هیج چیز را به خود نگیرید
هیچ چیز را به خود نگیرید
شهریور ۱۰, ۱۳۹۵
عشق سازنده
عشق سازنده
شهریور ۲۹, ۱۳۹۵

سوء تفاهم در روابط

سوء تفاهم

در این نوشته قصد داریم به بحث سوء تفاهم در روابط پرداخته و تا حدی دلایل، منشا و عواقب آن را مورد بررسی قرار دهیم.

منشا سوء تفاهم

سوء تفاهم در روابط از آنجایی ناشی می‌شود که تصورات ما در مورد علت رفتارهای فرد مقابل با قصد واقعی آن فرد متفاوت است.

دلیل متفاوت بودن تصورات ما با علت واقعی رفتارهای دیگران

دلیل وجود چنین تفاوتی این است که ما به اشتباه فکر می‌کنیم همه‌ی افراد در مورد مسائل مختلف مثل ما فکر کرده و باورهایی یکسان دارند.

به عنوان مثال در روابط زناشویی، ما اغلب گمان می‌کنیم شریک زندگی‌مان می‌داند که ما چگونه می‌اندیشیم و نیازی نیست به او بگوییم چه می‌خواهیم. فکر می‌کنیم او طبق انتظار ما عمل می‌کند و یا باید بکند چون ما را خیلی خوب می‌شناسد.

سوء تفاهم 2

مسلما با داشتن چنین طرز فکری اگر او کاری را که ما تصور می‌کنیم انجام ندهد، ناراحت شده و استدلالمان هم این است که “او باید می‌فهمید.”

یا دو نفر را فرض کنید که قصد ازداوج دارند و مثل بسیاری از افراد در چنین مواقعی تصور هر یک بر این است که نظرات فرد مقابل در مورد مسائل مختلف زندگی هیچ تفاوتی با خودش ندارد. سپس با این تصور غلط زندگی مشترکی را آغاز کرده و خیلی زود متوجه می‌شوند که حتی در مورد کوچک‌ترین مسائل هم اختلاف نظر دارند.

سوء تفاهم 1

این مقاله را از دست ندهید: با چه کسانی ازدواج نکنیم؟

“عدم گفتگو” دلیل اصلی سوء تفاهم

مهم‌ترین عاملی که باعث عدم سوء تفاهم می شود گفتگو است. به این ترتیب دو طرف رابطه از طرز فکر و انتظارات یکدیگر آگاه شده و می توانند بر طبق خواسته و انتظار فرد مقابل عمل کنند.

سوء تفاهم 3

گفتگو در شرایطی که دو طرف رابطه با یکدیگر اختلاف نظر دارند هم کارساز و موثر است، چراکه عامل ناراحتی و اختلاف از طریق گفتگو کاملا مشخص شده و می توانند در مورد آن با یکدیگر کنار بیایند.

اگر گفتگویی اتفاق نیفتد مجبوریم خودمان ذهنیت طرف مقابل را حدس زده و بر اساس این حدسیات که در اغلب مواقع اشتباه است عمل کنیم.

از آنجایی که منشا این حدسیات باورها و تفکرات خودمان است و هیچ ارتباطی با انتظارات و تصورات فرد مقابل ندارد، معمولا باعث ایجاد سوء تفاهم شده و منشا ایجاد اختلافات متعددی در روابط می‌شود.

این مقاله را از دست ندهید: چگونه روابطمان را حفظ کنیم؟

چرا از گفتگو دوری می‌کنیم؟

شاید بتوان دلیل اصلی عدم گفتگو در مورد اختلافاتی که با افراد مختلف داریم را عدم شهامت دانست. در شرایط عادی نیز در بسیاری از مواقع ما درباره ی معنا و مفهوم چیزهایی که می شنویم ولی به درستی درکشان نمی کنیم شهامت سوال کردن نداشته و ترجیح می‌دهیم بر مبنای اطلاعات و تصورات خودمان جواب را حدس زده و بر مبنای آن عمل کنیم.

شاید دلیل چنین رفتاری ترس از زیر سوال رفتنمان در نزد دیگران باشد. ترس از اینکه فردی نا آگاه و کم هوش یا کم سواد به نظر برسیم.

سوء تفاهم 5

در چنین مواقعی اگر ما از طرف مقابل سوال کرده و به افکار و دلیل واقعی رفتارش پی ببریم دیگر نیازی به اینکه خودمان حدسیاتی زده و بر مبنای آن عمل کنیم نخواهیم داشت.

این مقاله را از دست ندهید: هوش هیجانی موتور محرکه موشک موفقیت

تاثیر ناخودآگاهانه

تصور غلط ما از گفتگو و سوال کردن معمولا ناخودآگاهانه اتفاق می افتد. یعنی معمولا این‌طور نیست که ما مرحله به مرحله فکر کرده و سپس به صورت کاملا روشن و واضح به این نتیجه برسیم که نباید تبادل نظر و یا سوال کنیم، چراکه ممکن است شخصیتمان زیر سوال برود.

دلیل ناخودآگاه بودن چنین رفتاری عادات ذهنی بسیار قوی است که در طی سال‌ها به صورت ناخودآگاه در آمده و اگر اراده نکنیم و به صورت خودآگاهانه سعی در کنترل آن‌ها نداشته باشیم، هیچ‌گونه تسلطی بر آن‌ها پیدا نخواهیم کرد.

ما به صورت ناخودآگاه و در طی سال‌ها به این نتیجه رسیده‌ایم که گفتگو کار خیلی مطمئنی نیست. و یا اینکه به صورت ناخودآگاه چنین باوری داریم که اگر مردم ما را دوست داشته باشند باید بدانند که چه می‌خواهیم یا چه احساسی داریم و نیازی به گفتن ندارد.

سوء تفاهم 4

سخن آخر

ما تصور می‌کنیم که همه افراد، جهان را مثل ما می‌بینند. تصور می‌کنیم دیگران مثل ما می‌اندیشند، احساس می‌کنند و یا قضاوت می‌کنند.

با این اوصاف تنها زمانی از شرِّ سوء تفاهم در روابط خلاص خواهیم شد که این تصورات را کنار گذاشته و سعی در هم سو شدن با دیگران از طریق گفتگو داشته باشیم.


پیشنهاد ثبت نام


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.
محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

579 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام