ارتباط کلامی
دو نکته ی مهم در ارتباط کلامی موثر
آذر ۲۰, ۱۳۹۴
درک احساس دیگران
درک احساس دیگران به جای مخالفت با آن ها
دی ۲, ۱۳۹۴

روش صحیح ابراز خشم

ابراز خشم

بر خلاف برخی از آموزش ها و کتاب ها که احساسات منفی مثل خشم و عصبانیت را به کلی رد می کنند و معتقدند انسان تحت هر شرایطی باید خشم خود را کنترل کند لازم است به این نکته اشاره کنیم که ما به عنوان انسان باید بپذیریم که گاهی اوقات ممکن است عصبانی شویم و مسئله ی مهم این است که از روشی صحیح برای ابراز خشم خود استفاده کنیم نه اینکه به طور کلی خشمگین و عصبانی شدن را اشتباه دانسته و رد کنیم.

بی احتیاطی در ابراز خشم ممکن است عواقبی مثل از دست دادن رابطه، شغل یا حتی بدتر از آن داشته باشد. بنابراین مهم است که چگونه خشم و عصبانیت خود را بروز می دهیم.

بسیاری از روابط و موقعیت ها ارزشش را ندارند که بخواهیم بیش از حد خود را عصبانی و ناراحت کنیم.

بنابراین بسیار مهم است که بتوانیم به خوبی عصبانیت خود را مدیریت کرده و در جای مناسب و به شکلی موثر ابراز خشم کنیم.

.

این مقاله را از دست ندهید: خشم سازنده

.

موقعیت و زمان مناسب برای ابراز خشم

قبل از اینکه روشی مناسب ارائه دهیم لازم است دقت کنیم که تشخیص زمان و موقعیت مناسب برای ابراز خشم مهم تر از دانستن روش صحیح آن است.

همان طور که گفتیم بسیاری از موقعیت ها ارزش خشمگین و عصبانی شدن را ندارند تا چه رسد به اینکه بخواهیم به شیوه ای مناسب خشم خود را نشان دهیم.

آنچه در این مورد تعیین کننده است و می تواند معیار خوبی برای ابراز یا عدم ابراز خشم باشد بها و تاوانی است که بابت آن می پردازیم که فقط خود هر فرد می تواند آن را تشخیص دهد.

درواقع باید بدانیم که هر رفتاری بهای خاص خود را دارد و در هر موقعیت و زمانی که عصبانی شدیم باید بسنجیم که آیا چیزی که بابت ابراز خشم به دست خواهیم آورد بیش از بها و تاوانی است که بابت آن می پردازیم یا نه؟

.

روش هایی برای ابراز خشم

روش اول: عاقبت اندیشی و تاخیر انداختن در ابراز خشم

در موقعیت هایی که ابراز خشم می تواند برایمان گران تمام شود مثلا در مواجهه با رئیس، کافی است در آن لحظه به عاقبت رفتارمان فکر کنیم. این کار باعث می شود بتوانیم در آن موقعیت خود را کنترل کرده و رفتاری دردسرساز بروز ندهیم.

می توانیم بعد از خارج شدن از موقعیت و مدتی بعد خشم خود را به شکلی دیگر تخلیه کنیم.

روش دوم: فعالیت بدنی زیاد

این روش مخصوصا برای افرادی که شدت خشم و عصبانیتشان بسیار زیاد است موثر است.

این گونه افراد بهتر است با فعالیت هایی مثل تمرین مشت زنی با کیسه بوکس، دویدن، تنیس و… انرژی خود را خالی کنند تا راحت تر بتوانند با خشم و عصبانیت خود کنار بیایند.

البته منظورمان این نیست که وقتی عصبانی شدند این کارها را انجام دهند بلکه منظور این است که در برنامه روزانه خود زمانی را به این نوع فعالیت های بدنی اختصاص دهند. این کار باعث می شود زمانی که در موقعیتی خشم آور قرار می گیرند بتوانند عصبانیت خود را به خوبی مدیریت کنند.

.

روشی جالب برای مواجهه با خشم

از زن و شوهری که پنجاه سال از زندگی مشترکشان می گذشت پرسیدند راز خوشبختی تان چیست؟

پیرمرد گفت:

“موقع ازدواج با هم قرار گذاشتیم که اگر او از چیزی عصبانی شد فقط به من بگوید از جلوی چشمم دور شو، و اگر من از مسئله ای آزرده شدم برای قدم زدن از خانه خارج شوم.”

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

265 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام