سوال
مهارت سوم: چگونه سوال بپرسیم؟
اسفند ۳, ۱۳۹۵
گوش دادن انعکاسی
گوش دادن انعکاسی – استفاده از توضیح در انعکاس پیام گوینده
اسفند ۵, ۱۳۹۵

سکوت توجه آمیز

سکوت

سکوت توجه آمیز چهارمین مهارت همراهی با گوینده است. سه مهارت دیگر را در مقالات قبل بررسی کردیم. یخ شکنی، تشویق های کوتاه و سوال مناسب سایر مهارت های همراهی با گوینده هستند.

 

ارزش سکوت

یک شنونده خوب ارزش سکوت را در آزاد کذاردن گوینده برای تفکر، احساس و بیان مطالب خود می داند. متاسفانه اغلب شنوندگان زیاد صحبت می کنند. آنان حتی گاهی بیش از فرد گوینده صحبت می کنند.

آموختن هنر پاسخ دادن همراه با سکوت، برای یک گوش کردن صحیح بسیار ضروری است. اگر ما به عنوان شنونده زیاد حرف بزنیم فرد مقابل نمی تواند مشکل خود را بیان کند.

 

این مقاله را از دست ندهید: گوش کردن موثر – مهارت های توجه در گوش کردن موثر

 

سکوت 4

 

کارکرد سکوت

سکوت شنونده به گوینده این فرصت را می دهد که در مورد آنچه مایل است بگوید فکر کند و در نتیجه قادر باشد خود را به شکلی عمیق تر بررسی کند. سکوت به فرد دیگر فرصت می دهد تا احساساتی را که در درونش غلیان می کنند تجربه کند و اجازه می دهد که گوینده به میل خود حرکت کند.

سکوت این امکان را به گوینده می دهد که با تردید و دودلی که نسبت به گفتن یا نگفتن مشکلش دارد مواجه شود. سکوت های مکرر این امکان را به او می دهد که تصمیم بگیرد که با چه عمقی به صحبتش ادامه دهد.

سکوت اغلب به عنوان تلنگری موثر برای تداوم گفتگو عمل می کند. هرگاه تعامل با سکوت های قابل ملاحظه ای همراه باشد که با توجه مناسب حمایت می شوند نتایج بسیار مهم و مثبت خواهد بود.

سکوت برای افراد رنجور مایه تسلی خاطر است اما همین سکوت در لحظاتی هم که شادی زیادی وجود دارد دارای اهمیت است. سکوت های موجود در روابط دوستانه بسیار زیبا هستند.

 

سکوت 3

 

سکوت مشوقی قوی برای ادامه گفتگو

در اغلب موارد سکوت و توجه صرف مشوق هایی قوی برای گفتگو هستند. زن خانه داری که شکایت می کرد همسرش به ندرت با او حرف می زند تصمیم گرفت هنگامی که شوهرش می خواهد با او صحبت کند از مهارت توجه استفاده کند.

او با وجود ناامیدی دریافت که وقتی شوهرش پس از کار به خانه می رسد بیشترین آمادگی را برای گفتگو دارد و این همان زمانی است که زن اغلب در حال آماده کردن شام است.

او برای سال ها توجه خود را نسبت به آشپزی حفظ کرده بود و هر روز فقط از آشپزخانه سوالاتی در مودر وقایعی که شوهرش پشت سر گذاشته بود می پرسید و تقریبا هیچ وقت پاسخی دریافت نمی کرد.

اما روش جدید او آن بود که شام را چهل و پنج دقیقه دیرتر بیاورد تا قبل از آمدن شوهرش پانزده دقیقه استراحت کند و نیم ساعت را فقط به صحبت با او اختصاص دهد. در این نیم ساعت هم کارهای آشپزی و هم بچه ها حذف شدند و نتیجه چنان که خود او می گوید این بوده است که اکنون شوهرش مطالب مهمی را برایش می گوید.

 

ترک عادت مخرب

بسیاری از افراد در ابتدا از سکوت احساس ناراحتی می کنند. بسیاری از آن ها حتی از یک وقفه چند لحظه ای در گفتگو هم معذب می شوند. آن ها چنان از سکوت ناراحتند که انگار نوعی احساس اجبار درونی آنان را وادار می کند تا از طریق سوال، نصیحت و یا هر صدای دیگری که با شکستن سکوت ناراحتی آن ها را پایان می دهد از این مشکل رهایی یابند.

برای این افراد گوینده کانون توجه نیست بلکه آن ها بر تشویش درونی خود تمرکز دارند.

 

سکوت 1

 

روش سکوت یک شنونده خوب

اگر افراد بدانند که در زمان سکوت مشغول انجام چه کار مهمی هستند در زمان وقفه های کلامی که برای ارتباط های پرنشاط بسیار مهم است احساس تشویش بسیار کمتری را تجربه خواهند کرد.

یک شنونده ی خوب در طول وقفه های ایجاد شده در تعامل اقدامات زیر را انجام می دهد:

۱- توجه به فرد مقابل:

وضعیت بدنی شنونده نشان می دهد که او واقعا به خاطر فرد مقابل آنجاست.

۲- مشاهده طرف مقابل:

شنونده خوب متوجه چشم ها، حالت چهره، قیافه و وضعیت کلی بدن گوینده است که دارند با او ارتباط برقرار می کنند.

۳- فکر کردن به حرف های طرف مقابل:

شنونده خوب به آنچه فرد مقابل می گوید فکر می کند. او در مورد صحبت های فرد مقابل فکر کرده و پاسخ های مختلفی را که می تواند بروز دهد بررسی می کند و پاسخی را که تصور می کند ارتباط را آسان تر می کند انتخاب می کند.

شنونده ای که این موارد را در حین گوش دادن انجام می دهد فرصت نخواهد کرد که از سکوت خود مضطرب شود.

 

اختیار دادن به گوینده

وقتی گوینده راجع به مسائلی صحبت می کند که مطرح کردنشان برایش ساده نیست و او را دچار فشار و تنش می کنند، کانون توجه خود اوست نه ما به عنوان شنونده. به این معنی که اگر او تمایلی به ادامه ی صحبت های خود ندارد، این حق اوست.

اگر گوینده نمی خواهد به صحبتش ادامه دهد چرا ما باید ناراحت شویم؟ بسیاری از افراد فکر می کننند که وقتی طرف مقابلشان مشکلی را بیان می کند وظیفه دارند به عنوان یک شنونده فعال در حل آن به او کمک کنند، اما مسئله ای که وجود دارد اینکه رفتار انسان ها چندان دقیق و هدفمند نیست و اختیار حل مشکل را باید به خود گوینده واگذار کنیم.

 

سکوت اثربخش

سکوت اثربخش سکوتی است که در آن شنونده نیز گاهی خود را وارد بحث می کند. درواقع شنونده کارآمد کسی است که قادر است در عین سکوت کردن در مواقعی که لازم است حرف هم بزند. برخی از افراد در تمام گفتگو ساکت می مانند و فرد دیگر را تبدیل به متکلم وحده می کنند.

سکوت بیش از حد می تواند به اندازه عدم سکوت نامطلوب باشد. لال بودن را نمی توان جایگزین گوش دادن اثربخش کرد. بندرت می توان به شکلی موثر و برای مدتی طولانی گوش کرد و هیچ واکنش کلامی نشان نداد. در چنین حالتی ذهن شنونده خیلی زود خسته می شود و گوینده در ادامه از روی حالاتش متوجه خواهد شد که شنونده با او همراه نیست.

سکوت بیش از حد نه تنها مفید نیست بلکه نشان دهنده عدم توجه شنونده به طرف مقابل است.

 

سکوت 2

 

شنونده اثربخش در زمان مناسب صحبت می کند و در زمانی که سکوت واکنش مناسب تری است، ساکت مانده و از هر دو رفتار احساس راحتی می کند. شنونده خوب در پاسخ های کلامی مهارت دارد و در عین حال نقش مهمی که سکوت در یک گفتگوی سازنده دارد را می داند.

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


دانلود PDF این مقاله

چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

588 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام