توجه
توجه صد در صد – چگونه توجه خود را به طرف مقابل نشان دهیم؟
اسفند ۱۹, ۱۳۹۵
کاریزما
قاتل کاریزما – ۶ راهکار برای کاریزماتیک بودن؟
اسفند ۲۱, ۱۳۹۵

تحسین موثر – ۳ اصل کاربردی در تحسین هر چه بهتر دیگران

تحسین

هر چه صادقانه تر دیگران را تحسین کنیم آن ها بیشتر خود را دوست داشته و احترام بیشتری برای خود قائلند و نسبت به ما احساس بهتری خواهند داشت. رعایت اصول زیر کمک می کند تا این کار را بهتر و موثرتر انجام دهیم:

 

تحسین باید خاص باشد

هر چه تحسین ما مشخص تر و جزئی تر باشد تاثیر بیشتری دارد. منظور از جزئی و مشخص این است که کلی نبوده و در مورد خصوصیت یا عملکردی کاملا مشخص و واضح از فرد مقابل باشد.

هر چه موضوع تحسین جزئی تر باشد تاثیر بیشتری بر احساسات فرد داشته و انگیزه بیشتری به او می دهد تا در آینده عملکرد بهتری در حوزه مورد نظر داشته باشد.

به عنوان مثال نگوییم: “شما منشی متبحری هستید.”

بلکه بگوییم: “شما کار فوق العاده ای انجام دادید و دیروز خیلی سریع آن طرح را آماده کردید.”

 

بلافاصله تحسین کنیم

هر چه سریع تر افراد را بعد از انجام کار قابل تمجید و ارزشمندی تحسین کنیم آن ها احساس بهتری داشته و احتمال بیشتری دارد که آن رفتار را تکرار کنند.

تحسین دیرهنگام مثل نوشدارو پس از مرگ سهراب است و تاثیر چندانی ندارد.

 

هم موفقیت های بزرگ و هم کوچک را تحسین کنیم

توجه به کارهای کوچک اما درست و ارزشمند دیگران کاری است که اغلب ما در انجام آن کوتاهی می کنیم. برای تمجید دیگران نباید به دنبال این باشیم که حتما کار فوق العاده ای انجام دهند.

تحسین باعث می شود که افراد احساس شگفت انگیزی نسبت به خود پیدا کنند و یکی از عوامل کلیدی جذابیت ما برای دیگران است. بنابراین باید از هر فرصتی برای انجام آن استفاده کنیم و برای تحسینشان منتظر نباشیم که حتما کاری شگفت انگیز انجام دهند.

اگر کمال گرا و سخت گیر نباشیم خواهیم دید که هر فردی ویژگی های ارزشمند بسیاری دارد که می توانیم به آن ها توجه کنیم.

 

این مقاله را از دست ندهید: تشویق های کوتاه – مهارت دوم از مهارت های همراهی با گوینده

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه یک کتاب الکترونیکی دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

323 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام