ارتباط موثر چیست
ارتباط موثر چیست ؟ – ۹ ویژگی انسان‌ های موثر
مرداد ۲, ۱۳۹۵
خوب بودن
خوب بودن را منوط به خوب بودن دیگران نکنیم
مرداد ۴, ۱۳۹۵

رفتار صادقانه

رفتار صادقانه

رفتار صادقانه یکی از ویژگی‌های شاخص افراد کاریزماتیک است. در این مقاله ارائه‌ی این نوع رفتار بیشتر در جایی مدنظر است که می‌خواهیم درخواست طرف مقابل را رد کرده و یا اشتباهی را که مرتکب شده به او گوشزد کنیم.

شیوه‌ی برخورد اشتباه

بسیاری از افراد به هنگام رد کردن درخواست دیگران و یا ابراز ناراحتی خود از رفتارهای غلط فرد مقابل منظور خود را به‌طور غیرمستقیم بیان کرده و یا رفتاری پرخاشگرانه ارئه می‌دهند. در برخی اوقات نیز رفتار آن‌ها در چنین مواقعی توام با ناراحتی، بی‌اعتنایی و بی‌احترامی است.

رفتار-صادقانه2

اینگونه رفتارها رفتارهایی است که طرف مقابل دلیل آن را درک نکرده و باعث می‌شود تا دائما در ذهن خود به این فکر کند که کدام رفتار یا اشتباهش باعث ایجاد ناراحتی شده؟. جوابی هم که او در نتیجه‌ی این نوع تفکرات به آن‌ها می‌رسد در اغلب مواقع اشتباه بوده و باعث ایجاد تغییری در رفتارش می‌شود که هیچ تاثیر مثبتی در پی ندارد.

این مقاله را از دست ندهید: اهمیت پذیرش اشتباه

ذکر یک مثال

شاید اشاره به یک مورد واقعی در این زمینه در درک بهتر آن موثر واقع شود:

من در گذشته در پروژه‌های عمرانی و معمولا به عنوان مسئول اجرا و یا سرپرست کارگاه فعالیت می‌کردم.

در یکی از پروژه‌ها یک بنّای بسیار ماهر به نام اوس کرم داشتیم. من او را به عنوان سرپرست کارگران انتخاب کرده بودم. او هم واقعا کارش را به نحو احسن انجام می‌داد.

بعد از گذشت چند هفته از شروع کار،‌ مدیر پروژه که خیلی از اوس کرم راضی بود،‌ یک‌مرتبه شروع به ایراد گرفتن‌های بیهوده از او کرد. مثلا اینکه در حین انجام کار پیش او رفته و از کارش ایرادهای بسیار سخت‌گیرانه و موشکافانه‌ای می‌گرفت که واقعا برطرف کردن‌شان به جز اتلاف وقت هیچ نتیجه‌ی دیگری نداشت.

رفتار-صادقانه1

اوس کرم بعد از چند بار تکرار شدن این موضوع متوجه شد که مشکل مدیر پروژه چیز دیگری است و ایرادهایی که می گیرد ربط چندانی به کیفیت کارش ندارد. اما چون نمی‌دانست که دقیقا با کدام ویژگی‌اش مشکل دارد، پیش خودش حدس‌هایی می‌زد و مثلا یک روز نحوه‌ی سلام و احوال‌پرسی‌اش را تغییر می‌داد و روز دیگر سعی می‌کرد لباس کار مرتب‌تری داشته باشد و تغییراتی از این دست که هیچ‌کدام موثر واقع نمی‌شد.

کار به جایی رسید که او واقعا کلافه شده و قصد داشت کار را ترک کند. تا اینکه من در یکی از جلسات خصوصی که با مدیر پروژه داشتم متوجه شدم از آن‌جایی که اوس کرم زیاد چای می‌خورد و تقریبا هر موقع که مدیر پروژه بر حسب اتفاق او را می دید یک لیوان چای هم کنارش بود، این باعث شده تا او فکر کند که حتما اوس کرم معتاد است که این قدر چای می خورد.

درواقع عدم صداقت مدیر پروژه و عدم بیان طرز فکری که در مورد اوس کرم داشت باعث شد تا در طول آن مدت اتفاقاتی بیفتد و مسائلی پیش بیاید که بعضا نتیجه‌ی منفی در روند کار داشت. در حالی که اگر او صادقانه رفتار می‌کرد هیچ‌یک از آن مشکلات ایجاد نمی‌شد.

رفتار-صادقانه3

برآورد هزینه و فایده در رفتارهای غیرصادقانه

رفتارهای غیرمستقیم و غیر صادقانه باعث می‌شود تا علاوه بر از بین رفتن احترام و ارزش‌مان در نزد دیگران، بیش از آنچه که نیاز است هزینه بپردازیم.

اگر نظر مخالف خود را صادقانه به طرف مقابل بیان کنیم، تنها هزینه‌اش یک ناراحتی در حد معقول و منطقی برای او و احتمالا مقداری تاثیر منفی در رابطه‌ی‌ بین ماست.

درحالی که اگر منظورمان را غیرمستقیم بگوییم اولا چون صادق نبوده‌ایم و باعث سردرگمی طرف مقابل شده‌ایم شخصیت‌مان زیر سوال می‌رود. درثانی ناراحتی او از ما بیشتر از حالت قبل (ارائه‌ی رفتار صادقانه) بوده و تاثیر منفی این رفتار غیرصادقانه در رابطه‌ی‌مان بسیار بیشتر از یک تاثیر منفی معمولی خواهد بود. حتی ممکن است منجر به از بین رفتن رابطه شود. چراکه در این حالت علاوه بر اینکه طبق خواسته‌ی طرف مقابل عمل نکرده‌ایم دروغ هم گفته‌ایم و در بین موانع روابط انسانی، دروغگویی یکی از مخرب‌ترین آن‌هاست.

رفتار غیر صادقانه باعث می‌شود تا علاوه بر از بین رفتن احترام و ارزش‌مان در نزد دیگران، بیش از آنچه که نیاز است هزینه بپردازیم.

ارائه‌ی رفتار صادقانه نشانه‌ی شجاعت است

رفتار صادقانه یکی از مشخصه‌ها و نشانه‌های اصلی عزت‌نفس بوده و ارائه‌ی آن شجاعت می‌خواهد.

این مقاله را از دست ندهید: مرگ تدریجی عزت نفس

رفتار صادقانه موثرتر از رفتار پرخاشگرانه است

بعضی افراد به اشتباه فکر می‌کنند رفتار پرخاشگرانه جدیت و صراحت بیشتری نسبت به رفتار صادقانه توام با آرامش داشته و شجاعانه‌تر است. درحالی که این‌طور نیست. دلیل پرخاشگری غلبه‌ی احساس ترس است درحالی که منشا رفتار صادقانه شجاعت است.

فردی که مخالفت خود با یک اشتباه را با پرخاشگری همراه می‌کند درواقع نگران از دست دادن مزیتی است که قرار بود درنتیجه‌ی انجام کار درست حاصل شود و از این می‌ترسد که نتواند خسارت ناشی از رفتار اشتباه را جبران کند. نتیجه اینکه چنین ترسی به شکل پرخاشگری در رفتارش بروز می‌کند. ترسی که دقیقا ناشی از عدم شجاعت است.


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.

یک پیشنهاد خوب

تهیه کتاب دایره سبز

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

10 دیدگاه ها

 1. بسیار عالی!
  سپاسگزارم بابت زحماتی که میکشید و مطالبی که در سایت قرار میدید.

 2. جلب رضایت مشتری درسازمان(آزمایشگاه دانش) گفت:

  […] بصورت فعال تمامی افراددرجایگاه خود حضور داشتند و با رفتارصادقانه  ازمردم استقبال میکردندو این تعداد زیاد کارکنان باجه […]

 3. مازیار گفت:

  واقعا هیچی مثل صداقت و راستگویی در جذب دیگران تاثیر نداره.
  ممنون از شما

 4. سلام استاد بسیار عالی و مفید بود

 5. بسیار عالی بود. رفتار صادقانه واین که ما یاد بگیریم اگر از کسی دلگیر هستیم خیلی راحت با او در میان بگذاریم و مشکل را حل کنیم ، بسیار راحت تر و مفیدتر از آن است که یک دلگیری ساده تبدیل به کینه شود.

 6. موسوی گفت:

  برداشت من این بود که وقتی می‌گویید “ارائه‌ی رفتار صادقانه نشانه‌ی شجاعت است” از این جهت می‌فرمایید که فردی که توانمندی بالایی دارد و این توانمندی عزت نفس بالایی برای او رقم می‌زند، کمتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد و بیشتر به ارائه داشته‌های خویش می‌پردازد. لذا صداقت را ابراز می‌دارد. نه اینکه بخواهد با خشونت و دست‌آویز قرار دادن عوامل بیرونی با دیگران رفتار کند.

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام
   البته سعی من بر این بود که بگویم که رفتار صادقانه متفاوت از خشونت است. خشونت چندان فرقی با دروغگویی و عدم صداقت ندارد چراکه هر دو از ترس ناشی می‌شوند.

 7. همیشه راه مستقیم نزدیکتر از راههای پرپیچ و خم است و زودتر ما را به هدفمان می رساند.

 8. حسن غزنوي گفت:

  سلام
  در سازمانها این موارد زیاد مشاهده میشود و متاسفانه بعضی از مدیران و روسا بی دلیل و بخاطر ترس بصورت پرخاشگرانه با کارمند صحبت میکنند .چند سال قبل این مشکل داشتم یه بار پاسخ قاطع مسئول رو دادم وبعد اون اشکمو در أورد و هر روز مشکلم زیاد میشد
  بسیار عالی و مطالب مفید بیان کردید و امیدوارم مسئولین نسبت به زیر دستان خود رفتار مناسب و صادقانه داشته باشند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

430 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام