ارتباط چشمی
ارتباط چشمی موثر
تیر ۳۱, ۱۳۹۵
ارتباط موثر چیست
ارتباط موثر چیست ؟ – ۹ ویژگی انسان‌ های موثر
مرداد ۲, ۱۳۹۵

مدیریت روابط انسانی

مدیریت روابط انسانی

قبلا در مقاله‌ی “چگونه روابطمان را مدیریت کنیم؟” در مورد مدیریت روابط انسانی توضیحاتی دادیم، اما:

۱- بیشترین تاکید ما در آن مقاله بر حذف افراد نامناسب و ارتباط با انسان‌های ارزشمند و توضیح منطق آن بود. چراکه ممکن است چنین کاری از نظر برخی از افراد تا حدی بی‌رحمانه و به دور از انسانیت و نوع‌دوستی تلقی شود.

۲- بحث مدیریت روابط به قدری بحث مهم و گسترده‌ایست که نه تنها یک مقاله‌ی اینترنتی بلکه یک کتاب هم نمی‌تواند تمام ابعاد و زوایای آن را به طور کامل پوشش داده و بررسی کند. (لازم به ذکر است که موضوع اصلی کتاب دایره سبز نیز مدیریت روابط انسانی است، که می‌توانید جهت داشتن منبعی جامع در این زمینه این کتاب را از فروشگاه سایت تهیه فرمایید.)

این محصول را از دست ندهید: کتاب دایره سبز

نگاه ما به مدیریت روابط انسانی در این مقاله

در اینجا قصد داریم بر اهمیت سطح و ارزش شخصیت خودمان در مدیریت روابط اشاره کرده و به بررسی آن بپردازیم. اینکه زمانی ما خواهیم توانست روابطمان را به گونه‌ای که در مقاله‌ی “چگونه روابطمان را مدیریت کنیم؟” توضیح داده‌ایم مدیریت کنیم که خودمان از نظر شخصیتی و ارزش‌های انسانی در سطح بالایی قرار داشته باشیم.

دلیل اصلی ارتباط ما با دیگران

قبل از اینکه به طور مستقیم وارد بحث شویم، ابتدا باید بدانیم که اساسا ما انسان‌ها به چه دلیل وارد ارتباط با دیگران می‌شویم؟

دلیل ارتباط ما با دیگر انسان‌ها تنها و تنها یک چیز است:

لذت و احساس خوبی که در ارتباط با آن‌ها تجربه می‌کنیم.

اما سوال دیگری که مطرح می شود اینکه “چه روابطی می‌تواند این احساس خوب را در بالاترین سطح خود به ما بدهد؟”

پاسخ بسیار واضح است. هر چقدر افرادی که با آن‌ها در ارتباطیم ارزشمندتر باشند، روابط لذت‌بخش‌تری را تجربه می کنیم.

مدیریت روابط انسانی 3

نسبی بودن لذت بردن از روابط

مسئله‌ی بسیارمهم در بحث لذت بردن از روابط که اصلی‌ترین مانع در بهبود و ارتقاء سطح روابطمان محسوب می‌شود، نسبی بودن چنین احساسی است.

اگر روابط ما در سطح پایینی قرار داشته باشند اما از این روابطِ سطح پایین لذت ببریم، ارتقاء سطح روابطمان و وارد رابطه شدن با انسان‌های ارزشمند کاری است بسیار سخت.

ممکن است اطرافیان و دوستان ما افرادی نامناسب و بی‌ادب باشند و ما به این خاطر که خود نیز به همان گونه‌ایم از ارتباط با آن‌ها لذت ببریم.

در چنین شرایطی حتی تشخیص اینکه روابطمان سطح پایین و کم‌ ارزش هستند هم برای بسیاری از افراد نا ممکن است. بسیاری از کسانی که چنین روابطی را تجربه می‌کنند هیچ‌گاه به این درک نمی رسند که بتوانند وضعیت نابسامان ارتباطی خود را تشخیص دهند.

تمام سعی ما باید این باشد که اگر از نظر ارتباطی در چنین شرایطی به سر می‌بریم، بتوانیم موقعیت خود را به درستی درک کرده و با رسیدن به خودآگاهی روابطمان را بهتر کنیم.

مدیریت روابط انسانی 2

راه ارتقاء سطح روابط و تجربه‌ی لذت بیشتر

بنابراین، مسئله فقط داشتن حس خوب نسبت به روابط و لذت بردن از آنها نیست، بلکه مسئله‌ی بسیار مهم‌تر سطح و میزان لذتی است که تجربه می‌کنیم.

اگر روابط لذت‌بخش را ارتباط با افراد ارزشمند تعریف کنیم، تنها زمانی می‌توانیم به چنین روابطی دست پیدا کنیم که خودمان انسانی ارزشمند باشیم. بنابراین بهترین راه برای تجربه‌ی چنین روابطی این است که ارزش‌ها و شخصیت خودمان را ارتقا‌ء دهیم.

شاید در اینجا مجال این نباشد که بخواهیم روش‌های رشد و تعالی شخصیتی را توضیح دهیم، اما در حد یک اشاره می‌توان گفت راه و روشی موثرتر از مطالعه و ارتقاء سطح دانش و آگاهی‌مان وجود ندارد. درواقع به قول مولانا:

هر که داناتر بود جانش قوی است

مدیریت روابط انسانی 1


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.

یک پیشنهاد خوب

تهیه کتاب دایره سبز

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

14 دیدگاه ها

 1. گنج من گفت:

  […] مدیریت روابط انسانی – آموزش مهارتهای ارتباطی – سا… […]

 2. ممنونم بابت مطالب مفیدی که قرار میدید!

 3. علی گفت:

  ممنون از مقاله خوبتون

 4. سمانه گفت:

  این جمله تون خیلی عالی بود “هر چقدر افرادی که با آن‌ها در ارتباطیم ارزشمندتر باشند، روابط لذت‌بخش‌تری را تجربه خواهیم کرد.” . مرسی

 5. سلام
  ممنون از اینکه موضوع را زیبا باز کردید.اینکه ما به ارزش خودمان نگاهی بیندازیم بسیار نکته مهمی است که باعث بیشتر لذت بردن ما می شود.

 6. بسیار ممنونم . مطالب بسیار خوبی را مطرح کردید.

 7. Aryana گفت:

  سلام
  با این جمله که برای ارتباط با أرزش خودمون باید ارتقا بدیم و بهترین رَآه مطالعه و خواندن بسیار موافقم
  سپاس از شما

 8. موسوی گفت:

  “ارزش‌ها و شخصیت خودمان را ارتقا‌ء دهیم” یعنی چی؟ این ارزش‌ها چیستند؟ معیار شخصیت سنجی چیه که با اون خودمون رو بسنجیم و ارتقاء بدیم؟

  • محسن محمدی گفت:

   سلام دوست عزیز. جواب دادن به این سوالی که مطرح کردید شاید نیازمند نگارش یک کتاب باشد و اصلی‌ترین موردی هم هست که در این زمینه باید به آن بپردازیم، و امیدوارم که رفته‌رفته در مطالب بعدی این اتفاق بیفتد،‌ البته در گذشته هم تا حدی به صورت جسته و گریخته در مقالاتی مثل کمال هم‌نشین در من اثر کرد ، رفتار درست چیست؟، درک متقابل، ادب قدرت می‌آفریند، پرهیز از گرفتن تصمیمات آنی، دوری از ناراحتی کودکانه و چند مقاله‌ی دیگر به ارزش‌های مورد سوال شما اشاره کرده‌ایم، اما در این نوشته به ارائه‌ی یک راه‌کار که آن هم مطالعه است و به نظرم مهم‌ترین عامل است بسنده شده است.

 9. حسن گفت:

  با توصیفاتی که شما فرمودید فکر میکنم باید در مورد چندتا از روابطم تجدید نظر اساسی کنم!

 10. ممشلو گفت:

  ممنون مثل همیشه خوب ولی جا داره خیلی بیشتر به بحث روابط بپردازید

 11. مهرداد گفت:

  این مقاله من رو یاد ضرب المثل کبوتر با کبوتر باز با باز می اندازد، هر کسی هم فرکانس و هم جنس خودش را جذب می کند. ممنون بابت مقاله ی خوبتون

 12. حامد قاسمی گفت:

  با سلام
  ممنونم ازتون، امیدوارم همگی به سطحی از دانش برسیم که در ارتباطاتمان نیز موثر باشد.

 13. بهار گفت:

  عالی بو د واقعا . خیلی سخته که مجبور به برقراری ارتباط با اشخاصی باشی که نه تنها حس خوب بهت نمیدن بلکه احساس بدی برایت ایجاد می کنند ، در این حالات باید خیلی صبور باشیم تا بتونیم تحمل کنیم ،ممنون از حس زیبایی که در نوشته هاتون هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

447 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام