مهارتهای ارتباطی در کار
مهارتهای ارتباطی در کار
اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۶
رفتار قاطعانه چیست
رفتار قاطعانه چیست؟
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۶

هدف از ارتباط چیست؟

هدف از ارتباط

در این نوشته قصد داریم هدف از ارتباط را بیان کرده و سعی کنیم بیش از گذشته در جهت رسیدن به آن حرکت کنیم.

دانستن هدف نهایی از هر عمل و فعالیتی تاثیر مثبتی در بهتر انجام دادن آن دارد.

دلیل به نتیجه نرسیدن بسیاری از مسائل این است که افراد از ابتدا هدف اصلی خود را از کار یا فعالیتی که انجام می دهند تعیین نمی کنند و دقیقا نمی دانند دنبال چه چیزی هستند.

به عنوان مثال افرادی که به قصد سرگرمی و رسیدن به حس خوب با هم فوتبال بازی می کنند، اگر واقعا به این موضوع توجه داشته باشند که هدف اصلی شان سرگرم شدن و احساس خوب است دیگر از باخت چندان ناراحت نمی شوند و یا برای بردن هر کاری نمی کنند.

در حالیکه اغلب افراد با قرار گرفتن در موقعیت هدف اصلی را فراموش کرده و برای رسیدن به چیزی تلاش می کنند که حتی ممکن است در تضاد با آن هدف باشد.

.

تشبیه ارتباط به بازی طناب کشی

برای درک بهتر هدف از ارتباط آن را به بازی طناب کشی تشبیه می کنیم.

در این تشبیه طناب استعاره ای است از دوستی یا هر نوع ارتباط دیگری میان دو نفر.

.

.

هرچه این طناب بیشتر بین دو طرف کشیده شود تنش میان آن ها بیشتر شده و ارتباطشان بی ثمرتر می شود.

در عین حال اگر هیچ یک از طرفین تلاشی برای کشیدن طناب نکند رابطه از بین می رود.

بنابراین هدف از ارتباط موثر سهیم شدن در طناب است. به طوری که طناب محکم نگه داشته شود اما هیچ یک از دو طرف زمین نیفتد و آسیب نبیند. شاید کمی چالش برانگیز به نظر بیاید اما کلید موفقیت در روابط است.

.

این مقاله را از دست ندهید: ارتباط موثر چیست؟

.

هدف از ارتباط درک متقابل است

هر رابطه ای شامل فرستنده و گیرنده است.

فرستنده کسی است که در حال حرف زدن و انتقال پیام خود می باشد و گیرنده فردی است که در حال گوش دادن به یک نفر و یا تعداد بیشتری از افراد است.

در یک گفتگوی مطلوب و درست افراد درگیر رابطه به نوبت فرستنده و گیرنده می شوند.

اگر افراد شرکت کننده در یک گفتگو به طور همزمان سعی کنند فرستنده باشند طناب با شدت کشیده می شود.

در صورتی هم که فرد شنونده علاقه جندانی به گفتگو نشان ندهد و یا قضاوت خود را درباره ی هر چیزی که فرد مقابل بیان می کند بگوید طناب کشیده شده و تنش ایجاد می شود.

هدف از فرایند برقراری ارتباط درک متقابل است. یعنی سهیم شدن در طناب و محکم نگه داشتن آن.

در این حالت افراد حاضر در گفتگو کاملا به صحبت های یکدیگر گوش می دهند، منظور هم را درک می کنند و به طرف مقابل خود به عنوان رقیب یا دشمن نگاه نمی کنند.

وجه مشخصه ی چنین روابطی گفتگو و صداقت است.

ممکن است طرفین رابطه اختلافاتی هم با یکدیگر داشته باشند، اما این اختلاف نباید بهانه ای برای تعارض و تنش و محکم کشیدن طناب باشد. بلکه باید آن را حل کرد تا بتوان به نتیجه ی مطلوب رسید.

.

این مقاله را از دست ندهید: درک متقابل؟

.

موانع رسیدن به درک متقابل

رسیدن به هدف از ارتباط، یعنی درک متقابل چندان آسان نیست. دلیل آن این است که بیشتر افراد نیاموخته اند چگونه به عنوان فرستنده و گیرنده ارتباط برقرار کنند.

آن ها به عنوان فرستنده یعنی زمانی که صحبت می کنند بر طبق عادت از ۲ شیوه ای که مانع انتقال صحیح پیامشان می شود استفاده می کنند.

این ۲ شیوه عبارتند از:

 • صحبت کردن با خشونت: به این منظور که فرد مقابل از روی ترس یا اجبار و بدون اینکه از نظر منطقی توجیه شده باشد نظر ما را قبول کند.
 • حرف زدن غیرقاطعانه: بیان نظرمان به شکلی غیرواضح و نامشخص به طوری که فرد مقابل دقیقا خواسته ی ما را متوجه نشود و یا در صورت پی بردن به منظورمان به خود اجازه دهد که به راحتی آن را نادیده بگیرد.

در دریافت پیام نیز اغلب افراد به عنوان شنونده از ۲ شیوه ی ناکارآمد زیر استفاده می کنند:

 • گوش دادن منفعلانه: گوش دادنی که هیچ نشانه ای از توجه در آن نیست و ممکن است علی رغم اینکه به حرف های فرد مقابل گوش می دهیم او فکر کند توجه لازم را به صحبت هایش نداریم.
 • گوش دادن گزینشی: شنیدن بخش هایی از صحبت های فرد مقابل که خودمان ترجیح می دهیم بشنویم و بی توجهی آگاهانه یا ناخودآگاهانه به سایر بخش های آن.

.

شیوه های موثر برقراری ارتباط برای رسیدن به درک متقابل

شیوه های مناسب صحبت کردن و گوش دادن جهت رسیدن به درک متقابل عبارتند از:

 • حرف زدن قاطعانه: بیان منظور خود به شیوه ای صریح و روشن، مثبت و همراه با اعتماد به نفس. در این حالت در عین حال که خواسته ی خود را به طور واضح و روشن به طرف مقابل منتقل می کنیم، رفتارمان هم احترام آمیز است.
 • گوش کردن فعالانه: یعنی ارائه ی بازخوردی مناسب به فرد گوینده که حاکی از این است که منظورش را به خوبی درک کرده ایم. در مورد گوش دادن موثر به طور مفصل و در قالب چندین مقاله در گذشته مطالبی را منتشر کرده ایم.

برای اینکه روابطمان موفقیت آمیز بوده و به هدف از ارتباط خود با دیگران برسیم باید بتوانیم گوش دادن فعالانه را با صحبت کردن قاطعانه همراه کنیم.

.

این مقاله را از دست ندهید: رفتار قاطعانه چیست ؟

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

1 دیدگاه

 1. Hello would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog
  loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Thanks a lot, I appreciate it!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

739 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام