که واکنش تان کدام یک از حالات زیر است:

 1. درخواست فرد مقابل را رد کرده و از این کار احساس ناراحتی نخواهم کرد.
 2. درخواست فرد مقابل را رد می کنم ولی از رد کردن آن ناراحت می شوم.
 3. درخواست را رد نمی کنم اما از اینکه آن را قبول کرده ام احساس ناراحتی می کنم.
 4. درخواست را رد نمی کنم حتی اگر رد کردن آن را بیشتر بپسندم، با این وجود از جواب رد ندادن به فرد مقابل احساس ناراحتی نمی کنم.
 5. درخواست را رد نمی کنم چون ظاهرا درخواست معقولی است.

در کنار هر موقعیتی که در ادامه توصیف خواهد شد از ۱ تا ۵ بر اساس شماره های بالا نمره دهید. نمراتی که می دهید باید به بهترین شکل ممکن نشان دهنده واکنش شما در آن موقعیت باشد.

سعی کنید هر موقعیت را به طور جداگانه مورد توجه قرار دهید و در حد امکان پاسخ شما به یک موقعیت بر روی واکنشتان نسبت به موقعیت های دیگر تاثیر نگذارد.

تست روانشناسی 2

این مقاله را از دست ندهید: قرص ضد ناراحتی – روش برخود با افرادی که ناراحتمان می کنند

موقعیت های تست روانشناسی جهت سنجش میزان جرات مندی و رفتار قاطعانه

 1. فرض کنید یکی از لوازم دست دوم خود را می خواهید به قیمت ۱ ملیون تومان بفروشید، اما یکی از همسایه ها که کمی با شما آشناست می گوید که واقعا به آن نیاز دارد ولی فقط می تواند ۳۰۰ هزار تومان بابت آن پرداخت کند.
 2. یکی از هم اطاقی هایتان مدام از شما در حد چند ده هزار تومان (کمتر از ۵۰ هزار تومان) پول قرض می گیرد و هرگز قرض هایش را پس نمی دهد. شما از این وضعیت عصبانی هستید و نمی خواهید دیگر به او پول قرض دهید. اکنون او از شما دوباره مقداری پول می خواهد.
 3. یکی از دوستان شما به دلایلی نمی تواند در کلاس روز شنبه خود حاضر شود. با وجود اینکه شما در آن کلاس ثبت نام نکرده اید او از شما می خواهد برای کمک به او سر کلاس رفته و گفته های استاد را یادداشت کنید. شما به دلیل امتحانی که دارید خودتان نیاز به زمان برای مطالعه دارید.
 4. یکی از آشنایان دور شما ۲۰۰ هزار تومان پول می خواهد که تا هفته بعد آن را به شما برگرداند. شما این مقدار پول را دارید اما خودتان برای موبایلی که قصد خریدش را دارید پول کم می آورید و مجبورید تا زمانی که او پولتان را پس دهد خرید خود را به تعویق بیاندازید.
 5. یکی از همکلاسی های نا آشنا، جزوه تان را چند هفته پیش به امانت گرفت اما تا کلاس بعدی آن را نیاورد و شما مجبور شدید در دفتری دیگر مطالب آن کلاس را بنویسید. در نتیجه شما مجبور شدید پس از گرفتن دفترتان مطالب را دوباره در آن بنویسید. اکنون او بار دیگر از شما جزوه می خواهد.

 6. یکی از اقوام بسیار دور چند بار ماشینتان را قرض گرفته و هر بار آن را با باک خالی تحویل شما داده است. امروز او دوباره ماشین را می خواهد.
 7. یک پروژه درسی را با چند نفر دیگر به عهده گرفته اید. شما سهم خود را زودتر از دیگران انجام داده و آن را تحویل مسئول پروژه داده اید. او که از بهترین دوستان شماست الآن که چند روز بیشتر به تحویل پروژه نمانده و مقداری از کارها باقی مانده، علاوه بر سایر اعضا از شما هم به خاطر کارهای عقب مانده کمک می خواهد.
 8. شما مقدار زیادی کار درسی دارید و یکی از هم خوابگاهی هایتان که زیاد هم با شما آشنا نیست برای رفتن به سینما دعوتتان کرده است.
 9. شما شدیدا مشغول انجام کارهای عقب افتاده خود هستید که یکی از همکاران بسیار دورتان به اتاق کارتان آمده و از شما می خواهد که یک ساعت از وقت خود را به او بدهید. اگر قبول کنید به دلیل تعطیل شدن محل کار مجبور می شوید کارهای عقب مانده خود را در روز دیگری انجام دهید.
 10. شما و دو دوست دیگر قصد دارید برای اجاره یک آپارتمان شخص دیگری را پیدا کنید. اکنون دوستان شما آمده اند و می گویند نفر چهارم را پیدا کرده اند. وقتی نام او را به شما می گویند، می بینید که او را می شناسید و از او خوشتان نمی آید.
 11. موقع برگشت به خانه یکی از آشنایان دورتان را می بینید که از شما می خواهد بسته سنگینی را تا منزل او ببرید، چون کاری برایش پیش آمده که فرصت این کار را ندارد. چون شما هم کیف و یک بسته دیگر دارید انجام این کار خیلی برایتان سخت است.

تصحیح تست روانشناسی

بعد از دادن اعداد ۱ تا ۵ به هر یک از یازده موقعیت بالا، طبق موارد زیر قاطعانه یا غیر قاطعانه بودن هر مورد را مشخص کرده و سپس تعداد پاسخ های قاطعانه و غیرقاطعانه خود را بشمارید:

 • موقعیت ۱: ۱ یا ۲ (قاطعانه)، ۳ یا ۴ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۲: ۱ یا ۲ (قاطعانه)، ۳ یا ۴ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۳: ۱ (قاطعانه)، ۲، ۳ یا ۴ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۴: ۱ (قاطعانه)، ۲، ۳ یا ۴ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۵: ۱ (قاطعانه)، ۲ یا ۳ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۶: ۱ (قاطعانه)، ۲، ۳ یا ۴ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۷: ۱ (قاطعانه)، ۲ یا ۳ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۸: ۱ (قاطعانه)، ۲ یا ۳ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۹: ۱ (قاطعانه)، ۲، ۳ یا ۴ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۱۰: ۱ یا ۲ (قاطعانه)، ۳ یا ۴ (غیرقاطعانه)
 • موقعیت ۱۱: ۱ (قاطعانه)، ۳ یا ۴ (غیرقاطعانه)

اگر پاسخ های قاطعانه شما به هفت مورد یا بیشتر برسد شما فردی قاطع و جرات مند هستید. اما اگر در هفت مورد یا بیشتر پاسخ هایتان غیرقاطعانه باشد احتمالا فردی غیرقاطع هستید.

.

این مقاله را از دست ندهید: چگونه رفتار قاطعانه داشته باشیم؟

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه یک کتاب الکترونیکی دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

326 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام