گوش دادن
مهارت یخ شکنی در گوش دادن موثر
بهمن ۲۷, ۱۳۹۵
سوال
مهارت سوم: چگونه سوال بپرسیم؟
اسفند ۳, ۱۳۹۵

تشویق های کوتاه، مهارت دوم از مهارت های همراهی با گوینده

تشویق

در مقاله قبل در مورد مهارت اول از مهارت های همراهی با گوینده (یخ شکنی) در گوش دادن موثر صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم مهارت دیگری از این مهارت ها را مطرح کنیم و آن “تشویق های کوتاه” است.

 

این مقاله را از دست ندهید: گوش دادن موثر – مهارت های همراهی با گوینده – یخ شکنی

 

تشویق های کوتاه

در مقاله مهارت های توجه در گوش کردن موثر، اشاره کردیم که یکی از مسئولیت های شنونده آن است که این فرصت را برای گوینده فراهم کند که بتواند یک موقعیت را به همان شکلی که احساس می کند توصیف کند.

اتفاقی که می افتد این است که برخی از افراد فکر می کنند برای دادن چنین فرصتی به گوینده، باید کلا خود را از مسیر حرکت گوینده دور نگه دارند. این برداشت اشتباه باعث عقب نشینی آن ها و عدم مشارکتشان در گفتگو می شود که آسیب زاست.

برای دوری از این حالت استفاده از تشویق های کوتاه می تواند تا حد زیادی موثر باشد. تشویق های کوتاه، پاسخ های ساده ای است که گوینده را تشویق می کند هر طور مایل است مسئله ی خود را مطرح کند و در عین حال شنونده را نیز فعال نگه می دارد.

تشویق های کوتاه برای طرف مقابل نقش علایمی را دارند که نشان می دهد شما او را همراهی می کنید. صرف بیان چند عبارت کوتاهِ تشویق کننده به طرف مقابل کمک می کند که بداند شما بدون قطع کردن صحبتش به او گوش می دهید.

 

این مقاله را از دست ندهید: گوش کردن موثر – مهارت های توجه در گوش کردن موثر

 

استفاده از تشویق های کوتاه

شاید پرکاربردترین تشویق کوتاه همان “هوم هوم کردن” ساده باشد. این عبارت کوتاه می تواند بیانگر این مطلب باشد که: “لطفا ادامه بده من دارم گوش می دهم و حرف هایت را می فهمم.”

پاسخ های کوتاه بسیاری وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. مثل:

بیشتر توضیح بده

برای مثال

می فهمم

خوب

بعدش؟

بله

واقعا؟

متوجهم

عجب

قطعا

پس

تکرار یکی دو کلمه ی کلیدی از حرف های گوینده، یا یکی دو کلمه ی آخر او هم می تواند نقش تشویق کوتاه را داشته باشد. مثلا وقتی فردی می گوید: “نمی دانم چه کار کنم. کمی گیج شده ام” شنونده می تواند با حالتی سوالی بگوید: “گیج شده ای؟”

 

تشویق از طریق همدلی با گوینده

شنونده ی ماهر می تواند از طریق حالت چهره و تن صدا، حتی وقتی که تنها یکی دو کلمه بیان می کند، همدلی بسیار زیادی را انتقال دهد.

در فیلمی از یک جلسه مشاوره، مراجعه کننده زنی بود که نسبت به رفتارهای مادرش احساس خشم شدیدی داشت و مشغول صحبت در این مورد و بیان احساساتش بود.

در حین توضیحات او، مشاور در چند جا با گفتن کلمه ی “می فهمم” او را همراهی می کرد. نحوه استفاده مشاور از این کلمه به گونه ای بود که این احساس را در زن ایجاد می کرد که: “او می فهمد که من چقدر عصبانی هستم ولی با این حال به راحتی مرا می پذیرد.”

 

تشویق

 

این مقاله را از دست ندهید: همدلی چیست؟ – چگونه با دیگران همدلی کنیم؟

 

نقش تشویق های کوتاه در روند گفتگو

تشویق های کوتاه به معنای موافقت یا مخالفت با حرف های گوینده نیست. بلکه فقط به طرف مقابل اجازه می دهد که بداند حرف هایش شنیده می شود و در صورتی که بخواهد صحبت خود را ادامه دهد، شنونده هم برای درک منظور و احساس او نهایت سعی اش را می کند.

بنابراین به عنوان مثال وقتی شنونده ای با کلمه “درسته” گوینده را همراهی می کند، به این معنا نیست که با او موافق است، بلکه به این معناست که: “بله، به حرف هایت گوش می دهم. لطفا ادامه بده.”

مسئله ای که توجه به آن بسیار مهم است اینکه احتمال دارد این نوع همراهی های کلامی (تشویق های کوتاه)، بیش از اندازه به کار رفته و یا به صورت مکانیکی مورد استفاده قرار گیرند. اما با این وجود اگر این تشویق ها از نظر عاطفی و هیجانی با پاسخ های دیگر هماهنگ شوند، به گوینده در ادامه ی صحبت هایش کمک خواهند کرد.

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.


دانلود PDF این مقاله

چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

504 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام