خشم سازنده
خشم سازنده
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۶
مهارتهای ارتباطی در کار
مهارتهای ارتباطی در کار
اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۶

معذرت خواهی روشِ افراد قدرتمند

معذرت خواهی

مطمئنا داشتن ارتباطی که دو طرف آن به قدری خوب باشند که هیچ وقت نیازی به معذرت خواهی وجود نداشته باشد فوق العاده است. ولی چنین ارتباطی به همان اندازه که فوق العاده است رویایی و غیرممکن نیز هست.

بنابراین ما نیاز داریم برای حفظ و تقویت روابطمان گاهی معذرت خواهی کنیم و البته افراد باهوش و قدرتمند به خوبی این نکته را درک کرده و انجام می دهند.

نکته ی بسیار مهم این است که معذرت خواهی الزاما به این معنا نیست که اشتباهی مرتکب شده ایم بلکه به این معناست که رفتار ما احساس بدی به فرد مقابل داده است.

شاید این احساس بد به خاطر تفاوت های شخصیتی و نوع نگاه متفاوتی باشد که به مسائل مختلف داریم و الزاما به این معنا نیست که اشتباهی مرتکب شده ایم.

.

این مقاله را از دست ندهید: پذیرفتن اشتباه معجزه می کند

.

آسیب های ناشی از عذرخواهی نکردن

در بسیاری از روابط مخصوصا روابط بین همسران، مدت های طولانی حتی بعضا در حد چند سال است که طرفین رابطه نسبت به هیچ یک از رفتارهایی که باعث ناراحتی فرد مقابلشان شده معذرت خواهی و ابراز تاسف نکرده اند.

این دوری افراطی از یک معذرت خواهی ساده که در حد بیان چند جمله و حق دادن به فرد مقابل است در طولانی مدت روابط را دچار خطر جدی کرده و باعث از بین رفتن دوستی ها می شود و اگر رابطه از جنس زناشویی باشد دخالت یک مشاور و روانشناس برای بهبود آن لازم می شود.

در این شرایط گاهی روابط بین زوجین به قدری آسیب دیده که واقعا نمی توان آن را نجات داد.

جالب است که این مشکلاتِ عمده ی ارتباطی و خانوادگی می توانست ایجاد نشود تنها اگر طرفین رابطه می توانستند این جمله ی ساده را به کار برند:

“شاید حق با تو باشد”

.

معذرت خواهی نشان دهنده ی قدرت و درایت است نه ضعف

همه ی ما گاهی اشتباه می کنیم یا حداقل اینکه طرف مقابل چنین فکر می کند بنابراین احمقانه است که بخواهیم  از روی غرور یا احساس ناامنی از ابراز تاسف دوری کنیم و این باعث تخریب دوستی هایمان شود.

.

معذرت خواهی 1

.

کسانی که معذرت خواهی می کنند افراد ضعیفی نیستند. اقرار به اشتباه دلیل هوشمندی و قدرت است.

درواقع از آنجایی که دوستی تقریبا دشوارترین و ارزشمندترین دستاوردی است که می توانیم داشته باشیم، بنابراین بسیار منطقی است که گاهی با یک معذرت خواهی ساده خود را از خطر از دست دادن آن برهانیم.

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

371 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام