بدبینی
بدبینی مانع ارتباط
بهمن ۱۶, ۱۳۹۴
با افراد عصبی چگونه برخورد کنیم؟
روش درست برخورد با دوست عصبانی
بهمن ۳۰, ۱۳۹۴

مسئولیت پذیری در روابط

مسئولیت پذیری

یکی از صفات ارزشمندی که عدم وجود آن مانعی جدی در ارتباط با دیگران مخصوصا انسان‌های ارزشمند است مسئولیت پذیری است.

داشتن این ویژگی می‌تواند نگاه دیگران را به ما کاملا تغییر داده و باعث ارزش‌آفرینی مشهودی برای‌مان شود. چراکه این افراد ارزشمند هستند که نه‌تنها مسئولیت کارهای خود را به‌صورت تمام و کمال به عهده می‌گیرند، بلکه حتی خود را مسئول سودرسانی و خدمت به جامعه و مردم نیز می‌دانند.

.

تمایز انسان‌های ارزشمند با افراد عادی

افراد ارزشمند و مسئولیت‌ پذیر در هر جمعی پیش‌قدم شده و مسئولیت انجام کارها را به‌عهده می‌گیرند. درحالی‌که افراد عادی منتظر می‌نشینند تا فردی پیدا شود و کاری انجام دهد و سپس آن‌ها به پیروی از او اقدامی صورت دهند.

.

مهم‌ترین دغدغه‌ی افراد عادی

افراد عادی بیش از اینکه کل‌نگر، آخربین و مدبر بوده و سرنوشت جمع و جامعه‌ای که در آن زندگی و فعالیت می‌کنند را در نظر بگیرند، دغدغه‌ی‌شان این است که مبادا با انجام کاری متفاوت انگشت‌نمای دیگران شوند.

.

مسئولیت پذیری 1

.

برای آن‌ها این مسئله ‌که فردی متفاوت و غیرعادی به‌نظر نرسند بسیار مهم‌تر از سرنوشت و دستاورد جمعی است. اما افراد ارزشمند در هر شرایطی برای معرفی خود و توانایی‌های‌شان و ایجاد رابطه با دیگران پیش‌قدم می‌شوند. آن‌ها می‌دانند که برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب چاره‌ای جز اینکه بدون اتلاف وقت دست به عمل شوند وجود ندارد.

اگر ما مسئولیت‌پذیر نبوده و بخواهیم به‌جای بزرگ‌نگری و آخربینی تنها به قضاوت توخالی دیگران راجع‌به خودمان توجه کنیم هیچ‌گاه تبدیل به فردی ارزشمند و موثر نخواهیم شد.

در این صورت ما قطعا توسط انسان‌های ارزشمند نادیده گرفته شده و درنظرشان تنها یکی از همان افراد سیاهی‌لشکری خواهیم بود که همیشه منتظرند تا یک نفر پیدا شده و مسئولیت و رهبری‌شان را به عهده بگیرد و آن‌ها دنباله‌رواش شوند.

.

مسئولیت پذیری 2

.

ناخنک زدن به زندگی به‌جای زندگی

افراد غیر مسئول همواره دیگران، اعم از خانواده، خویشاوندان، دولت، رئیس و غیره را مسئول تامین نیازهای خود می‌دانند.

عملکرد اینگونه افراد در رابطه با زندگی شبیه به رفتار فردی است که دور یک میز غذاخوری پر از غذاهای خوشمزه و رنگارنگ نشسته و حتی زحمتِ کشیدن غذا را هم به خود نمی‌دهد و از دیگران انتظار دارد این کار را برایش انجام دهند. اما مسئله این است که دیگران این کار را طبق تشخیص خودشان انجام می‌دهند نه در حد نیازهای او.

چنین فردی ممکن است گاهی در اثر فشار گرسنگی تکانی به خود داده و ناخنکی هم به آن غذاها بزند، اما تنها در حدی که از گرسنگی هلاک نشود.

عملکرد افراد غیرمسئول مانند چنین فردی است. اینگونه افراد خطر و مسئولیت هیچ انتخابی را نمی‌پذیرند. درواقع این افراد زندگی نمی‌کنند بلکه تنها گاهی به زندگی ناخنک می‌زنند.

.

منشا عدم مسئولیت پذیری

ما انسان‌ها در دوران کودکی به‌واسطه‌ی ضعف و ناتوانی‌مان وابسته به توجه و محبت والدین و سایر اطرافیانمان هستیم. آن‌ها نیز خود را مسئول رفع نیازهای ما می‌دانند و دربسیاری از مواقع درجهت خوشحالی و انجام خواسته‌های ما هر کاری می‌کنند.

ما در آن سال‌های کودکی درصورتی که در انجام خواسته‌های‌مان توسط آنها کوتاهی صورت گیرد ناراحت شده و با گریه، حرف نزدن و رو برگرداندن و رفتارهایی از این قبیل ناراحتی خود را نشان می‌دهیم تا نهایتا دل آن‌ها را به رحم آورده و با رفتارمان مجبورشان کنیم که خواسته‌ی ما را برآورده کنند.

چه‌بسا در برخی از مواقع درخواست ما اشتباه بوده و اطرافیان صرفا به این خاطر که تحمل ناراحتی ما را نداشته‌اند به آن تن داده‌اند.

.

 مواجهه با واقعیت

.

مسئولیت پذیری 3

.

اینگونه رفتارهای ما در آن دوران به‌خاطر طرز فکر کودکانه و اشتباهی (برای دوران بزرگسالی) است که داریم. این طرز فکر که ناراحتی ما برای دیگران مهم بوده و آن‌ها مسئول رفع نیازهای ما هستند و برای جلوگیری از ناراحتی ما هر کاری می کنند.

متاسفانه اتفاقی که درمورد اغلب افراد می‌افتد اینکه آن‌ها در سنین بزرگسالی نیز این طرز فکر را به‌طور کامل کنار نگذاشته و فکر می کنند دیگران وظیفه دارند به‌گونه‌ای عمل کنند که باعث ناراحتی شان نشود. درحالی که باید بدانیم تنها یک نفر از ناراحت شدن ما آسیب می‌بیند و آن خودمان هستیم.

دیگران به همان‌گونه‌ای باید رفتار کنند که می‌کنند، چراکه ما هیچ کنترلی بر آن‌ها نداشته و نمی‌توانیم درستی یا غلطی رفتارشان را ثابت کنیم. این ما هستیم که باید با بالا بردن ظرفیت و تحمل خود به فردی مقاوم تبدیل شده و به‌راحتی و بی‌دلیل و بادلیل از دیگران ناراحت نشویم.

باید بدانیم که دوران کودکی به‌سر آمده و کسی به‌جز خودمان مسئول رفع نیازها و انتظارات ما نیست و تنها درصورتی به خواسته‌ها و اهدافمان می رسیم که رفتار و عمل مناسب با آن را ارائه دهیم.

اگر دیگران، جامعه، دولت، سازمان‌ها و هرکس دیگر را مسئول رفع نیازها‌ و رسیدگی به خود بدانیم تا آخر عمر مثل بیش از نود درصد مردم در سراسر دنیا هیچ‌گاه آرزوها‌ی‌مان به اهداف و سپس به دارایی‌های‌مان تبدیل نشده و بدون اینکه با زندگی‌مان تاثیر خاصی در این دنیا گذاشته باشیم از دنیا خواهیم رفت.

.

مسئولیت‌ پذیری در روابط

در زمینه‌ی روابط، مسئولیت‌ پذیری به این معناست که نباید در شروع و شکل دادن به رابطه منتظر دیگران باشیم و باید به عنوان یک انسان فعال این ما باشیم که همیشه شروع‌کننده‌ی رابطه با دیگرانیم.

به عنوان مثال اگر فردی در ایجاد رابطه مشکل دارد نباید با بی‌تفاوتی عمل کرده و با خود بگوییم که او خود مایل به ایجاد رابطه نیست. ما باید با مسئولیت پذیری و علم به اینکه هر انسانی درصورتی که راه درست ارتباط با او را بدانیم، مایل به ایجاد رابطه است به سمتش رفته و او را وارد رابطه کنیم.

شاید آن فرد مشکلی دارد که باعث عدم اعتماد به نفس و بی‌میلی‌اش به ایجاد رابطه شده. پس باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که همدلی ایجاد کرده و آن فرد بتواند مشکل خود را با ما مطرح کند. البته به‌گونه‌ای باید این کار را انجام دهیم که وارد حریم شخصی اش نشده و باعث ایجاد احساس بد در او نشویم.

.

این مقاله را از دست ندهید: چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟

.

مسئولیت پذیری و پیش‌قدم شدن در روابط ویژگی رهبران است. ما با این کار باعث می‌شویم تا اطرافیان‌مان نگاهی متفاوت از سایرین به ما داشته و رفتارمان را به‌عنوان معیاری در سنجش درستی مسائل مختلف قرار دهند.

.

مسئولیت پذیری و پیش‌قدم شدن در روابط ویژگی رهبران است.
.

.

روابط خوب ساختنی است نه ایجاد شدنی

.

مسئولیت پذیری 4

.

افراد مسئولیت‌ پذیر به خوبی می‌دانند که روابط خوب را باید ساخت و اینگونه روابط به‌خودی‌خود ایجاد نمی‌شوند. برای اینکه روابط مطلوبی داشته باشیم خودمان باید آن ها را بسازیم.

فرد مسئولیت پذیر تنها به برآوردن انتظاری که دیگران ممکن است از او داشته باشند، اکتفا نمی‌کند. در بسیاری از مواقع دیگران انتظار چندانی از ما ندارند، مخصوصا در شرایط و جمع‌هایی که افراد یکدیگر را نمی‌شناسند.

پس این ما هستیم که به عنوان یک فرد مسئولیت‌ پذیر باید این انتظار را در دیگران ایجاد کنیم. نه تنها انتظار از خودمان بلکه انتظار از خودشان را هم همین‌طور. یعنی باید جوی ایجاد کنیم که افراد بی‌تفاوتی خود را کنار گذاشته و با مسئولیت‌ پذیری برای رسیدن به لذت و رضایت از روابط اقدام کنند.

مانند رهبرانی که با ایجاد شور و هیجان در انسان‌ها، آن‌ها را متوجه ارزش‌ها و توانمندی‌های‌شان کرده و بعضا تحولاتی عظیم را توسط افرادی که در گذشته هیچ باور خاصی نسبت به توانایی‌های خود نداشتند به وجود می‌آورند.

.

مسئولیت پذیری آرامش بخش است

هیچ‌چیز به این اندازه‌ که احساس کنیم کنترل صددرصد زندگی در دست خودمان است، آرامش بخش و فوق‌العاده نیست. کنترل کامل زندگی در دست ماست، مگر اینکه خود این‌طور فکر نکرده و مسئولیت کامل آن را به عهده نگرفته باشیم.

.

راه‌کار عملی

.

کاغذ و قلم

.

کاغذی برداشته و فکر کنید و بنویسید که در چه مواردی دیگران و یا حتی طبیعت را مقصر مسائل و مشکلات خود می‌دانید. حتی کوچک‌ترین و بی‌اهمیت‌ترین موارد را هم بنویسید. حتی مواردی که دیگران را به اندازه‌ی یک درصد در آنها مقصر می دانید که باعث شود خود را ۹۹ درصد مسئول بدانید نه صددرصد.

سپس سعی کنید تا به خود تلقین کرده و بقبولانید که تمام این امور در کنترل کامل شما بوده و هیچ‌کس دیگری کوچک‌ترین سهمی در ایجادشان ندارد.

اگر این تمرین را به دفعات انجام دهید رفته‌رفته به فردی تبدیل خواهید شد بسیار مسئولیت‌پذیر و قدرتمند که حداقل برتمام امور مربوط به خودش کنترل و احاطه‌ی کامل داشته و خود تمام مشکلاتش را حل می‌کند.

.


پیشنهاد ثبت نام


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.

در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.


یک پیشنهاد دوستانه

تهیه کتاب دایره سبز

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

4 دیدگاه ها

 1. Keys گفت:

  Boom shkkalaaa boom boom, problem solved.

 2. حسین مرادی گفت:

  مطلب عالی
  این جمله عالی هستش هیچ‌چیز به این اندازه‌ که احساس کنیم کنترل صددرصد زندگی در دست خودمان است، آرام‌بخش و فوق‌العاده نیست، و نکته‌ای که باید به آن دقت کنیم این‌که، این مسئله حقیقت محض است. یعنی واقعا کنترل صددرصد زندگی در دست ماست

  • admin گفت:

   خیلی ممنون آقای مرادی گرانقدر
   خوشحالم از اینکه در این مورد کاملا هم‌نظر و هم‌عقیده‌ام و قدر مسلم اگر همه‌ی افراد به چنین اصلی پایبند باشند، بسیاری از مشکلات و اختلافات بین انسان‌ها حل خواهد شد.

  • Eloise گفت:

   That’s the thkiinng of a creative mind

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

284 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام