رفتار صادقانه
رفتار صادقانه
مرداد ۳, ۱۳۹۵
وابستگی عاطفی
وابستگی عاطفی یا عشق
مرداد ۵, ۱۳۹۵

خوب بودن را منوط به خوب بودن دیگران نکنیم

خوب بودن

چند وقت پیش خانمی مشکل ارتباطی خود را به این شکل برایم تعریف کرد:

من زن با گذشت و مدبری بودم که همواره در ارتباط با سایرین سعی در حفظ ارتباط و از خود گذشتگی داشته و تلاشم همواره بر این بود که فرد مقابل و مشکلاتش را تا جایی که می‌توانم درک کنم و در حد توانایی و شخصیت هر فرد از او انتظار داشته باشم.

اما الآن تبدیل به یک فرد تلافی‌جو شده و تصمیم گرفته‌ام با هر کسی که به نوعی باعث ناراحتی‌ام می‌شود مقابله به مثل کرده و من هم مثل او به شکلی زننده و ناراحت‌کننده رفتار کنم. اغلب این افراد هم اعضای خانواده و از قوم و خویشانم هستند.

خوب بودن 1

این مقاله را از دست ندهید: مهربانی و گذشت، هوشمندانه ترین شیوه ی برقراری ارتباط

ادامه‌ی ماجرا

آن خانم از اینکه رفتارهای تلافی جویانه و نامناسبی بروز می دهد و تبدیل به فردی عصبی شده رنج می‌برد و سوالش این بود که راهکار درست در ارتباط با اطرافیانش چیست؟

دلیل تبدیل شدن یک فرد باگذشت و مهربان به فردی انتقام جو

طبق گفته‌ی آن خانم، او فردی با گذشت بود که معمولا با کوتاه آمدن و بزرگ منشی مانع از بروز مشکل و اختلاف در روابطش با دیگران می‌شد. ولی او دقیقا به خاطر داشتن همین ویژگی دچار مشکل شده بود.

مسئله این است که باگذشت بودن نیازمند رسیدن به سطحی از رشد شخصیتی است. نمی‌توانیم برای داشتن چنین خصوصیاتی صرفا نقش افراد دارای آن ویژگی‌ها را بازی کنیم بلکه باید تبدیل به یکی از آن‌ها شویم.

خوب بودن 2

مشکل آن خانم دقیقا به این خاطر بود که بدون رسیدن به رشد شخصیتی لازم سعی داشت نقش افراد باگذشت و بزرگ منش را بازی کند.

درواقع او نه به خاطر لذتی که از خوب بودن می‌برد بلکه صرفا به خاطر دیگران و اینکه آن‌ها ناراحت نشوند از خود گذشتگی می‌کرد و چون این کارش به خاطر دیگران بود و آن‌ها هم در مقابل قدر خوبی‌های او را ندانسته و مثل خودش توام با مهربانی و گذشت رفتار نکرده بودند،‌ او از خوب بودن خود نا امید شده و تصمیم گرفته بود که مثل اطرافیانش فردی بی‌ملاحظه و بدرفتار باشد. (البته اگر اطرافیانش واقعا این‌طور افرادی بوده باشند)

درواقع او خود را وقف دیگران کرده بود و یا حداقل اینکه خودش این‌طور فکر می‌کرد و چون در عوض این کار چیزی دریافت نکرده بود و یا حتی بدی و قدرنشناسی دیده بود تصمیم گرفته بود که خود نیز مانند آن‌ها و شاید حتی بدتر از آن‌ها باشد.

فلسفه‌ی خوبی

نکته‌ی بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار دهیم اینکه مهم‌ترین مسئله و دلیل ارائه‌ی رفتارهای درست و انسان خوب بودن این است که چنین فردی به خاطر لذتی که از خوب بودن می برد، رفتارهای دلنشین و مناسبی ارائه می دهد نه به این خاطر که به فکر دیگران است.

خوب بودن 3

هر فردی که محض رضای دیگران خوبی پیشه کند، در حالی که این خوب بودن برای خودش زحمت داشته و از آن لذت نبرد قطعا نمی‌تواند ویژگی‌های مثبت و ارزشمندش را در طولانی مدت حفظ کند. چنین فردی نهایتا به جایی می رسد که سرشار از احساس تنفر و مورد سوء استفاده قرار گرفتن است.

بهای خوب بودن

افرادی که به خاطر جلب نظر دیگران خوبی کرده و خود از ارائه‌ی رفتارهای درست و ویژگی‌های مثبتی که دارند لذت نمی‌برند، در گذر زمان حجم زیادی از کینه و خشم را در درون خود انباشته می‌کنند.

خوب بودن 4
این‌گونه افراد از آنجایی که صرفا به خاطر دیگران و احتمالا به خاطر جلب توجه آن‌ها سعی در خوب بودن دارند، معمولا بعد از مدتی به این نتیجه می‌رسند که گویی خوبی‌های‌شان از سوی دیگران نادیده گرفته شده و به حق خود در ارتباط با آنها نرسیده‌اند.

چنین احساسی به این خاطر بروز می‌کند که دیگران معمولا مشغول زندگی خود هستند و دغدغه‌ی چندانی در جبران خوبی‌های آن افراد ندارند. البته نمی‌توان آن‌ها را متهم کرد چراکه آن‌ها در طول کل عمرشان به همان گونه رفتار و زندگی کرده و این انتظار بسیار نامعقولی است که انتظار داشته باشیم به خاطر یک فرد به خصوص دچار تحول شخصیتی شده و خود را تغییر دهند.

فلسفه‌ی خوبی در عمل

برای اینکه دچار مشکل آن خانم نشویم، یعنی به این احساس نرسیم که مورد سوء استفاده قرار گرفته و اطرافیانمان افراد بی ارزش و بی لیاقتی هستند که قدر خوبی را نمی دانند و حقش است که رفتاری کینه جویانه با آن‌ها داشته باشیم، کافی است از این اصل پیروی کنیم:

هر کاری که در ارتباط با دیگران می‌کنید به منظور لذتی باشد که از انجام آن می‌برید نه برای خوشحال کردن، ناراحت کردن و یا انتقام گرفتن از آن‌ها.

اگر معیارتان در ارتباطات این باشد که تنها و تنها کاری را که حس خوبی به شما می‌دهد انجام دهید، در این صورت دیگر از کسی توقع نخواهید داشت. در این صورت اگر به دیگران خوبی می‌کنید به این خاطر است که خودتان از خوب بودن و کمک به دیگران و خوشحال نمودنشان لذت می‌برید نه به این خاطر که زمانی در آینده هم آن‌ها در جبران خوبی‌های‌تان به شما خوبی کنند.

درواقع در چنین حالتی شما به هنگام خوبی به آن‌ها پاداش خود را که لذت حاصل از آن است گرفته اید.

خوب بودن 5

شما با این روش می‌توانید سطح رشد شخصیتی خود را نیز به درستی ارزیابی کرده و در حد خودتان عمل کنید. به این صورت که اگر خوبی به دیگران خوشحالتان نمی‌کند و این حس را به شما می‌دهد که فردی باگذشت و مهربان هستید که کسی قدرتان را نمی‌داند، یعنی هنوز برای خوب بودن آن‌قدر بزرگ نشده‌اید و تا زمانی که خودتان از خوبی به دیگران احساس لذت نمی‌کنید بهتر است آن را انجام ندهید.

چه کار کنیم که از خوبی به دیگران لذت ببریم؟

اما ممکن است این سوال ایجاد شود که چطور می‌توانیم از خوبی به دیگران لذت ببریم؟.

دلیل اصلی لذت نبردن از این مسئله این است که دچار باور کمبود خوبی در جهانیم. یعنی این‌طور فکر می‌کنیم که خوبی و نعمت در جهان کم است و اگر ما بدون چشم داشت به دیگران خوبی کنیم پاداش آن را نخواهیم گرفت. دلیل چنین احساسی این است که در طی سال‌های طولانی زندگی خود همواره تمرکزمان بر مشکلات و مسائل منفی زندگی بوده است.

خوب بودن 6

راه‌حلی که می‌توان در این راستا ارائه داد اینکه اگر فقط روی خوبی‌ها و موارد مثبت تمرکز کنیم، منظور موارد مثبت در هر زمینه‌ایست،‌ چه رفتارها و ویژگی‌های مثبت افراد و چه به طور کلی و در مورد هر جنبه دیگری از زندگی، رفته‌رفته فلسفه‌ی ذهنی‌مان تغییر کرده و با رسیدن به باور وفور نعمت و خوبی در جهان دیگر از کمک به دیگران احساس ناراحتی نمی‌کنیم.

اتفاق دیگری که در اثر این مثبت‌نگری می‌افتد این است که به این باور می‌رسیم که تعداد انسان‌های ارزشمند و خوب بی‌شمار است و دیگر نیازی نیست که با افراد بی‌ارزش و بدرفتار ارتباط داشته باشیم. به این ترتیب دایره‌ی ارتباطی‌مان به مرور زمان ارتقاء یافته و اصلاح می‌شود.

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


دانلود PDF این مقاله


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:


یک پیشنهاد دوستانه

تهیه کتاب دایره سبز

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

7 دیدگاه ها

 1. تکنیکهای جذب مشتری با موضوع موفقیت درفروشگاه(مغازه) گفت:

  […] که درقسمت بالا بیان شد، سلام واحوالپرسی و خوب بودن تأثیر مثبت برمشتری می‌گذارد. حال این رادرنظربگیرید که […]

 2. باقرپور گفت:

  واقعا با گذشت بودن کار سختیه
  حتی وقتی فکرشو می کنم که سر پیامبر عزیز اسلام خاکستر میریختن و ایشون روزی که میبینن اون شخص، این کار رو انجام نمیده، پیگیر احوالشون میشن و به عیادتشون میرن، هم مخم سوت می کشه از این همه بزرگواری.

 3. بسیار عالی بود. خیلی از افراد هستند که دوست دارند به جای اینکه آدم خوبی باشند ، نقش یک آدم خوب را بازی کنند.

 4. Hasan گفت:

  سلام
  خوبی که از حد بگذره ،جز ضرر و زیان چیزی واسه آدم نداره
  متاسفانه از این لحاظ خیلی در زندگیم ضرر کردم و از م سواستفاده شده (از اشنا) و یه ساله که سعی کردم همانند اون خانم خوب نباشم و ارتباط سیاستی رو در پیش گرفتم که به یه لذت و ارامش رسیدم و خوب بودن برای دیگران لیاقت میخاد و قبول دارم آدمی انرژی میگیره و لذت میبره ولی افراط و تفریط خوب نیس .
  بسیار ممنونم

 5. شادی گفت:

  خوبی زمانی زیباست که از دل بجوشد نه از استدلال و بده بستان های محاسباتی .بسیار خوب سپاسگزارم .

 6. صادق گفت:

  در دنیای واقعی:
  ما فقط نکات منفی و بدی های دیگران را می بینیم
  اصلا بلد نیستیم نکات مثبت را ببینیم
  اگر بگویند لیست نکات منفی یک شخص را بنویس فوری یک طومار می نویسیم ولی برای نوشتن نکات مثبت مغز هنگ می کند
  یعنی جملات و واژه های مثبت را نمی شناسد!!!
  ممنونم از مقالات و مطالب رایگان و کاربردی شما استاد عزیز

 7. موسوی گفت:

  تعداد افراد مثبت در جهان بیشمار است، درست، هر قدر خوب باشیم باز هم دیگرانی پیدا می‌شوند که بخواهند از این خوبی ما سوء استفاده کنند. این ما هستیم که باید تشخصی دهیم با چه کسی چگونه رفتار کنیم.
  دین ما هم توصیه اکید به خوبی به دیگران دارد. حتی در سیره ائمه به وفور مواردی یافت می‌شود که در مقابل بدرفتاری‌ها و توهین‌ها و … نه تنها مقابله به مثل نکردند، بلکه نهایت خوبی را ابراز داشته‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1461 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام