معذرت خواهی
معذرت خواهی روشِ افراد قدرتمند
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶
هدف از ارتباط
هدف از ارتباط چیست؟
اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۶

مهارتهای ارتباطی در کار

مهارتهای ارتباطی در کار

در این نوشته می خواهیم بررسی کنیم که چه کسانی نیازمند مهارتهای ارتباطی در کار خود هستند؟. شاید جواب این سوال برای اغلب شما از قبل معلوم باشد، چراکه کاملا مشخص است که همه ی افراد برای موفقیت بیشتر در کار خود به مهارتهای ارتباطی نیاز دارند، اما در اینجا قصد داریم این مسئله را کمی باز کنیم.

شاید برخی از افراد هنوز به این جمع بندی و نتیجه نرسیده باشند که تسلط بر مهارتهای ارتباطی اگر مهم تر از تخصصشان نباشد قطعا کم اهمیت تر هم نیست. بنابراین فکر می کنم برای اثبات این مسئله ی مهم نیازمند بررسی آن در قالب یک مقاله هستیم.

.

کدام دسته از افراد برای موفقیت بیشتر در کارشان به مهارتهای ارتباطی نیاز دارند؟

شاید بهتر باشد در دنیای کار پر سرعت و همواره در حال تغییر امروزی به جای سوال بالا بپرسیم:

“چه کسی نیازمند این مسئله نیست؟”

دلیل چنین نیازی این است که اغلب افراد برای موفقیت در کار خود ناگزیرند با زیردستان، مافوق ها، مدیران، افراد تحت مدیریتشان و به طور کلی همکاران در سطوح مختلف تعامل مناسبی داشته باشند.

تعداد مشاغلی که بر اساس کار انفرادی افراد است روز به روز کمتر می شود و شرکت های مختلف به سمت خدمت رسانی و ارتباط بیشتر با مشتریانشان در حرکتند.

علاوه بر لزوم ارتباط مناسب با مشتریان، امروزه محیط های کاری به گونه ای ساختاربندی شده اند که کارمندان کار خود را با مشارکت هم و به صورت تیمی انجام می دهند.

حتی اگر شما مدیر باشید برای انجام اغلب درخواست هایی که از شما می شود باید بتوانید به شکل مناسب و موثری با کارکنان، افراد هم رتبه و رؤسایتان ارتباط برقرار کنید.

درواقع به سختی می توان یک موقعیت کاری را پیدا کرد که مهارتهای ارتباطی در آن ضروری نباشد.

در هر شغلی که مشغول به کار باشید مهم ترین چالش هایی که با آن مواجه می شوید نه در جنبه ی تکنیکی و تخصصی کارتان بلکه در حوزه ی ارتباط با افراد دیگر است.

.

مهارتهای ارتباطی در کار های شخصی

شاید با مطالبی که در بالا به آن اشاره شد این ذهنیت ایجاد شده باشد که مهارتهای ارتباطی برای افرادی با کارهای شخصی و آزاد که در محیط های اداری نیستند و به طور شخصی کار می کنند چندان لزومی ندارد.

به عنوان مثال شاید فکر کنید که مثلا یک مکانیک نیازی به مهارتهای ارتباطی ندارد چون به تنهایی کار کرده و روابط کاری زیادی ندارد.

شاید چنین افرادی همکاران زیادی نداشته باشند و محیط کاری شان به لحاظ تعداد افراد مشغول به کار محدود باشد اما کل موفقیتشان وابسته به این است که بتوانند ارتباط خوبی با مشتریان خود برقرار کنند.

بنابراین این گونه افراد نیز برای موفقیت در کارشان به مهارتهای ارتباطی مخصوصا از نوع ارتباط با مشتریان نیاز دارند.

.

مهارتهای ارتباطی در کار های مجازی

حتی کسانی که خدماتشان به صورت غیر حضوری و اینترنتی است هم برای موفقیت بیشتر در کار خود نیازمند مهارتهای ارتباطی هستند.

درست است که در چنین کارهایی می توان یک سیستم خودکار ارتباط با مشتریان ایجاد کرد، اما اگر مراحل و نوع تعامل آن سیستم هم بر اساس ارتباط صحیح با افراد نباشد راه به جایی نخواهد برد.

در ضمن در چنین کارهایی به لحاظ اطمینان مشتریان قطعا لازم است که امکان ارتباط با افراد حقیقی حداقل در حد ارتباط تلفنی وجود داشته باشد و از آنجایی که مقدار این ارتباط بسیار کوتاه و محدود است لازم است که بسیار استاندارد و با کیفیت باشد.

درواقع کسانی که چنین کارهایی دارند به خاطر ارتباط محدودشان با افراد باید بتوانند در همان ارتباط محدود بیشترین تاثیر را بر روی مشتری بگذارند. بنابراین حتی شاید بتوانیم بگوییم که این افراد بیش از سایرین باید بر مهارتهای ارتباطی مسلط باشند چراکه برخلاف مشاغلی که مستقیما با افراد در ارتباطند فرصتی برای جبران اشتباهات ارتباطی که ممکن است در برخورد با مشتریان از آن ها سر بزند ندارند.

.

این مقاله را از دست ندهید: چرا ارتباط موثر؟

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

271 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام