وابستگی عاطفی
وابستگی عاطفی یا عشق
مرداد ۵, ۱۳۹۵
هیج چیز را به خود نگیرید
هیچ چیز را به خود نگیرید
شهریور ۱۰, ۱۳۹۵

چگونه روابطمان را حفظ کنیم

حفظ رابطه

یکی از بهترین راه‌ها در حفظ رابطه با دیگران یافتن جنبه‌های مشترک است.

این طرز فکر که حتما ما در شروع یک رابطه جنبه‌های مشترک را یافته‌ایم که اقدام به ایجاد رابطه نموده‌ایم کاملا اشتباه است. چراکه اغلب، ارتباط با دیگران به خاطر در کنار هم قرار گرفتن انسان‌ها به وجود می‌آید. به دلایلی چون همکار یا هم‌کلاسی بودن و یا دلایلی مشابه این.

معمولا اکثر روابط هم گذشته از عمق و کیفیت‌شان تا زمانی که دو طرف رابطه هم‌دیگر را می‌بینند ادامه دارد، حتی بعضا برای سال‌ها. اما اینکه درجه‌ی کیفیت و عمق این روابط به چه میزانی است بحثی است کاملا متفاوت.

دلیل اصلی از بین رفتن ارتباط با دیگران

عامل اصلی از بین رفتن بسیاری از روابط این است که دو طرف رابطه حرفی برای گفتن نداشته و بهانه‌ای برای ایجاد ارتباط بایکدیگر ندارند. این تصور که تنها غریبه‌ها هستند که در یک جمع وارد ارتباط با دیگران نشده و به دلیل عدم آشنایی با افراد آن جمع حرفی برای گفتن ندارند کاملا اشتباه است.

عامل ارتباط نگرفتن و حرف نزدن افراد باهم در بسیاری از مواقع عدم شناخت طرف مقابل و درنتیجه خجالت و رودربایستی نیست. گواه این مسئله موارد بی‌شمار روابط بی‌روح و عاری از صمیمیتی است که بین همسران، والدین و فرزندان، برادران و خواهران و غیره وجود دارد.

حفظ رابطه

حتما بسیار دیده‌اید همسرانی را که در روابطشان هیچ شعف و علاقه‌ی خاصی وجود نداشته و صرفا به‌خاطر پیوند زناشویی‌شان است که در کنار یکدیگرند. یا پدرانی که سال‌هاست به‌جز یک‌سری جملات تکراری معدود و مشخص هیچ‌گونه ارتباط خاص دیگری با فرزندان خود ندارند. نمونه‌های مشابه این موارد بسیار زیاد است.

دلیل اصلی چنین روابطی عدم وجود جنبه‌ها و علایق مشترک بین طرفین رابطه است.

جالب اینکه روابط زناشویی که نزدیک‌ترین رابطه بین دو نفر از هر نظر است، به‌لحاظ آماری آشفته‌ترین روابط نیز می‌باشد. بنابراین بحث یافتن جنبه‌های مشترک به‌هیچ‌وجه مختص رابطه با افراد جدید نیست. بلکه این مسئله درمورد روابط نزدیک است که از اهمیت بسیار ویژه‌ای برخوردار است.

دلیل اهمیت جنبه‌ی مشترک در روابط نزدیک

اگر شما نتوانید علایق مشترکی برای صحبت و ایجاد ارتباط با یک فرد جدید پیدا کنید، در بدترین حالت یک رابطه‌ی جدید را از دست داده‌اید. رابطه‌ای که اگر هم ایجاد می‌شد ممکن بود تبدیل به رابطه‌ی خوبی نشود.

اما اگر نتوانید در ارتباط با یکی از افراد دایره‌ی ارتباطی‌تان جنبه‌ی مشترکی بیابید، ممکن است رابطه‌ای چندین ساله را از دست بدهید، ضمن اینکه یافتن جنبه‌های مشترک با افراد جدید بسیار آسان‌تر از افراد قدیمی است.

این محصول را از دست ندهید: کتاب دایره سبز

حفظ رابطه

چرا یافتن جنبه مشترک با افراد جدید آسان‌تر است؟

در ارتباط با افراد جدید دو طرف رابطه نسبت به هم حسن نیت دارند. در چنین حالتی طرفین رابطه به دنبال یافتن یک جنبه مشترک عمیق و اساسی در صحبت‌های فرد مقابلشان نیستند. در این‌گونه روابط هدف بیشتر تایید طرف مقابل و ایجاد تفاهم است تا احترام دو طرف حفظ شده و ناراحتی و کدورتی ایجاد نشود.

حفظ رابطه

در رابطه با افراد جدید معمولا صحبت از جنبه‌های مشترک عمومی و نه چندان مهم می‌شود. مواردی مثل وضع آب و هوا و چیزهایی از این دست که دو طرف رابطه در مورد آن‌ها اختلاف نظری ندارند. اما یافتن جنبه‌های مشترک در روابط قدیمی به این سادگی‌ها نیست.

در روابط قدیمی افراد به دنبال جنبه‌های مشترک کاملا دقیق و روشن هستند که مورد علاقه‌ی هر دو باشد. این شباهت‌ها به قدری برای آن‌ها مهم است که ممکن است بر اساس آن تصمیم به قطع یا حفظ رابطه‌ ی خود بگیرند. بنابراین در روابط قدیمی است که یافتن علایق و سلیقه‌های مشترک اهمیت داشته و در برخی مواقع بسیار سخت است.

چگونه در ارتباط با دیگران به روابطی عمیق و ارزشمند برسیم؟

زمانی ارتباط با دیگران برای ما معنی‌دار، عمیق و ارزشمند می‌شود که دارای جنبه‌های مشترک باشد و هر چه تعداد این جنبه‌ها بیشتر باشد به همان میزان هم رابطه عمیق‌تر و باکیفیت‌تر خواهد بود.

حفظ رابطه

در حفظ رابطه کیفیت نقاط مشترک مهم‌تر از کمیت آن‌هاست

علاوه بر تعداد، کیفیت جنبه‌های مشترک نیز بسیارمهم است. هر چه این علایق مشترک از کیفیت بیشتری برخوردار باشند تاثیر مثبت‌شان بر حفظ رابطه بین افراد بیشتر خواهد بود.

در توضیح باید گفت که در بسیاری از مواقع ممکن است شما با کسانی که تعداد علایق مشترکتان کم‌تر است، روابطی ارزشمندتر و باکیفیت‌تر داشته باشید. دلیل چنین امری تفاوت در نوع و کیفیت نقاط مشترک است.

حفظ رابطه

ذکر یک مثال

به عنوان مثال ممکن است من دو دوست با چنین جنبه‌های مشترکی داشته باشم:

۱- جنبه‌های مشترکم با دوست اول شامل علاقه‌ی‌مان به ورزش فوتبال، سینما، شنا و نوع لباس پوشیدن‌مان است.

۲- جنبه‌ی مشترکم با دوست دوم تنها یک مورد است: هم‌سو بودن عقاید و نوع فکر کردنمان.

مسلم است که با وجود این‌که جنبه‌های مشترکم با دوست اول ۴ مورد و با دوست دوم تنها ۱ مورد است، به‌خاطر کیفیت بسیار بالاتر آن یک جنبه‌ی مشترک با دوست دوم نسبت به کل چهار جنبه‌ی مشترک با دوست اول، کیفیت و عمق ارتباطم با نفر دوم بسیار بیشتر است.

پس لازم است برای ارتقاء روابطمان به دنبال جنبه‌ها و علایق مشترک بوده و سعی کنیم این موارد مشترک علاوه بر کمیت، ازنظر کیفیت نیز در بالاترین حد خود قرار داشته باشند باشند.


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.

یک پیشنهاد خوب

تهیه کتاب دایره سبز

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

7 دیدگاه ها

 1. سید حسین گفت:

  آقای محمدی عزیزم واقعا خیلی خوشحالم که استادی بی نظیر چون شما در این حوزه بصورت تخصصی فعالیت می کند

  کمال تشکر را از خودتان و مقاله های خوبتان را دارم

  همیشه موفق باشید ☺

  • محسن محمدی گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   خیلی ممنون از اظهار لطف و حسن‌جویی صمیمانه و دلگرم کننده‌ی شما و خوشحالم که مطالب سایت برایتان مفید واقع شده.
   امیدوارم که در ادامه نیز بتوانیم نظر دوستان عزیزی چون شما را جلب کنیم.
   با تشکر فراوان

 2. موسوی گفت:

  چطوری نقاط مشترک رو با فردی که اولین باره میبینیمش پیدا کنیم؟

  • محسن محمدی گفت:

   سلام خدمت شما
   این نوشته بیشتر جهت یافتن نقاط مشترک با افراد دایره‌ی ارتباطی‌مان است نه افراد جدید. اما در مقاله هم اشاره کرده‌ام که یافتن نقاط مشترک با افراد جدید کار بسیار راحتی است. کافی است درباره‌ی مسائل عمومی که معمولا افراد اختلافی بر سر آن‌ها ندارند شروع به صحبت کنید. مسائلی مثل آب و هوا، وضعیت ترافیک و غیره. البته باید بسته به موقعیتی که در آن هستید این موارد مشترک را پیدا کنید.

 3. علی گفت:

  لطفا راهنمایی بفرمایید که چطور می تونیم روابط مشترک عمیقی ایجاد کنیم

  • محسن محمدی گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   همان‌طور که در متن هم به این مسئله اشاره شده: زمانی ارتباط با دیگران برای ما معنی‌دار، عمیق و ارزشمند می‌شود که دارای جنبه‌های مشترک باشد و هر چه تعداد این جنبه‌ها بیشتر باشد به همان میزان هم رابطه عمیق‌تر و باکیفیت‌تر خواهد بود. البته در ادامه‌ی این مطلب در مقاله به این هم اشاره شده که بیش از کمیت و تعداد نقاط و جنبه‌های مشترک این کیفیت این جنبه‌هاس که اهمیت دارد.

 4. حامد قاسمی گفت:

  متأسفانه برای برخی از افراد ارتباط مؤثر با دیگران اهمیتی ندارد و دائم با همه مشکل دارند و جالب تر این که همیشه مشکلات و ناسازگاری را هم از چشم دیگرانی به جز خود می بینند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

394 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام