همدلی با کارمندان
همدلی با کارمندان
خرداد ۴, ۱۳۹۶
3 توصیه ساده برای بهتر گوش دادن
۳ توصیه ساده برای بهتر گوش دادن
خرداد ۶, ۱۳۹۶

همدلی با کارمند ناراضی

همدلی با کارمند ناراضی

در ادامه ی دو مقاله ی قبل که همدلی با همکار ناراضی و همدلی با کارمندان را بررسی کردیم قصد داریم در این مقاله مثالی از همدلی با کارمند ناراضی بزنیم.

هر چند مثال ما در اینجا مربوط به نحوه ی برخورد مناسب و موثر با یک کارمند ناراضی است اما در نگاهی کلی و جامع یاد می گیریم که با هر فردی که ممکن است به دلایلی از دست ما ناراضی باشد چطور برخورد کرده و همدلی کنیم.

.

بیان نارضایتی یک نفر از ما

فرض کنید مدیر یک شرکت هستید و اخیرا به دلیل درگیری زیاد و کارهای خارج از محیط کار حضور چندانی در شرکت نداشته اید.

امروز که به شرکت آمده اید فرصت را غنیمت شمرده و از یکی از کارکنان درخواست می کنید که در مورد وضعیت یکی از کارهایی که به او سپرده اید به شما گزارش دهد.

او کارمند قابل اطمینانی است که اغلب کارهای خود را با کیفیت بالایی انجام می دهد اما با توجه به گزارش کار از او می خواهید اصلاحاتی در آن ایجاد کند.

واکنش او نسبت به بارخورد شما به این صورت است:

من مواردی را که شما گفتید کاملا می پذیرم و اصلاحات مورد نظرتان را اعمال خواهم کرد. اما شما به این موضوع توجه نکردید که در عدم حضورتان من تلاش بسیاری برای پیشبرد امور کرده ام و ساعت ها اضافه کاری داشته ام تا کارها بدون کوچک ترین اشکالی پیش برود.

شما در تمام طول این مدت حضور چندانی نداشته اید که بازخوردهای لازم را بدهید تا اشکالات موجود در حین انجام پروژه برطرف شده و در این مراحل پایانی نیازی به اصلاح و بازنگری وجود نداشته باشد.

در حال حاضر هم مشکلاتی که به آن ها اشاره کردید موارد ناچیز و کوچکی هستند. این در حالی است که به نشانه ی تحسین و تقدیر حتی کوچک ترین اشاره ای هم به تلاش من و گروهم در طول این مدت نکردید.

واقعا فکر می کنید این شیوه ی مدیریت انگیزه ی لازم را به کارکنانتان می دهد؟

من دیگر حرفی ندارم.

.

انواع پاسخ هایی که می توان داد

پاسخ اول: به نکته ی مهمی اشاره کردی. تو احساس می کنی من تلاش های شما را نادیده گرفته ام و فکر می کنی این اشتباه بزرگی است و من باید جور دیگری عمل کنم. درسته؟

پاسخ دوم: مطمئنی که انتقادت بیش از حد تند و زننده نیست؟

پاسخ سوم: فکر می کنم از این مسئله دلخوری که از تو خواستم تعطیلاتت را به تعویق بیاندازی تا سفرهای کاری من کمتر شود. درسته؟

.

روش درست همدلی با کارمند ناراضی

می خواهیم هر یک از پاسخ های بالا را بررسی کنیم:

بررسی پاسخ اول: این مورد همدلانه ترین پاسخ است. این تنها پاسخی است که مدیر در آن خشم خود را به خوبی مدیریت کرده و از اینکه صرفا بخواهد عصبانیت خود را خالی کند فراتر می رود. در این پاسخ موقعیت فرد مقابل به خوبی درک شده و به خوبی به درخواستش اشاره می شود.

بررسی پاسخ دوم: این پاسخ انکارکننده است. در اینجا موضوع مطرح شده توسط فرد مقابل زیر سوال رفته و نگرانی اش به رسمیت شناخته نمی شود. چنین واکنشی قطعا او را می آزارد و توجه گفتگو را از موضوع اصلی منحرف می کند.

بررسی پاسخ سوم: این پاسخ به شیوه ای تشخیصی و بازجویانه است. در اینجا مدیر بر مبنای فرضیاتی روانشناختی سعی دارد نگرانی فرد مقابل را ریشه یابی کرده و بر مبنای آن به نتایجی برسد. درواقع در این پاسخ فرد مقابل مورد قضاوت قرار گرفته و تمرکز گفتگو از موضوع مورد نظر او منحرف می شود.

.

این مقاله را از دست ندهید: همدلی با همکار ناراضی

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

2 دیدگاه ها

 1. I leave a comment whenever I especially enjoy a post on a website or I have something to
  valuable to contribute to the conversation. Usually it’s caused by the passion displayed in the article I read.
  And on this article همدلی با کارمند ناراضی – آموزش مهارت
  های ارتباطی – محسن محمدی. I was moved enough to drop a thought 🙂
  I actually do have a couple of questions for you if
  you don’t mind. Is it simply me or does it look like like a few of
  the comments appear as if they are written by brain dead individuals?
  😛 And, if you are posting on additional online social sites,
  I’d like to follow anything new you have to post. Would
  you make a list all of all your communal sites like your linkedin profile,
  Facebook page or twitter feed?

 2. I could not resist commenting. Well written!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

315 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام