چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم
چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟
آذر ۱۳, ۱۳۹۴
ابراز خشم
روش صحیح ابراز خشم
آذر ۲۷, ۱۳۹۴

دو نکته ی مهم در ارتباط کلامی موثر

ارتباط کلامی

نکات و اصول زیادی در یک ارتباط کلامی موثر نقش دارند، اما در این مقاله قصد داریم به دو مانع رایج اشاره کنیم که دوری از آنها می تواند تاثیر مثبت محسوسی بر کیفیت ارتباطات کلامی ما داشته باشد.

.

متکلم وحده نباشیم

یکی از موانع جدی در موثر واقع شدن ارتباط کلامی ما با دیگران این است که گفتگو را در انحصار خود در بیاوریم.

اگر در ارتباط کلامی با دیگران تبدیل به متکلم وحده شده و فرصت صحبت کردن و اظهار نظر را به فرد مقابل ندهیم، حتی اگر یک صحبت کننده ی خوب هم باشیم حرف هایمان کسل کننده خواهند شد.

بنابراین باید به افرادی که با آن ها صحبت می کنیم فرصت حرف زدن بدهیم.

بر خلاف تصور عموم، زیاد صحبت کردن نه تنها تاثیر خوشایندی بر روی شنونده نمی گذارد بلکه تاثیرگذاری صحبت های ما را کاهش می دهد. کسانی که زیاد حرف می زنند اعتبار خود را در نزد دیگران از دست می دهند.

.

این مقاله را از دست ندهید: اولین اصل در گفتگو با دیگران

.

وارد جزئیات نشویم

این نکته بسیار مهم است که در ارتباط کلامی با دیگران بیش از اندازه وارد جزئیات نشویم.

باید بدانیم که مجبور نیستیم درباره هر موضوعی که در موردش با فرد مقابل حرف می زنیم کل جزئیات را بدانیم. بنابراین نباید بیش از حد کنجکاو باشیم.

به هر حال ما به جز چند نفری که همیشه با آن ها در ارتباطیم زمان کوتاهی را با دیگران صرف می کنیم. مثلا ممکن است در یک مراسم شام آن ها را دیده و با آن ها هم صحبت شویم.

بنابراین در حداکثر دو سه ساعتی که با فرد مقابل هستیم نباید زیاد حرف بزنیم و در نقش یک بازجو ظاهر شویم.

البته باید دقت کنیم که کمتر از اندازه هم حرف نزنیم. چون اگر خیلی کم صحبت کنیم ممکن است است فرد مقابل فکر کند که از ارتباط با او لذت نمی بریم و یا اینکه به خاطر علم و اطلاعات کمی که داریم حرفی برای گفتن نداریم.

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

1 دیدگاه

  1. I really like it when folks come together and share
    opinions. Great site, stick with it!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

251 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام