درک احساسات دیگران
درک احساسات دیگران – چگونه به احساسات دیگران پی ببریم؟
اسفند ۷, ۱۳۹۵
نصیحت
نصیحت یکی از موانع ارتباطی است
اسفند ۹, ۱۳۹۵

کمک به دیگران با گوش دادن موثر

کمک به دیگران

در بیشتر مواقعی که افراد نیاز به صحبت کردن داشته و ما در جایگاه شنونده هستیم، طرف مقابل با مشکلی مواجه است و می خواهد در مورد آن با ما صحبت کند. در چنین مواقعی گوش دادن موثر می تواند تا حد زیادی باعث کمک به دیگران شود.

مهم ترین نقشی که گوش دادن موثر می تواند در این گونه موارد در کمک به دیگران بازی کند، عینی سازی حرف های گوینده، واضح و روشن کردن مشکل موجود و ایجاد ارتباط بین حرف ها و اطلاعاتی که از گوینده دریافت می کنیم است.

اگر مشکل به صورت مبهم مطرح شود، حل کردن آن دشوار می شود. ارائه راه حل های مبهم برای مشکلاتی مبهم نتیجه موثر و کارآمدی به دنبال نخواهد داشت.

 

این مقاله را از دست ندهید: گوش کردن موثر – مهارت های توجه در گوش کردن موثر

 

عینی کردن گفتگو برای کمک به دیگران

بنابراین برای کمک به دیگران در حل مشکلاتشان ابتدا باید مسائل مطرح شده در گفتگو را تا حد ممکن عینی و مشخص کنیم.

دو روش زیر می تواند در این مورد موثر باشد:

۱- پرسیدن سوالات حقیقت جو یا احساس یاب. به عنوان مثال:

سوال حقیقت جو: می توانی مثالی بزنی؟

سوال احساس یاب: وقتی این حرف را به او زدی چه احساسی داشتی؟

۲- مانع از این شاخه به آن شاخه پریدن گوینده شویم:

وقتی صحبت های طرف مقابل طولانی می شود از عینی بودن، هدفمندی و عمق تعامل کاسته می شود. در این حالت اگر ما به عنوان شنونده با تکان دادن سر، تشویق های کوتاه و روش های مشابه دیگر “از این شاخه به آن شاخه پریدن”  گوینده را تایید کنیم، موجب تقویت آن می شویم.

در این حالت گاهی لازم است صحبت گوینده قطع شود. ممکن است این مسئله برایتان عجیب باشد که قطع صحبت های گوینده می تواند نشانه یک گوش دادن خوب باشد اما واقعا در مواقعی این طور است.

البته این کار باید به شکلی مناسب انجام شده و باعث این نشود که گوینده افکار خود را فراموش کند. نکته ی دیگر اینکه این کار نباید صرفا برای جلوگیری از پرحرفی گوینده صورت گیرد، بلکه باید با هدف متمرکز شدن گفتگو و کمک به فرد مقابل در رسیدن به نتیجه باشد.

 

درک احساسات دیگران – چگونه به احساسات دیگران پی ببریم؟

 

کارکرد عینی سازی گفتگو در کمک به دیگران

وقتی من به عنوان شنونده صحبت های پراکنده ی فرد مقابل را با عباراتی مناسب و کوتاه قطع می کنم دو اتفاق می افتد:

  • اول اینکه پس از چند بار تکرار شدن این مسئله، جریانی از تبادل اطلاعات بین من و گوینده شکل می گیرد که گفتگوی بهتر و هدفمندتری را ایجاد می کند.
  • دیگر اینکه با این کار گوینده نیز معمولا صحبت های پراکنده و حاشیه روی خود را متوقف کرده و مستقیما سراغ موضوع اصلی می رود.

 

کمک به دیگران با ارائه ی پاسخ های قاطع اما انعطاف پذیر

عدم قطعیت ما به عنوان شنونده در پاسخ به فرد مقابل اختلال آمیز است. عدم قاطعیت شنونده باعث می شود تا فرد مقابل احساس کند که او با بی میلی به صحبت هایش گوش داده و فرد مناسب و مطمئنی برای گفتگو نیست.

در حالیکه یک شنونده خوب تصویری محکم از خود ارائه داده و در مقابل اطلاعات دریافتی از گوینده،‌ بازخوردهایی واضح می دهد.

البته ممکن است گاهی گوینده به قدری ما را گیج کند که واقعا منظورش را درست متوجه نشویم. در چنین شرایطی بیان جملاتی مثل “مطمئن نیستم منظورت را درست فهمیده باشم، آیا منظورت …. بود؟” می تواند بسیار مفید و راهگشا باشد.

شنونده خوب در عین قاطعیت منعطف نیز هست. منظور از منعطف بودنِ همراه با قاطعیت این است که نظرات قاطع و محکم خود را بدون تعصب و به گونه ای بیان کنیم که گوینده در هر جایی از گفتگو به راحتی بتواند بازخوردهایی مشابه این را به ما بدهد: “نه منظورم این نبود. بگذار این طور بگویم …”

درواقع شنونده خوب متعصب و جزم گرا نیست اما در عین حال نظر خود را واضح و محکم بیان می کند.

 

برای کمک به دیگران منابع و توانایی هایشان را منعکس کنید

اگر گوینده ای قصد حل مشکلاتش را دارد، ابتدا باید منابع و امکاناتی که در اختیار دارد را کشف کند.

ممکن است گوینده چنان در مشکلات و مسائلش غرق شده باشد که از امکانات و توانایی های خود آگاه نباشد. اما شنونده خوب حتی اشارات هر چند پنهانی و غیرمستقیم گوینده به امکانات و توانایی های شخصی اش را متوجه شده و آن ها را منعکس می کند.

از آنجایی که ویژگی اصلی تمام افراد نگران و ناراحت احساس ناامیدی است، تمرکز شنونده بر منابع فرد مقابل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. البته این کار باید به صورت واقع بینانه صورت گیرد و صرفا انگیزشی و خوشبینانه نباشد.

شنونده خوب نه تنها وقتی فرد دیگر صحبت می کند از طریق گوش دادن همراه با پذیرش از بار ناامیدی او می کاهد بلکه آن بخش از منابع و امکانات گوینده را که امیددهنده بوده و به او امکان حل مشکلش را می دهند در پاسخ های خود منعکس می کند.

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


دانلود PDF این مقاله

چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه یک کتاب الکترونیکی دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

284 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام