پذیرفتن-اشتباه
پذیرفتن اشتباه معجزه می کند
تیر ۱۲, ۱۳۹۵
گفتگوی تلفنی
اصول گفتگوی تلفنی – ۴ اصل در مکالمات تلفنی
تیر ۳۰, ۱۳۹۵

سمینار ارتباط موثر سرای محله‌ی کوهک

سمینار ارتباط موثر

این سمینار ارتباط موثر در سرای محله‌ی کوهک (چیتگر) که یکی از سراهای محله‌ی غرب تهران است برگزار شد. در این سمینار به اهمیت بحث ارتباط موثر پرداخته شد. مهم‌ترین موضوع مطرح شده در این سمینار بحث مدیریت روابط بود. اینکه چرا نباید با هر کس و تحت هر شرایطی وارد رابطه شویم.

در همین راستا یکی از مسائل دیگری که مطرح شد این بود که با چه افرادی باید وارد رابطه شده و دایره ارتباطی اطرافمان را در ارتباط با چه افرادی بسازیم؟

معرفی کتاب دایره‌ی سبز در سمینار ارتباط موثر سرای محله‌ی کوهک

مهم‌ترین موضوعی که در کتاب دایره سبز به آن پرداخته‌ام بحث مدیریت روابط است. اینکه:

۱- چه افرادی برای ارتباط مناسب نیستند؟

۲- چگونه باید افراد نامناسب را از روابطمان حذف کنیم؟

۳- افراد مناسب برای ارتباط چه افرادی هستند و چگونه باید آن‌ها را تشخیص دهیم؟

۴- چگونه باید با افراد مناسب وارد رابطه شده و دایره سبز ارتباطی‌مان را شکل دهیم؟

۵- چگونه روابط ارزشمند و مناسب ایجاد شده را حفظ کنیم؟

۶- ….

در سمینار ارتباط موثر کوهک علاوه بر اینکه این کتاب معرفی شد بلکه بخش عمده‌ای از محتوای سمینار نیز از این کتاب بود، چراکه موضوع اصلی کتاب دایره سبز مدیریت روابط و رسیدن به روابطی ارزشمند و لذت‌بخش است.

 

سمینار ارتباط موثر

موضوعات مورد بررسی در سمینار ارتباط موثر

موضوعات مورد اشاره در این سمینار به این ترتیب بود:

۱- معرفی خودم و سایت ارتباط موثر

 

سمینار ارتباط موثر

یک معرفی اجمالی از خودم و وبسایت ertebatmoaser.com و اینکه به چه صورتی و چرا وارد حوزه‌ی مهارت‌های ارتباطی و آموزش و تدریس آن شدم.

از آنجایی که در این مورد در بخش درباره محسن محمدی سایت توضیحات کاملی داده ام، دیگر در اینجا به شرح آن نمی‌پردازم.

می خواهم بیشتر بدانم: درباره محسن محمدی

۲- چرا ارتباط موثر

دومین موضوعی که در این سمینار به آن پرداخته شد اینکه چرا اصولا به آموزش مسائل ارتباطی نیاز داشته و این موضوع در حال حاضر چه جایگاهی در کشور و جامعه‌ی ما دارد.

این مسئله را با اشاره به هرم مازلو و سلسله‌مراتب نیازهای انسان مورد بررسی قرار دادیم. بر طبق این هرم، جامعه‌ی ما در سال‌های اخیر در حال عبور از مرحله‌ی توجه به نیازهای اولیه‌ی انسان‌ها بوده و متوجه احتیاجات اساسی‌تر افراد که بحث روابط نیز از آن جمله است شده.

سمینار ارتباط موثر

البته به این نکته نیز اشاره شد که مخصوصا در دهه‌های اخیر اشکالاتی به هرم مازلو گرفته شده. مهم‌ترین اشکال این است که یک انسان در هر شرایطی که باشد تمام نیازهای مورد اشاره در این هرم را دارد و این ‌طور نیست که تا زمانی که مثلا دچار کمبود درتامین نیازهای اولیه‌ی خود مثل آب، غذا، هوای سالم برای تنفس و… است، نیاز به احترام و تعالی و مسائل مرتبط با عزت‌نفس را احساس نکند.

هرچند سلسله مراتب هرم مازلو در مورد بیش از ۹۵ درصد افراد صحیح است اما هستند کسانی هم که علی‌رغم تامین نشدن نیازهای اساسی‌شان به تعالی و رشد شخصیتی خود هم توجه کرده و به مراتب بالایی در این زمینه می‌رسند.

مسئله‌ی دیگر اینکه شاید اشکال وارده به هرم مازلو در مورد تک تک افراد، یعنی بررسی نیازهای آن‌ها به صورت نفر به نفر درست باشد، اما در بررسی کشورها و جوامع که از تعداد زیادی از انسان‌ها تشکیل شده ملاحظه می‌کنیم که فرضیات هرم مازلو بسیار دقیق و درست است.

یعنی اگر میانگین نیازهای یک جامعه را محاسبه کنیم خواهیم دید که مثلا در کشورهای جهان سوم که هنوز درگیر مسائل و مشکلات اقتصادی هستند، میانگین جامعه کرایش به موفقیت مالی و افزایش درآمد خود دارند. یا اینکه در کشورهای پیشرفته میانگین افراد به دنبال آموزش و تفریح هستند و معمولا موفقیت مالی در اولویت اولشان نیست.

۳- اگر ارتباط موثر مسئله‌ی مهمی است، چرا افراد اهمیت آن را تشخیص نمی‌دهند؟

توضیحی که در این مورد داده شد این بود:

با توجه به اینکه تاثیر مسائل ارتباطی در زندگی افراد آنی نیست، درک اهمیت آن برای بسیاری از انسان‌ها سخت است.

به عنوان مثال رفتار بد یک پدر با فرزندش، تاثیر منفی و مخرب خود را به طور آنی نشان نمی‌دهد. این رفتارهای منفی وقتی به مدت چندین سال ادامه یافت، آن وقت است که تاثیر خود را به صورت کمبود عزت‌نفس و انحرافات و عادات بد متعدد و مشکل‌ساز در آن فرزند که حالا به سنین بلوغ و بزرگسالی رسیده نشان می‌دهد.

در مورد رفتار درست نیز به همین صورت است. رفتارهای درست ما با دیگران معمولا به صورت آنی تاثیر خود را نشان نمی‌دهند. حتی ممکن است این احساس به ما دست دهد که در صورت ارائه‌ی رفتار مناسب، مورد سوءاستفاده قرار خواهیم گرفت.

این طرز فکر از آنجایی ناشی می‌شود که تاثیر مثبت رفتارهای مناسب در طولانی‌مدت خود را نشان داده و زمان زیادی طول می کشد تا تغییرات محسوسی را در حوزه‌ی ارتباطی اطراف ما ایجاد کنند.

۴- مدیریت روابط و تاثیر افراد مناسب و نامناسب در دایره‌ی ارتباطی ما

آخرین مسئله و البته مهم‌ترین موضوعی که در این سمینار ارتباط موثر مطرح شد، بحث مدیریت روابط بود که در آن با اشاره به ضرب‌المثل “کمال هم‌نشین در من اثر کرد” به بررسی این موضوع پرداختیم. محتوا و مطالب این قسمت را می‌توانید به طور مفصل در مقاله‌های “چگونه روابطمان را مدیریت کنیم؟” و “کمال هم‌نشین در من اثر کرد” مطالعه کنید.

فایل صوتی سمینار ارتباط موثر سرای محله‌ی کوهک

در اینجا می‌توانید فایل صوتی این سمینار را دریافت کنید:

جهت دانلود فایل صوتی “سمینار ارتباط موثر سرای محله کوهک” کلیک کنید

حجم فایل: کمتر از ۴٫۲mb

منبع مطالب سمینار ارتباط موثر کوهک

در صورت تمایل می‌توانید مطالب مطرح شده در این سمینار را به طور بسیار کامل تر در کتاب دایره‌ی سبز مطالعه کنید.

این محصول را از دست ندهید: کتاب دایره‌ی سبز


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.

یک پیشنهاد خوب

تهیه کتاب دایره سبز

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

11 دیدگاه ها

 1. سمانه گفت:

  ممنون از شما . انشاله در سمینارهای بعدی تون حتما شرکت می کنم

 2. سلام
  ممنون از مطالب خوبتان.انشالا در جمع های بسیار بزرگ تر از این شاهد سخنرانی هاتون باشیم.وچه حیف شد که نتوانستم در این سمینار شرکت کنم.

 3. موسوی گفت:

  سلام. خیلی از افراد اهمیت ارتباط موثر رو می‌دونن، ولی راهکارهای عملی و بومی براش پیدا نمی‌کنند. راهکارهایی که منطبق با شخصیت و تیپ فردی اونها باشه

 4. بسیار عالی بود. تقریبا ۲۰ سال پیش بود که با هرم مازلو آشنا شدم . امیدوارم در آینده تحلیل های بیشتری از هرم مازلو و ارتباط آن با زندگی روزمره انسانهای امروزی ، از شما ببینم.موفق باشید

 5. حسن غزنوي گفت:

  تاثیر ارتباط و رفتار درست باعث پایداری ارتباطات میشود وبخصوص در کسب و کارها که با مشتری سروکار داریم ،این رفتار بسیار در جذب مشتری تاثیر دارد
  ممنونم از مطالب زیبای شما

 6. ممشلو گفت:

  سلام استاد متاسفانه نتونستم سمینارتون شرکت کنم. ان شاالله سمینار بعدی حتما حضور خواهم داشت. ممنون از شما

 7. حامی گفت:

  بازم سمینار میزارین استاد ؟
  از کجا بفهمیم کی سمینار دارین؟

  • محسن محمدی گفت:

   ان شاءالله در صورت برگزاری از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهیم کرد. اگر هنوز ایمیل خود را جهت دریافت رایگان کتاب “مقدمه‌ای بر کاریزما” وارد نکرده‌اید، با انجام این کار ایمیل شما در سیستم ذخیره شده و می‌توانید از تمامی رویدادهای آموزشی مربوط به این سایت مطلع شوید.

 8. بهار گفت:

  حتما در اولین فرصت علاقمندم کتاب شما را مطالعه کنم ، موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

323 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام