همدلی با همکار
همدلی با همکار ناراضی
خرداد ۳, ۱۳۹۶
همدلی با کارمند ناراضی
همدلی با کارمند ناراضی
خرداد ۵, ۱۳۹۶

همدلی با کارمندان

همدلی با کارمندان

در این مقاله قصد داریم یک نمونه از همدلی با کارمندان را بررسی کنیم.

البته موردی که در اینجا بررسی می کنیم تنها در رابطه با یک کارمند است ولی می توان در رابطه با هر کارمند و یا هر فرد دیگری از آن الگو گرفت.

.

نگرانی یکی از کارمندان

فرض کنید در یک شرکت مدیر بخشی هستید که واحدهای مختلفی دارد.

به یکی از واحدهایی که با کمبود نیرو مواجه است پروژه ی مهمی محول شده.

مسئول آن واحد نزد شما آمده و نگرانی اش را به این شکل بیان می کند:

من در موقعیت دشواری قرار گرفته ام.

با تمام کمبودهایی که داریم واحد ما تمام تلاشش را می کند که در عین انجام تمام وظایف و امور مربوط به خود هزینه ها را نیز پایین نگه دارد. اما پروژه ای که چند وقت پیش به ما محول شد فشار زیادی به ما وارد می کند.

می دانم که یک راهش این است که افراد جدیدی استخدام کنم ولی این کار زمان زیادی می برد.

فکر می کنم بهتر است به جای استخدام افراد جدید بخشی از این پروژه را به سایر واحدها محول کنیم.

از این نگرانم که اگر هر چه سریع تر راه مناسبی برای این مشکل پیدا نکنیم تعدادی از کارکنان ارزشمندمان به دلیل فشار کاری زیاد ما را ترک کنند. در این صورت واقعا دچار دردسر خواهیم شد.

.

انواع پاسخ هایی که می توان داد

۳ مورد از پاسخ هایی که می توانیم به عنوان مدیر در واکنش به حرف های این کارمند داشته باشیم عبارتند از:

پاسخ اول: چرا الآن با این مشکل به سراغ من آمده ای؟ چرا وقتی این پروژه را به شما دادند چیزی نگفتی؟ و چرا فکر می کنی سایر واحدها امکان کمک به شما را دارند؟

پاسخ دوم:‌ اجازه بده ببینم درست متوجه منظورت شده ام. فکر می کنم چیزی که باعث نگرانی ات شده این است که حجم کاری واحد شما بسیار زیاد است و تعداد کارمندانتان کافی نیست. در نتیجه برخی از آن ها ممکن است به خاطر فشار کاری شرکت را ترک کنند. درسته؟

پاسخ سوم: از این ناراحتی که قبلا اجازه ندادم افراد بیشتری استخدام کنی؟ فکر می کنی اگر کارمندانت شرکت را ترک کنند من مقصرم؟ آره؟

.

روش درست همدلی با کارمندان

می خواهیم بررسی کنیم کدام یک از پاسخ های بالا بیشترین همدلی را دارد. البته شاید تشخیصش ساده باشد ولی قصد داریم با بررسی هر ۳ مورد به نتایجی برسیم که هر یک به نوبه ی خود می تواند مفید و موثر باشد.

بررسی پاسخ اول: حالتی بازجویانه دارد. درواقع مدیر در اینجا با لحن تند و تیزش و سوالاتی که بی وقفه و پشت سر هم می پرسد کارمندش را به خاطر مطرح کردن مشکل سرزنش می کند.

بررسی پاسخ دوم: این مورد همدلانه ترین پاسخ است. این پاسخ فرد مقابل را در حالت تدافعی قرار نمی دهد و مانع ادامه ی گفتگو نمی شود. او در این حالت از مطرح کردن راه حل ها و اقداماتی که به نظرش مفید است احساس امنیت می کند. درواقع مدیر در اینجا تمایل دارد پیام کارمندش را که شامل واقعیات و عواطف به طور همزمان است کاملا دریافت کند.

.

این مقاله را از دست ندهید: پاسخ همدلانه

.

بررسی پاسخ سوم: این پاسخ کاملا تدافعی است. واکنش مدیر در این حالت نشان دهنده ی این است که حرف های کارمندش را کاملا شخصی تلقی کرده. نحوه ی بیان او نشان می دهد که از صحبت های فرد مقابل ناراحت شده و همین مسئله باعث می شود که نتواند درک صحیحی از مشکل مطرح شده داشته باشد.

.

پاسخ دوم تنها موردی است که وضعیت فرد مقابل در آن درک شده و به مشکلاتی که مطرح می کند توجه شده است.

در دو پاسخ دیگر شنونده هیچ تلاشی برای درک وضعیت فرد گوینده ندارد.

البته متاسفانه پاسخ هایی از جنس پاسخ اول و سوم کاملا مرسوم و طبیعی است ولی اگر خواهان تجربه روابطی ارزشمند و لذتبخش هستیم باید تا حد ممکن از ارائه ی چنین پاسخ هایی دوری کنیم.

.

این مقاله را از دست ندهید: همدلی با همکار ناراضی

.

این مقاله را از دست ندهید: همدلی با کارمند ناراضی

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

1 دیدگاه

  1. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve
    truly loved browsing your weblog posts. In any case I will be subscribing for your feed
    and I’m hoping you write once more soon!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

246 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام