پاسخ همدلانه
پاسخ همدلانه
خرداد ۲, ۱۳۹۶
همدلی با کارمندان
همدلی با کارمندان
خرداد ۴, ۱۳۹۶

همدلی با همکار ناراضی

همدلی با همکار

در مقالات اخیر در مورد همدلی و اهمیت آن مطالبی ارائه کرده ایم اما جای مثال های عملی که بتواند در ارائه ی پاسخ های همدلانه در شرایط واقعی به ما کمک کند تا حدی در آن ها خالی است. بنابراین قصد داریم در این مقاله و چند مقاله ی آینده شرایطی را توصیف کرده و بررسی کنیم که همدلی در هر یک از آن موقعیت ها به چه صورتی است و پاسخ همدلانه در هر موقعیت چگونه است. اولین موردی که می خواهیم بررسی کنیم همدلی با همکار است.

اینکه روش درست همدلی با یک همکار که به دلایلی از وضعیت موجود ناراضی است چیست و چه جوابی می تواند در مقابل صحبت های توام با نارضایتی و ناراحتی او موثر و راهگشا باشد.

.

این مقاله را از دست ندهید: همدلی چیست؟ – چگونه با دیگران همدلی کنیم؟

.

همدلی با همکار ناراضی

فرض کنید در یک شرکت عضو گروهی هستید که وظیفه ی اصلی اش تعامل با مشتریان و ایجاد ارتباط بین آن ها و تیم های تکنیکی است که برایشان کار می کنند.

در این مثال یکی از همکاران نارضایتی اش از یکی از مشتریان جدید را به این صورت با شما مطرح می کند:

تازگی ها با یک مشتری جدید در ارتباطم که کار کردن با او واقعا دشوار است.

او تقریبا هر روز از پروژه ایراد می گیرد و از کیفیت کار ناراضی است. علاوه بر این از هزینه ها و گاهی هم از رفتار کارکنان شکایت می کند.

وقتی به او زنگ می زنم یا برایش پیغام می گذارم جواب نمی دهد. وقتی هم که بعد از چندین تماس مداوم موفق می شوم با او صحبت کنم فقط یکی دو دقیقه می تواند صحبت کند چون باید در جلسه ی دیگری شرکت کند.

چند وقت پیش که یک ملاقات حضوری داشتیم با هم درباره ی این مسائل صحبت کردیم ولی نتیجه ای حاصل نشد و او همچنان از روند کار و سایر مسائل ناراضی است.

کاش در همین شهر زندگی می کرد. در این صورت آن قدر به صورت حضوری پیگیرش می شدم تا تمام مسائل موجود حل و فصل شود.

.

این مقاله را از دست ندهید: چگونه با افراد ناراضی برخورد کنیم؟

.

انواع پاسخ هایی که می توان داد

در این قسمت گزینه های مختلف در پاسخ به صحبت بالا را مطرح کرده و در ادامه بررسی می کنیم که کدامیک شباهت بیشتری به یک پاسخ همدلانه و مناسب دارد:

پاسخ اول: چرا یک سفر به شهر او نمی روی تا به صورت حضوری از او بخواهی که جواب های مشخص و سرراستی به تو بدهد؟

پاسخ دوم: مطمئنی که تلاش لازم و کافی را در ارتباط با این مشتری انجام داده ای؟

پاسخ سوم: به نظر من که رفتار او غیرمنصفانه است. شکایت و نارضایتی اش را بیان می کند و قبل از آنکه تو بتوانی آن را بررسی کرده و پاسخی بدهی گفتگو را ترک می کند. این واقعا ناراحت کننده است.

.

بررسی پاسخ ها

می خواهیم پاسخ های فوق را بررسی کرده و ببینیم کدام یک بیشترین همدلی را با موقعیت همکار مذکور دارد:

بررسی پاسخ اول: این پاسخ، همدلانه نیست بلکه حالتی پنددهنده دارد. پیشنهادی که در این پاسخ وجود دارد پیشنهاد بدی نیست اما فرد مقابل گفت که یک بار این کار را انجام داده است. بنابراین چنین پاسخی نشان دهنده ی این است که شنونده به درستی به حرف های فرد مقابل گوش نداده. کوتاهی شنونده در گوش دادن به مطالب بیان شده برای فرد مقابل ناامیدکننده بوده و ممکن است باعث ناراحتی اش شود.

بررسی پاسخ دوم: پاسخ دوم حالتی انتقادی دارد و به گونه ای تحقیرآمیز تلاش های فرد مقابل را زیر سوال می برد. این پاسخ شرایط سختی را که طرف مقابل در آن قرار دارد نادیده گرفته و صرفا او را مسئول می داند.

بررسی پاسخ سوم: این مورد تنها پاسخی است که به شکلی همدلانه بیان شده. گوینده ی این پاسخ ابتدا به خوبی آنچه را که برای فرد مقابل اتفاق افتاده درک کرده و بیان می کند. سپس به موضوع اصلی پرداخته و به رفتاری از مشتری که باعث ناراحتی همکارش شده اشاره می کند. در نهایت هم با جمله ی آخری که می گوید (این واقعا ناراحت کننده است) احساس او را به رسمیت می شناسد. بنابراین پاسخ سوم مورد خوبی از یک پاسخ همدلانه است که نقشی سازنده و موثر در روند ارتباط دارد.

.

در مقالات بعد نیز مثال هایی از شرایط مختلف مطرح کرده و پاسخ های احتمالی در هر موقعیت و کیفیت هر پاسخ را بررسی خواهیم کرد.

.

این مقاله را از دست ندهید: همدلی با کارمندان

.

این مقاله را از دست ندهید: همدلی با کارمند ناراضی

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

236 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام