حل اختلاف
۴ توصیه موثر در حل اختلاف با دیگران
اسفند ۱۳, ۱۳۹۵
مدیریت تعارض
مدیریت تعارض بین فردی از طریق مشارکت
اسفند ۱۵, ۱۳۹۵

۴ روش اشتباه در حل تعارض و اختلاف با دیگران

تعارض

در این مقاله قصد داریم در مورد روش های غلطی که بسیاری از افراد در حل تعارض و اختلافشان با دیگران از آن ها استفاده می کنند صحبت کنیم. روش هایی که شاید به طور موقت راهگشا بوده و از ایجاد اختلاف پیشگیری کند، اما با گذشت زمان متوجه خواهیم شد که مشکلات بیشتری را ایجاد کرده اند.

 

این مقاله را از دست ندهید: حل اختلاف – ۴ توصیه موثر در حل اختلاف با دیگران

 

سه نوع تعارض

قبل از اینکه به روش های غلط مورد نظرمان بپردازیم، بهتر است انواع تعارضات ممکن در روابط بین فردی را بررسی کنیم.

اساسا سه نوع تعارض وجود دارد:

 

۱- تعارض میان احساسات:

از آنجایی که وجود تفاوت میان انسان ها اجتناب ناپذیر است، در هر رابطه ی مهمی ممکن است احساساتی منفی که موجب تعارض می شود وجود داشته باشد.

 

۲- تضاد میان ارزش های طرفین:

این نوع تعارض از آنجایی که وارد حیطه اعتقادات طرفین می شود، به ندرت قابل حل است. همان طور که در مقاله قبل توضیح دادیم یکی از نکات مهم در حل اختلاف با دیگران این است که به ارزش ها و اعتقادات فرد مقابل توهین نکرده و گفتگو را وارد بحث راجع به عقاید و باورهای طرفین نکنیم.

 

۳- تضاد بین نیازها:

این نوع تعارض نسبت به دو مورد قبل واقع بینانه تر است. از آنجایی که موضوع تعارض در این مورد کاملا ملموس و مشخص است، معمولا ابهام کمتری وجود داشته و تصمیم گیری در مورد آن ساده تر است.

 

۴ روش اشتباه در حل تعارض

سه روشی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم، در حل تعارض بین افراد بسیار رایج و در عین حال آسیب زاست. این روش ها شامل انکار، اجتناب و تسلیم است. از هر یک از این موارد می توان به شکلی مناسب در حل تعارض بین فردی استفاده کرد، ولی استفاده مکرر از آن ها باعث ایجاد پیامدهای منفی می شود.

 

  • انکار

برای برخی از افراد مواجهه با تعارض و حل آن به قدری سخت است که ترجیح می دهند وجود هر گونه مشکل بین فردی را انکار کنند. این افراد در مقابل تعارض های پیش آمده هیچ کار دیگری به جز انکار و دوری از پذیرش آن نمی کنند.

درواقع افراد در این شیوه تظاهر می کنند که همه چیز رو به راه است و هیچ مشکلی وجود ندارد.

 

  • اجتناب

برخی از افراد برای دوری از مواجهه با تعارض هر کاری می کنند. این دسته از افراد هر گاه اختلافی پیش می آید یا خود را از موقعیت کنار می کشند و یا به گونه ای عمل می کنند که گویی مشکلی وجود ندارد.

تفاوت اجتناب با انکار این است که افراد در این حالت تعارض را می پذیرند و می دانند که جزئی از روابط بین فردی است ولی از آن دوری می کنند. در حالی که کسانی که تعارض را انکار می کنند حتی در ذهن خود هم وجود آن را قبول نداشته و می خواهند به زور هم که شده این طور فکر کنند که همه چیز عالی است و اختلافی وجود ندارد.

اجتناب مکرر از مواجهه با تعارض و مشکلات بین فردی، طرفین رابطه را بسیار محدود می کند. چراکه برای دوری از تعارض در بسیاری از مواقع باید نیازهای خود را زیر پا بگذاریم.

تناقض این شیوه در این است که اغلب افراد به منظور داشتن یک رابطه سالم و لذتبخش از آن استفاده می کنند، در حالی که دوری از تعارض رابطه را سست کرده و باعث سردی آن می شود.

 

  • تسلیم

بسیاری از افراد وقتی با دیگران دچار تعارض می شوند، تسلیم شده و به راحتی عقب نشینی می کنند. آن ها زندگی را بدون برآورده شدن نیازهایشان سپری می کنند. وقتی فردی از روی عادت در مقابل دیگری تسلیم می شود، موجی از تنفر را نسبت به او احساس خواهد کرد. شاید این احساس تنفر در ابتدا وجود نداشته باشد ولی در ادامه و با استفاده مکرر از این شیوه ایحاد خواهد شد.

 

  • سلطه گری

یکی دیگر از شیوه های غلط حل تعارض تحمیل راه حل خود به فرد مقابل یا همان سلطه گری است. در چنین حالتی نیازهای فرد مقابل یا اصلا مطرح نشده اند، یا آن طور که باید درک نشده اند و یا به اندازه کافی برآورده نشده اند.

وقتی سلطه گری به طور مکرر اتفاق بیفتد نتایج منفی بسیار هولناکی در پی خواهد داشت که تنها یکی از آن ها فاصله عاطفی طرفین رابطه است.

راه حلی که در اثر سلطه گری به دست می آید، از آنجایی که بدون توجه به نیازهای فرد مقابل به دست آمده است انگیزه لازم برای به نتیجه رسیدن آن را در او ایجاد نخواهد کرد. حتی ممکن است او در جهت به نتیجه نرسیدن آن راه حل کارشکنی هایی هم انجام دهد.

 

نتیجه گیری

۴ روش اشتباه فوق الذکر از شیوه های برد / باخت در روابط هستند که طی آن ها یکی می برد و دیگری می بازد و نیازهایش برآورده نمی شود.

البته اگر فرد برنده در هر یک از این روش ها عواقب و تاثیرات بلندمدت را در نظر بگیرد احتمالا متوجه خواهد شد که درواقع این روش ها باخت / باخت هستند. چرا که با استفاده مکرر از هر یک از آن ها هر دو طرف رابطه اصلی ترین سرمایه خود را که همانا رابطه است از دست می دهند.

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه یک کتاب الکترونیکی دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

494 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام