قدردانی
قدردانی از انسان های ارزشمند زندگی مان
فروردین ۲, ۱۳۹۶
تشکر و قدردانی
تشکر و قدردانی دیگران را با محبت بپذیریم
فروردین ۴, ۱۳۹۶

چگونه از دیگران تشکر کنیم؟

تشکر

تشکر ، تحسین و قدردانی های متداول هر چند مثبت، حالت قضاوت دارند و بعضی وقت ها با این هدف انجام می شوند که دیگران را به انجام کاری که مورد نظر فرد قدردانی کننده است ترغیب کنند.

اگر بخواهیم طبق اصول ارتباط موثر عمل کنیم، فقط به عنوان روشی برای ابراز شادی و سرور خود باید از دیگران تشکر کنیم.

اما این کار به چه صورتی باید انجام شود تا برای تحسین شونده تاثیرگذار و خوشایند باشد؟

.

شرکت در دوره رایگان آموزش ارتباط موثر

.

سه مرحله ی تشکر و قدردانی اصولی

برای اینکه تشکر و قدردانی ما از دیگران صرفا یک کلی گویی بی معنی نباشد که با جوابی کلیشه ای از طرف مقابلمان همراه شود، باید سه مرحله ی زیر را در ابراز آن مورد توجه قرار دهیم:

۱- بیان عمل و تاثیر مثبتی که فرد مقابل در زندگی ما گذاشته

۲- بیان یک یا چند نیاز ما که در اثر عمل و رفتار فرد مقابل تامین شده

۳- بیان احساسات خوشایندی که در اثر رفع آن نیازها در ما ایجاد شده است

..

تشکر و قدردانی کلیشه ای

قبل از اینکه با ذکر مثالی نشان دهیم که یک تشکر و قدردانی اصولی در عمل به چه صورت است، به مثالی از تشکر و قدردانی های متداولی که همراه با کلی گویی بوده و تاثیر مثبت چندانی ندارد اشاره می کنیم:

امیر: صادق تو واقعا بی نظیری

صادق: خیلی ممنون امیر جان. نظر لطفته

همان طور که می بینید هیچ اطلاعات ارزشمندی در این نوع قدردانی و تشکر منتقل نشده و احتمالا هیچ احساس خوشایند خاصی هم به صادق دست نمی دهد. او طبق عادت صرفا یک جواب کلیشه ای به تشکر امیر می دهد.

در این مثال صادق دقیقا نمی داند دلیل تحسین امیر چیست و به خاطر کدام ویژگی و تاثیر مثبتی که بر امیر داشته از او تشکر شده است.

.

شرکت در دوره رایگان آموزش ارتباط موثر

.

تشکر و قدردانی اصولی در عمل

ترتیب سه مرحله ای که در مورد تشکر و قدردانی اصولی گفتیم ممکن است متفاوت باشد. بعضی وقت ها هم هر سه مرحله را می توان در یک لبخند و یا کلمه “متشکرم” خلاصه کرد. اما اگر می خواهیم مطمئن شویم که طرف مقابل قدردانی ما را کاملا و همان طور که می خواهیم دریافت کرده است بهتر است هر سه مرحله را به طور واضح انجام دهیم.

گفتگوی زیر که یک تمرین برای یادگیری و انجام سه مرحله فوق است مثال خوبی است از تشکر و قدردانی اصولی که این سه مرحله در آن رعایت شده است. این تمرین بین یک مدرس مهارت های ارتباطی و دانشجوی یکی از دوره های آموزشی اش انجام شده:

دانشجو: استاد شما نابغه اید!

مدرس: من از این نوع قدردانی و تشکرت لذتی نمی برم.

دانشجو: چرا، منظورت چیست؟

مدرس: بارها بارها از افراد مختلف چنین تحسین های کلی و نامشخصی را شنیده ام و به یاد نمی آورم که از هیچ کدام آن ها نکته جدید و ارزشمندی یاد گرفته باشم. دوست دارم از تشکر تو چیز جدیدی بشنوم و از آن لذت ببرم. به همین دلیل نیاز به اطلاعات بیشتری دارم.

دانشجو: مثل چی؟

مدرس: اول دوست دارم بدانم که چه گفته یا انجام داده ام که باعث بهتر شدن زندگی ات شده است.

دانشجو: خُب، شما خیلی باهوشید.

مدرس: این هم یک قضاوت دیگر است که به اندازه قبلی کلی است. چیزی که من می خواهم بدانم این است که کدام رفتار من تاثیر مثبتی برایت داشته است.

دانشجو (مدتی فکر کرد، سپس به یادداشت هایی که در طول دوره نوشته بود توجه کرد و گفت): ببین، این دو تا چیز موثری بود که از شما یاد گرفتم.

مدرس: پس تشکر تو به خاطر این دو موضوع است؟

دانشجو: بله.

مدرس: حالا دوست دارم بدانم در ارتباط با آن دو موضوع چه احساسی داری؟

دانشجو: امیدواری و تا حد زیادی آرامش.

مدرس: و حالا دوست دارم بدانم با گفتن آن دو مطلب کدام نیازت برآورده شده؟

دانشجو: پسر ۱۸ ساله ای دارم که قادر به برقراری ارتباط با او نیستم. ناامیدانه به دنبال راهی برای برقراری ارتباطی محبت آمیزتر با او بودم. آن دو مطلبی که شما گفتید جهت را برای من مشخص کرد.

حالا مدرس با دانستن هر سه جزء (آنچه برای فرد مقابلش انجام داده، احساس فرد مقابل و نیازی که از او برطرف شده) از اینکه مورد قدردانی قرار گرفته واقعا لذت می برد. چون الآن می داند که تشکر فرد مقابل صرفا از روی احترام و عادت نیست و دلیلی واقعی و ارزشمند دارد.

اگر بخواهیم در جایگاه دانشجو و در یک عبارت تشکری کنیم که هر سه مرحله را در خود داشته باشد می توانیم این طور بگوییم:

“استاد وقتی شما این دو مطلب را گفتید (جزوه را نشان می دهیم)، من احساس آرامش کرده و امیدوار شدم، چون به دنبال روشی برای برقراری ارتباط با پسرم بودم و این دو مطلب راهی را که به دنبالش بودم به من نشان داد.”

قطعا اگر دانشجو از همان ابتدا تشکرش را این طور بیان می کرد دیگر ابهامی برای مدرس ایجاد نمی شد که بخواهد در مورد هر یک از سه مرحله سوالاتی از او بپرسد و مکالمه شان انقدر طولانی نمی شد.

.

شرکت در دوره رایگان آموزش ارتباط موثر

.

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16396 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام