درک احساس دیگران
درک احساس دیگران به جای مخالفت با آن ها
دی ۲, ۱۳۹۴
انواع دوستان
انواع دوستان از نظر مدت رابطه
دی ۱۸, ۱۳۹۴

دو نکته مهم در مدیریت بهتر جروبحث

جروبحث

در ارتباط با دیگران اصل بر دوری از اختلاف و جروبحث است اما از آنجایی که تعارض و اختلاف نظر جزو لاینفک روابط انسانی است بهتر است آگاهی لازم برای ارائه ی واکنش مناسب به هنگام ایجاد جروبحث را داشته باشیم.

به همین منظور در این نوشته قصد داریم به دو نکته اشاره کنیم که رعایتشان می تواند تاثیر مثبتی بر حل و مدیریت بهتر جروبحث داشته باشد.

.

۱- فقط روی موضوعِ جروبحث تمرکز کنید

یکی از موانع حل اختلاف پراکنده گویی و حرف زدن راجع به موضوعات مختلفی است که هیچ ارتباطی با موضوع اصلی اختلاف ندارند.

درواقع افراد در اکثر جروبحث ها از موضوع اصلی شروع کرده ولی در ادامه از آن فاصله می گیرند و مواردی را مطرح می کنند که مربوط به اختلافات گذشته و سایر جنبه های ارتباطشان است.

این کار باعث پیچیده تر شدن مسئله شده و معمولا جروبحث ایجاد شده را تشدید می کند. اتفاقی هم که معمولا در آخر چنین بگومگوهایی می افتد این است که دو طرف به شدت از هم ناراحت شده و مدتی با هم قهر می کنند و حرف نمی زنند. اگر هم بعد از مدتی مجددا ارتباط بینشان شکل می گیرد نه به خاطر حل شدن موضوع مورد اختلاف بلکه به خاطر فروکش کردن عصبانیت و گذر زمان است و از آنجایی که مسئله حل نشده ممکن است در آینده مجددا منجر به جروبحث و دعوای دیگری شود.

حل هر موضوع مورد اختلافی به اندازه کافی دشوار هست که دیگر نخواهیم موارد و موضوعات دیگری را در یک نوبت جروبحث مطرح کنیم.

بنابراین روش عاقلانه این است که هر مشکلی را به موقع و با تکیه بر همان مشکل واحد حل کنیم.

.

۲- به طرف مقابل فرصت پاسخگویی دهیم

متاسفانه برخی از افراد یک طرفه بحث می کنند.

به این صورت که حرف خود را بدون اینکه به طرف مقابل اجازه پاسخگویی داده و یا به حرف هایش گوش بدهند می زنند و صحنه را ترک می کنند.

این روش قطعا باعث تشدید اختلاف می شود. یک جروبحث اصولی که در آن هدف طرفین رابطه رسیدن به نتیجه است جروبحثی است که هر دو طرف بتوانند حرف های خود را بزنند و عوامل ناراحتی شان را بیان کنند.

دختری با ناراحتی تعریف می کرد:

“هر موقع بحثی بین من و مادرم ایجاد می شود، او به اتاق من می آید، هر چه می خواهد می گوید و بعد با عصبانیت در را به هم می کوبد و می رود، بدون اینکه من حتی کلمه ای گفته باشم”

مسلما این نوع برخورد یک طرفه باعث تشدید اختلاف و جروبحث می شود و مسئله را پیچیده تر می کند.

رفتار کسانی که به هنگام مشاجره بی وقفه حرف خود را می زنند و می روند واقعا ناجوانمردانه است. اگر کسی از طرف مقابل خود رنجیده است حق دارد عصبانیت خود را بروز دهد اما در عین حال وظیفه دارد به حرف های فرد مقابلش هم گوش بدهد.

بنابراین نباید بدون اینکه به فرد مقابلمان اجازه بدهیم فقط حرف های خود را بیان کرده و در پایان هم با عصبانیت گفتگو را ترک کنیم.

.

با رعایت این دو نکته در مشاجره نه تنها می توانیم بهتر آن را مدیریت کنیم بلکه فرصت مناسبی برای آشتی و حل و فصل مشکل نیز پیش خواهد آمد.

.

این مقاله را از دست ندهید: ۴ توصیه موثر در حل اختلاف با دیگران

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

259 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام