کاریزما
قاتل کاریزما – ۶ راهکار برای کاریزماتیک بودن؟
اسفند ۲۱, ۱۳۹۵
قضاوت اخلاقی
قضاوت اخلاقی، مانع محبت و دوستی
اسفند ۲۳, ۱۳۹۵

ارتباط بدون خشونت

ارتباط بدون خشونت

ارتباط بدون خشونت (Nonviolent Communication یا به اختصار NVC) نظریه ایست در روابط بین فردی که مارشال روزنبرگ (Marshall Rosenberg) مبدع آن است.

این نظریه به این معتقد است که محبت به دیگران و پذیرش محبت آن ها جزء سرشت انسان است و همواره به دنبال پاسخ دادن به دو سوال زیر است:

۱- چه عواملی انسان را از سرشت با محبتش جدا کرده و به سمت رفتارهای توام با خشونت می کشاند؟

۲- چه عواملی به بعضی از افراد این توانایی شگفت انگیز را می دهد که حتی در سخت ترین شرایط هم با محبت و صبور باشند؟

 

این مقاله را از دست ندهید: مهربانی و گذشت، هوشمندانه ترین شیوه ی برقراری ارتباط

 

نگرش ارتباط بدون خشونت (NVC) به روابط

ارتباط بدون خشونت محدود به دوری از مسائلی مثل دعوا، کتک کاری، جنگ و جدل و… نمی شود. این نگرش، رویکردی عمیق، توام با محبت و از صمیم قلب به روابط دارد. بر این اساس خیلی وقت ها ممکن است ما لحن خود را خشن ندانیم در حالی که اغلب کلمات و جملاتی که به کار می بریم تلخ و گزنده باشد.

تاکید ارتباط بدون خشونت بر گوش کردن موثر و عمیق به خودمان و دیگران است و می خواهد به این وسیله حس احترام، توجه و همدلی را بیدار کند و بین افراد درگیر در یک رابطه میلی مشترک برای محبت ورزیدن از صمیم قلب ایجاد کند.

درواقع چیزی که ارتباط بدون خشونت به دنبال آن است محبت است. یعنی جریانی نشات گرفته از صمیم قلب که بین ما و دیگران جاری است. اگر محبت ما از صمیم قلب باشد، آن را به خاطر لذتی که از لذت بخشیدن به دیگران می بریم عرضه می کنیم. این نوع نگرش به هر دو طرف رابطه یعنی بخشنده و گیرنده ی محبت نفع می رساند.

در چنین فرایندی، گیرنده بدون نگرانی از عواقب احتمالی محبتی که دریافت کرده از آن لذت می برد. چون می داند که منبع آن محبت ترس، احساس گناه و یا سودجویی طرف مقابل نیست. بخشنده هم از افزایش عزت نفسش که نتیجه ی قدمی است که در جهت خشنودی دیگران برداشته بهره مند می شود.

 

ارتباط بدون خشونت 2

 

این مقاله را از دست ندهید: گوش کردن موثر – مهارت های توجه در گوش کردن موثر

 

فرایند ارتباط بدون خشونت

ارتباط بدون خشونت شامل چهار مرحله است: مشاهده، احساس، نیازها، تقاضا

مرحله اول: مشاهده دقیق آنچه در یک شرایط ارتباطی اتفاق می افتد، یعنی مشاهده دقیق رفتارها، گفته ها و…

نکته ی مهم در این مرحله، بیان دقیق مشاهداتمان بدون هر گونه ارزیابی و قضاوت است. یعنی خیلی ساده فقط آنچه را که مشاهده کرده ایم بیان کنیم. خواه آن را دوست داشته باشیم یا نه.

مرحله دوم: سپس احساس خودمان را از آنچه که مشاهده کرده ایم بیان می کنیم. احساساتی مثل رنجش، ترس، خوشحالی، تعجب، عصبانیت و….

مرحله سوم: در این مرحله مشخص می کنیم احساسی که بیان کرده ایم با کدام یک از نیازهای مان مرتبط است.

مرحله چهارم: بر اساس سه مرحله قبل درخواست مشخصی از فرد مقابل می کنیم.

به عنوان مثال ممکن است یک مادر از این چهار مرحله در رابطه با فرزندش به این شکل استفاده کند:

مرحله اول: جواد، وقتی می بینم تمام جوراب هاتو تو جاهای مختلف خونه مثل زیر میز، کنار تلویزیون و جاهای دیگه رها کردی

مرحله دوم: خیلی عصبانی میشم

مرحله سوم: این خونه متعلق به همه ماست و به نظم بیشتری نیاز دارد

مرحله چهارم: ممکنه جوراب هاتو در کشوی لباسهایت یا سبد لباس های کثیف قرار دهی؟”

 

کارکرد فرایند ارتباط بدون خشونت

بنابراین ارتباط بدون خشونت از یک سو بیان واضح مسائل خودمان در چهار مرحله و از سوی دیگر دریافت و درک مسائل و مطالب دیگران در همین چهار مرحله است. یعنی اول باید بفهمیم دیگران چه چیزهایی مشاهده می کنند، چه احساسی دارند و نیازشان چیست. وقتی این سه مرحله را طی کردیم وارد مرحله چهارم شده و به تقاضا و نیازی که دارند توجه می کنیم.

با تمرکز بر این چهار مرحله از سوی طرفین یک رابطه، جریان متقابلی ایجاد می شود تا محبت به شکلی طبیعی ظاهر شود. دلیل چنین امری این است که در فرایند NVC به مشاهدات، احساسات، نیازها و درخواست های هر دو طرف رابطه توجه شده است.

 

ارتباط بدون خشونت مستقل از طرف مقابل است

آنچه در فرایند ارتباط بدون خشونت توجه به آن بسیار مهم است اینکه در به کارگیری ارتباط بدون خشونت لازم نیست که طرف مقابل هم حتما از آن اطلاع داشته و استفاده کند و یا حتی تمایلی به برقراری ارتباط محبت آمیز داشته باشد.

کافی است ما بر طبق اصول ارتباط بدون خشونت عمل کنیم و محبت تنها هدفمان در رابطه با دیگران باشد و با رفتارمان نیز این مسئله را نشان دهیم. در این صورت آن ها رفته رفته با ما همراه شده و می توانیم ارتباطی توام با مهربانی را با یکدیگر برقرار کنیم.

البته رسیدن به چنین مرحله ای همیشه آسان و سریع نیست اما اگر ما صبور بوده و رفتار بر اساس این اصول را ادامه دهیم نتیجه اش حتما شکوفایی محبت و همراهی متقابل است.

 

سعی می کنیم در مقالات بعدی بیشتر در مورد اصول و ابعاد مختلف این رویکرد ارزشمند در روابط صحبت کنیم.

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه یک کتاب الکترونیکی دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

758 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام