آدم خوب
نقش آدم خوب را بازی نکنیم
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۶
معذرت خواهی
معذرت خواهی روشِ افراد قدرتمند
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶

خشم سازنده

خشم سازنده

مدیریت درست خشم و عصبانیت می تواند آن را تبدیل به خشم سازنده کند که تاثیری مثبت بر روابط و دست یابی به اهداف دارد.

در این نوشته به مواردی اشاره می کنیم که نشان می دهد چطور تبدیل عصبانیت مخرب و آسیب زا به خشم سازنده می تواند رشد و موفقیتی فوق العاده به همراه داشته باشد.

.

خشم و عصبانیت نیروی مثبت است

از آنجا که خشم، ناامیدی، پرخاشگری و …. جزو طبیعت بشر است بهترین روابط زمانی شکل می گیرد که طرفین رابطه احساسات منفی شان را به رسمیت بشناسند.

هیچ رابطه ی صمیمانه ای وجود ندارد که هر از گاهی ناراحتی و دلخوری در آن نباشد. بنابراین اگر ما در شروع یک رابطه ی دوستانه با دوستمان به توافق برسیم که در ارتباط بینمان احساسات منفی نیز جای خود را داشته باشد به دوستی مان کمک شایانی کرده ایم.

با این نوع نگرش خواهیم دید که درواقع عصبانیت می تواند نیرویی مثبت باشد نه منفی.

.

خشم سازنده 1

.

خشم سازنده باعث رشد و تعالی می شود

متاسفانه در برخی از تعالیم نسبت به خشم و عصبانیت دیدگاه منفی وجود دارد. حتی در برخی از آموزش های مذهبی به افراد می آموزند که اگر عصبانی شوند گناه کرده اند. در حالی که خشم نیرویی نهفته در خود دارد که در صورت استفاده صحیح می تواند نقش یک نیروی محرکه به سمت رشد و موفقیت را داشته باشد.

به عنوان مثال اسم مهاتما گاندی در تاریخ بشر با مسالمت و صلح طلبی عجین شده است اما وقتی از او درباره ی موثرترین تجربه ی زندگی اش سوال شد به تعریف ماجرایی در آفریقای جنوبی پرداخت که باعث خشم و عصبانیتی فراوان در او شد و همان خشم بود که منجر به شکل گیری هدف و رسالتی عظیم در ذهنش شد.

در سال ۱۸۹۳ گاندی به عنوان وکیلی جوان در پرتوریا پایتخت آفریقای جنوبی بود.

او از قانون منع ورود غیر سفیدپوست ها به کوپه ی درجه ی یک قطار خبر نداشت. مامور قطار از او خواست از کوپه ی درجه یک خارج شده و به قسمت بار برود. گاندی در مقابلش ایستاد و مقاومت کرد و مامور قطار وسایل او را روی سکوی کنار قطار پرت کرد و از آنجا دور شد.

گاندی که به خاطر توهینی که به او شده بود از شدت خشم می لرزید در آن روز تصمیم بزرگ خود را گرفت. او تصمیم گرفته بود که به هر قیمتی حق نژاد خود را بگیرد.

درواقع منشا یکی از بزرگترین حرکت های انقلابی تاریخ بشر حاصل تبدیل عصبانیتی بی حد و حصر به یک خشم سازنده بود.

بنابراین هرچند خشم و عصبانیت در لحظه می تواند آسیب زا و مخرب باشد ولی در صورتی که واکنشی درست به آن داشته باشیم می تواند به نیرویی خلاق و سازنده تبدیل شود.

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

1 دیدگاه

  1. rochellweser.blogas.lt گفت:

    It’s very trouble-free to find out any topic on web as compared to books, as I found
    this article at this web page.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

315 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام