احترام متقابل
احترام متقابل
فروردین ۱۲, ۱۳۹۶
گوش دادن موثر
گوش دادن موثر
فروردین ۱۴, ۱۳۹۶

چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

تعریف کردن

تحقیقات نشان می دهد وقتی از دیگران تعریف می کنیم، در نظر آنها تبدیل به فردی خون گرم و دوست داشتنی شده و به سادگی در قلب آنها نفوذ می کنیم. بنابراین تعریف کردن درست و اصولی از دیگران می تواند تاثیر مثبت زیادی در روابط ما داشته باشد.

با توجه به این تاثیرگذاری در این مقاله می خواهیم یک راهکار عملی و مفید برای آن ارائه دهیم.

هر کسی چیزی برای تعریف کردن دارد

از این به بعد باید سعی کنیم از هر فردی که به شکلی با او در ارتباطیم تعریف کنیم. این افراد می توانند شامل همسر، فرزند،‌ شریک، مشتری، راننده تاکسی و یا هر کس دیگری باشند.

البته منظور ما این نیست که به صورتی تصنعی و صرفا برای اینکه تعریف کرده باشیم این کار را انجام دهیم. درواقع مسئله ای که باید به آن توجه کنیم این است که تمام افراد ویژگی و خصوصیتی برای تعریف کردن دارند و یکی از چیزهایی که باید یاد بگیریم دیدن ویژگی های مثبت دیگران است.

ممکن است آن ویژگی مثبت از نظر دیگران کوچک و غیرقابل تعریف باشد اما این ماییم که اگر می خواهیم جایگاه ویژه و ارزشمندی در روابط داشته باشیم باید بتوانیم مثل یک ذره بین خصوصیات مثبت دیگران را برجسته و آشکار کنیم.

چه نوع تعریفی تاثیرگذارتر است؟

تعریف از توانایی ها و رفتار دیگران نسبت به تعریف از دارایی ها و ظاهر آن ها تاثیرگذارتر است.

برای درک بهتر موضوع سه تعریف زیر را در نظر بگیرید:

۱- تعریف از توانایی: شما یک مربی حرفه ای هستید.

۲- تعریف از ظاهر: مدل موهایت فوق العاده است.

۳- تعریف از دارایی: چه باغچه ی قشنگی داری.

از سه مثال بالا، مورد اول که به توانایی و قابلیت فرد اشاره می کند بیشترین تاثیرگذاری را داشته و نسبت به دو مثال دیگر احساس بهتری را به افراد منتقل می کند.

اما با رعایت دو مسئله در تعریف کردن از دیگران می توان تاثیرگذاری این نوع تعریف را بیشتر هم کرد:

۱- بردن نام شخص

وقتی موقع تعریف کردن از دیگران اسمشان را می بریم تاثیر آن بیشتر می شود. معمولا چون نام افراد را در ابتدای صحبتمان استفاده می کنیم اشتیاق و تمایل آن ها برای شنیدن تعریفی که در ادامه می گوییم افزایش می یابد.

بنابراین زمانی که می خواهیم از دیگران تعریف کنیم بهتر است که ابتدا نامشان را گفته و سپس تعریف خود را بیان کنیم. تاثیر این کار را حتی در سایر موارد نیز می توان دید. به عنوان مثال زمانی که می خواهید نکته ای مهم را به شخصی بگویید اگر در ابتدای صحبتتان از نام او استفاده کنید مشاهده خواهید کرد که تا چه حد علاقه و اشتیاقش برای شنیدن ادامه ی حرفتان بیشتر می شود.

۲- ذکر دلیل

علت موثر واقع نشدن بسیاری از تعریف و تمجیدها این است که افراد برای تحسینی که ارائه می دهند هیچ دلیلی ذکر نمی کنند. اگر ما همراه با تعاریفی که از ویژگی های مثبت فردی می کنیم هیچ دلیلی ارائه ندهیم،‌ او بیش از اینکه از آن تعریف ما لذت ببرد برایش این سوال و ابهام ایجاد خواهد شد که: دلیل تعریف ما چیست؟

ممکن است برداشت او این باشد که ما صرفا برای اینکه خود را در دل او جا کنیم و یا صمیمیتمان را افزایش دهیم چنین تعریفی کرده ایم و تحسینمان واقعی و صادقانه نیست.

درواقع یکی از عوامل تاثیرگذاری تعریف از دیگران صادقانه بودن آن است و ذکر دلیل نشان می دهد که تعریف ما دلیلی واقعی و مشخص داشته و تملق آمیز نیست. بنابراین برای اینکه فرد مقابل به صادقانه بودن تعریفمان شک نکند بهتر است همواره برای آن دلیلی مشخص ارائه دهیم.

به عنوان مثال مواردی که برای سه نوع تعریف در بالا ذکر کردیم اگر همراه با ارائه ی دلیل باشند به صورت زیر خواهند بود:

۱- علی تو واقعا به عنوان یک مربی، خیلی حرفه ای عمل می کنی چراکه توجهت به تک تک بازیکنان کاملا متناسب با نیازهای هر یک از آن هاست.

۲- لاله، مدل موهایت فوق العاده است چون باعث زیباتر دیده شدن چشم هایت می شود.

۳- نرگس، باغچه ای که درست کرده ای واقعا زیباست، چون با محیط اطرافش کاملا هماهنگ است.

تاثیرگذاری فرمول سه مرحله ای

بنابراین طبق مطالب بالا، یک تعریف اصولی و تاثیرگذار شامل ۳ مرحله است:

مرحله اول: استفاده از نام افراد

مرحله دوم: تعریف از افراد

مرحله سوم: بیان دلیل تعریف

این نوع تعریف تاثیری بلندمدت در ذهن دیگران گذاشته و به طرز چشمگیری جایگاه ما را در نزد آن ها ارتقاء می دهد.

برای تاثیر هر چه بهتر و بیشتر این نوع تعریف، هرگز از چیزی که احساسی نسبت به آن ندارید تعریف نکنید. تعریف بدون احساس، صادقانه نیست و حالت تملق پیدا می کند. مصنوعی بودن این نوع تعاریف کاملا قابل تشخیص بوده و حس بدی را در مخاطب آن ایجاد می کند.

این مقاله را از دست ندهید: ۳ اصل کاربردی در تحسین هر چه بهتر دیگران

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

2 دیدگاه ها

 1. مشایخ گفت:

  سلام استاد
  مقاله مفید و کاربردی بود …هربار که این روش را به صورت جسته گریخته هم اجرا کردم(قبل از دانستن فواید تعریف کردن)

  نتایج نسبتا خوبی گرفتم. البته به دنبال این مهارت ،گوش دادن موثر هم باید صورت گیرد تا شخص مقابل احساس تصنعی بودن تعریف را نداشته باشد.

  بازم ممنونم

  • محسن محمدی گفت:

   سلام خدمت شما جناب مشایخ عزیز
   خیلی ممنون از نظر خوبتون
   در مورد گوش دادن موثر هم مقالات زیادی در سایت داریم که همان طور که فرمودید برای ایجاد یک ارتباط صحیح به شدت لازمه
   به درود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

510 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام