با چه کسانی ازدواج نکنیم
با چه کسانی ازدواج نکنیم ؟ – با این دو نوع از افراد ازدواج نکنید
خرداد ۲۸, ۱۳۹۵
پذیرفتن-اشتباه
پذیرفتن اشتباه معجزه می کند
تیر ۱۲, ۱۳۹۵

کمال همنشین در من اثر کرد

کمال همنشین در من اثر کرد

در این نوشته قصد داریم تا حدی ضرب‌المثل بسیار نغز و پرمعنای “کمال همنشین در من اثر کرد” را باز کرده و به این بهانه به مسئله‌ای در بحث روابط اشاره کنیم که هر چند بسیار واضح و مشخص است اما مورد بی‌توجهی قرار گرفته و معمولا از نگاه افراد دور می‌ماند.

کمال همنشین در من اثر کرد

با وجود اینکه معنای این جمله مثبت است اما نقطه‌ی مقابل آن نیز قابل استنتاج است.

یعنی اگر امکان شبیه شدن من به فردی ارزشمند و دارای کمالات وجود دارد و ارتباط با افراد خوب در طولانی‌مدت باعث شبیه شدن به آن‌ها می‌شود، به همان میزان در مورد انسان‌های بی‌ارزش هم این مسئله وجود داشته و همنشینی با آنها تاثیری منفی بر شخصیتم خواهد گذاشت. نکته‌ای که اگر مهم‌تر از تاثیر حالت مثبت نباشد، قطعا کم‌اهمیت‌تر هم نیست.

بررسی دو حالت فوق‌الذکر

بررسی تفاوت تاثیرات دو نوع ارتباطی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، ما را به یک نتیجه‌ی مهم می‌رساند:

در حالت اول، یعنی در صورتی که فردی که ما با او در ارتباطیم کمی بهتر از ما باشد:

فرض کنید ما دو ساعت با چنین فردی ارتباط داشته و بعد از آن مثلا او را به مدت دو یا سه روز نمی‌بینیم.

اتفاقی که در این مدت در تنهایی و در ذهن‌مان در رابطه با آن فرد می‌افتد به این صورت است:

از آنجایی که او بهتر از ماست، یعنی کمی مؤدب‌تر، مهربان‌تر و غیره، ما در تنهایی خود وقتی به زمان چند ساعته‌ای که با او بوده‌ایم فکر می‌کنیم از برخی از رفتارهای خود احساس شرمندگی کرده و دائما به این فکر می‌کنیم که چطور دفعه ی بعد که او را می بینیم رفتار بهتری داشته باشیم.

به عبارت دیگر در این مدت چند روزه ما دائما به این فکر می‌کنیم که چطور می‌توانیم به فرد بهتری تبدیل شویم و به راه‌ها و روش‌های بهتر شدن فکر می‌کنیم.

اتفاقی که در این حالت می‌افتد این است که مثلا در ارتباط بعدی با آن فرد، ده درصد از میزان رفتارهای بدمان کم می‌شود.

اگر این نوع ارتباطات در مدت طولانی ادامه داشته باشد، رفته‌رفته باعث شبیه و شبیه‌تر شدن ما به افراد ارزشمند و بهتر و بهتر شدن‌مان می‌گردد.

کمال همنشین در من اثر کرد 1 - Copy

در حالت دوم، یعنی در صورتی که فردی که با او در ارتباطیم در سطح پایین‌تری از ما قرار داشته باشد:

در این حالت هم مثل حالت اول فرض کنید که دو ساعت با چنین فردی در ارتباط بوده و سپس برای مدت چند روز او را نمی‌بینیم.

احتمالا در طول چند ساعتی که با آن فرد در ارتباط بوده‌ایم، یک‌سری از رفتارها و خصوصیاتش باعث رنجش و ناراحتی‌مان شده، مثلا ممکن است حرف‌های نامناسبی از او شنیده باشیم یا رفتارهای ناپسندی از جانب او سر زده و ما آن رفتارها را تحمل کرده باشیم.

در این حالت در مدت چند روزی که با او ارتباط نداریم، در تنهایی خود دائما به این فکر می‌کنیم که چطور در نوبت بعدی ارتباط با آن فرد با رفتارهای نامناسبش مقابله به مثل کنیم.

معمولا گفت و گوهای درونی ما در چنین حالتی چیزهایی شبیه به این است: “می‌دونم اندفه چطور حالشو بگیرم”، “اگر اندفه فلان چیزو گفت یا فلان رفتارو کرد، این‌طوری جوابشو میدم” و چیزهایی از این قبیل.

یعنی در این حالت ما در تنهایی خود دائما به این فکر می‌کنیم که چطور انسان بدتری باشیم و طوری رفتار کنیم که در حد ارزش‌های آن فرد بی‌ارزش باشد.

اگر تعداد و مدت چنین روابطی در زندگی ما زیاد باشد، رفته رفته و در طولانی مدت تبدیل به فردی کم ارزش خواهیم شد.

کمال همنشین در من اثر کرد -2

یک تذکر مهم

برخی از افراد این‌طور استدلال می‌کنند:

درست است که من با فلان فردِ نا مناسب ارتباط دارم و گاه و بی‌گاه همدیگر را می‌بینیم، اما من خود را چندان درگیر ارتباط با او نکرده و از او تاثیر نمی‌پذیرم.

در برابر چنین استدلالی دو نکته قابل ذکر است:

۱- اگر قرار بر این است که ما در ارتباط و گفت‌وگوی با فردی از او تاثیر نپذیرفته و سعی در کنترل خودمان داشته باشیم تا شبیه او نشویم پس اصولا چه دلیلی دارد که چنین ارتباطی را حفظ کنیم؟.

اگر فرد مقابل فردی است نامناسب و کم ارزش، اصولا چه اصراری بر ارتباط با او داریم جز اینکه ما از این ارتباط لذت برده و در نتیجه در حال تاثیر پذیرفتن از او هستیم. (در حالی که می‌توانیم با مدیریت روابط‌مان، کسانی را در دایره‌ی ارتباطی خود داشته باشیم که از هر نظر نه خوب بلکه عالی و فوق‌العاده‌اند.)

۲- تاثیرپذیری ما از فرد مقابل یک مسئله‌ی خودآگاهانه نیست که بتوانیم کنترلش کنیم و به آن جهت دهیم، بلکه یک تاثیرپذیری ناخودآگاه است که به حکم مجاورت و ارتباط ما با افراد اتفاق افتاده و هر چقدر هم کم باشد بالاخره وجود دارد.

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


دانلود PDF این مقاله


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

 


یک پیشنهاد خوب

تهیه کتاب دایره سبز

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

36 دیدگاه ها

 1. Jonetta گفت:

  Why does this have to be the ONLY relabile source? Oh well, gj!

 2. Mahalia گفت:

  I’m grtfuael you made the post. It’s cleared the air for me.

 3. آرش گفت:

  کاملاً موافقم.

 4. ساسان گفت:

  مقاله خوبی نوشتید، با تذکرهای خوبتون نکات مهمی رو یادآوری کردید

 5. سلطانی گفت:

  کاملا درسته. میگن سطح زندگی و فرهنگ هر فردی میانگین سطح زندگی ۵ نفر افرادی است که تعاملات بیشتری رو در زندگی باهاشون داره. پس در انتخاب همنشین باید بیشتر دقت کنیم

 6. ممنون از مقاله خوبتان جناب آقای محمدی. فکر می کنم توجه به دو نکته بتواند این مقاله را اثر بخش تر کند . اول شاید شنیده باشید که بعضی ها بعد از اینکه خبر ازدواج را از کسی می شنوند می پرسند:” گولش زدی یا گولت زد؟” این سوال به کنایه به این معنی است که آیا آن فرد در سطحی بالاتر از تو قرار داره و تو با به دست آوردن او سود کردی یا تو از او بالاتر هستی و او با بدست آوردن تو سود کرد؟” اول اینکه هر کدام از این موارد باشد چه در ازدواج چه در روابط عادی بلندمدت، آسیب زا خواهد بود. رابطه بلندمدت خوب رابطه ای است که در بعضی قسمتها تو جلوتر باشی و در برخی قسمتها او تا در بلندمدت هر دو طرف نقش دهنده و گیرنده را داشته باشند و این اتفاق نیفتد که فقط یک طرف گیرنده باشد چون گیرنده بودن مداوم در رابطه عزت نفس فرد رو خدشه دار می کند و فرد دهنده نیز پس از مدتی دیگر رغبت چندانی به رابطه نخواهد داشت. با چنین نگاهی در انتخابهایمان ضمن حفظ عزت نفسمان مدام بهتر می شویم چون در کنار هر انسان چیزهایی رو یاد می گیریم که ما رو غنی تر می کند و اجازه می دهد کم کم وارد ارتباط با افرادی شویم که روزی خیلی بهتر از ما به نظر می رسیدند. دوم نکته ای که درباره روانشناس ها گفته شد دو مقوله را با هم آمیخته است که فکر می کنم مثال رو نامناسب کرده است. آن چه که مردم درباره روانشناس ها می گویند دال بر اینکه خودشان مشکل دارند ریشه های متعددی دارد و ربطی به تاثیرپذیری از مراجع ندارد که بخواهیم با حرفه ای بودن یا نبودن روانشناس توجیهش کنیم. بلکه ارتباط مداوم با مراجع ها روی هردرمانگری می تواند تاثیر بگذارد اگر فرد بخواهد تمام وقتش رو با مراجع پر کند. وقتی فردی وارد اتاق درمان می شود معمولا با کوله باری از انرژی منفی می آید و خب اگر یک درمانگر همه وقتش رو در طول هفته با مراجع کند بعد از مدتی آسیب می بیند چون مدام دارد انرژی منفی دریافت می کند، این همان نکته ای است که شما در مقاله به روی آن تاکید داشته اید یعنی همنشینی با آدمهایی که انرژی منفی می دهند به همین خاطر در آموزش به درمانگرها توصیه می شود که تعداد مراجعانشون در روز رو محدود بکنند.

 7. موسوی گفت:

  جمله آخرتون (لازم به ذکر است که تاثیر منفی بیمار بر روان‌شناس در حالی اتفاق می‌افتد که نه تنها او بلکه بیمارش نیز به بیمار بودن خود معترف بوده و هر دو خواهان تاثیر مثبت روان‌شناس بر بیمار هستند.) رو نفهمیدم یعنی چی؟

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام
   آیا تا به حال شنیدید که برخی روانشاس‌ها خودشون هم تعادل روانی چندانی ندارن و نیاز به درمان دارند؟ این مطلب اگرچه اغلب جنبه‌ی طنز داره اما واقعا در برخی از مواقع، روانشناس‌ها به خاطر ارتباط مداومی که با بیماران روانی دارن، ازشون تاثیر می‌پذیرن، حال اینکه با این اوصاف (یعنی در شرایطی که حتی خود درمانگر هم از بیمارش تاثیر می‌پذیره) پس تکلیف چیست؟ را در پاسخ به نظر “حسام لنگرودی” در بین نظرات همین مقاله تا حد قابل قبولی توضیح داده‌ام.

  • Melly گفت:

   The abiitly to think like that is always a joy to behold

 8. براه گفت:

  بسیار موافقم که همنشینی با افراد تأثیر بسزایی دارد که این اتفاقات واسم بسیار اتفاق افتاده، تا جاییکه با یه فردی که افکار منفی داشت و کلا منفی گرا بوده اینقدر رو من تأثیر گذاشت که آخر مجبور شدم برخلاف میلم از او فاصله بگیرم
  ممنونم از مطالب بسیار زیبا شما

 9. شروین گفت:

  دوران دبیرستان یکی از دوستام رسما داشت بدبختم می کرد
  اگه ازش دوری نمی کردم دانشگاه که هیچی الان معلوم نبود چه وضعیتی داشتم

 10. بهار گفت:

  نکته بسیار قابل توجهی را مطرح کردید .که تاثیر بسیار زیادی بر زندگی افراد میگذارد . نکاتی که مطرح کردید شاید بدونیم ولی در شرایط که قرار میگیریم جوگیر میشیم اگر شانس بیاریم محیط مثبت باشه که باعث پیشرفت ما خواهد شد و اگر محیط منفی باشه که متاسفانه عواقب بدی را باید تحمل کنیم

 11. انتخاب همنشین خوب خیلی مهمه و کنار گذاشتن و نبودن با آدمهای کم ارزش هم البته از اهمیت زیادی برخورداره.
  دقیقا همانطوری که اشاره شد. زمانی که ما با ادمهای کم ارزش همنشنیم فکر می کنیم که اثر کمی دارد اما این اثر کم به مرور که این اتفاق رخ میده زیادتر و زیادتر میشه

 12. AmirMohammd گفت:

  kamale ham neshin bayad asar kone. che khobe k ma hamneshinamooooon ro khob entekhab konim ta in tasirgozari khobi bashe

 13. صادق گفت:

  فوق العاده بود
  سعی میکنم با کسانی همنشین بشم که یه چیزی یاد بگیرم یا یاد بدم
  مرسی

 14. تاثیر پذیری پیش می یاد ولی اگه فردی دائما خودش و تغییرات و تاثیر و تاثرات محیطی برخودشو اسکن کنه و اونا رو در خودآگاه داشته باشه و در یک کلام آدم آگاهی باشه کمتر تاثیر می گیره.

 15. به مطالب مهمی اشاره کردین.افراد زیادی را در اطرافم می بینم که با این گونه مطالب(که من حودم را کنترل می کنم)با ناجورها ارتباط دارند و آسیب های زیادی هم دیدند.
  ممنون از شما

 16. دانشمند گفت:

  موضوع انتخاب افرادی که در سطح ما قرار دارند برای برقراری ارتباط موثر بسیار مهمه. اصطلاح قرآنیش هم کفور بودنه که البته شما به طور جامع به آن پرداختید.

 17. علیرضا جعفری گفت:

  من شروع داستان رو دوست داشتم چون ضرب المثلی آشنا بود ولی هر چه خوندم هیچی نفهمیدممممممممممممممممم

 18. همانطور که گفتید تأثیرپذیری از همنشین، پدیده و فرایندی است که به صورت ناخودآگاه انجام می شود. با توجه به مطالبی که گفتید هر کسی با هر خصوصیاتی که باشد الزاما از همنشین خود تأثیر می پذیرد و در این هیچ شکی نیست. در این صورت تکلیف افرادی که برای کمک به دیگران برای بهبود روابط و احساسات دیگران با آنها ارتباط برقرار می کنند چه می شود؟ به گفته این پزشک است که قرار است روی بیمار تأثیر بگذارد نه فرد بیمار. سوال من این است در این موارد چه کاری را باید انجام داد تا تحت تأثیر افراد بیمار یا مشکل دار واقع نشویم؟
  اگر قرار باشد که پزشک با همنشینی و گفتگو با بیمار به بیمار تبدیل شود که این درست نیست و یه جای کار می لنگد. اگر امکان دارد کمی در مورد این موارد توضیح دهید.
  ممنون از شما

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام و ممنون از سوال خوبی که مطرح کردید
   مطالبی که در این نوشته بهش اشاره شده توصیه‌ای عمومی است که به طور کلی پیشنهاد می‌شود و الا در مورد افراد خاصی که به مرتبه‌ای رسیده‌اند که بتوانند نقش یک راهبر و راهنما را بازی کنند مسئله متفاوت است. در این متن اشاره شد که برخی از روان‌شناسان از بیماران خود تاثیر می‌پذیرند و این تاثیرپذیری هرچند ناخودآگاه بوده و قطعا اتفاق می‌افتد، ولی تاثیرش بر افراد رشد یافته و روان‌شناسان با تجربه و ماهر ناچیز بوده و این افراد می‌توانند به راحتی از عهده‌ی آن برآمده و چنین تاثیر منفی‌ای را در خود حل کنند. اینگونه افراد از نظر شخصیتی در این حد رشد یافته‌اند که به قولی دیگر بیدی نیستند که با این بادها بلرزند، هر چند که باد به آن‌ها نیز برخورد می‌کند. روان‌شناسان و پزشکانی که از بیماران خود تاثیر منفی می‌پذیرند درست است که متخصصند ولی هنوز از نظر شخصیتی به مرتبه‌ای نرسیده‌اند که بتوانند صرفا تاثیرگذار باشند نه تاثیرپذیر. تغییر دادن دیگران و هدایتشان در مسیر بهبودی کاری است بسیار ارزشمند و درست ولی از عهده‌ی هر کسی بر نمی‌آید. بیهوده نیست که می‌گویند: “معلمی شغل انبیاست.” (البته با نظر و توجه به معنای واقعی معلم که فردی است که باید تغییر ایجاد کند و تاثیری عمیق بر شاگردانش بگذارد.)

 19. davari گفت:

  تذکر به جایی بود
  از همین امروز در روابطم به این نکته توجه می کنم
  بسیار سپاسگزارم
  موفق و پیروز باشید

 20. ممشلو گفت:

  با تشکر از مطلبی که مطرح نمودید ولی ای کاش کمی ساده تر بیان می کردید به نظر من نیاز به توضیح بیشتر و با ادبیاتی روان تر است

 21. حامی گفت:

  به مطلب مهمی اشاره کردین که توی جامعه چندان توجهی بهش نمیشه و متاسفانه آدما به خاطر غروری که دارن حاضر به پذیرش این مسئله نیستن و میگن نه بابا…عمرا من از فلانی تاثیر بگیرم…در حالی طبق حرف شما این تاثیرناخودآگاهه….
  ادعا و غرور در ما ایرانی ها بیداد میکنه…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

856 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام