سمینار ارتباط موثر
سمینار ارتباط موثر سرای محله‌ی کوهک
تیر ۲۹, ۱۳۹۵
ارتباط چشمی
ارتباط چشمی موثر
تیر ۳۱, ۱۳۹۵

اصول گفتگوی تلفنی – ۴ اصل در مکالمات تلفنی

گفتگوی تلفنی

در بین انواع روابط بین افراد، گفتگوی تلفنی یکی از رایج ترین و مهمترین آن هاست که در این نوشته قصد داریم به بررسی اصول آن بپردازیم.

بررسی اهمیت گفتگوی تلفنی با توجه به میزان شیوع آن

در بسیاری از روابط کاری مثل بازاریابی تلفنی و یا خدمات شرکت‌های مختلف به مشتریانشان، ارتباط بین افراد تنها به صورت تلفنی انجام می شود.

خدمات شرکت‌های اینترنتی و مخابراتی،‌ پاسخگویی اپراتورهای ۱۱۸ و سازمان‌هایی مثل صدا و سیما و غیره به مخاطبانشان نیز در اغلب مواقع و یا صد در صد اوقات به صورت تلفنی است.

علاوه بر این ارتباط ما با دوستان و آشنایان، اعضای خانواده و فامیل، همکاران و بسیاری از افراد دیگر که به دلایل مختلف با آن ها در ارتباطیم به این گونه است.

گفتگوی تلفنی 1

اصول گفتگوی تلفنی

با توجه به شیوع این نوع ارتباط بین افراد، لازم است اصول مشخصی را رعایت کنیم تا بتوانیم نتیجه‌ی مطلوب را از آن بگیریم:

۱- قطع ناگهانی گفتگوی تلفنی

حتما پیش آمده که در حین صحبت با فردی ارتباطتان به دلیلی قطع شده و ناتمام مانده باشد. معمولا اتفاقی که در این‌گونه مواقع می افتد اینکه هر دو طرف به طور هم‌زمان سعی در برقراری ارتباط مجدد داشته و این باعث می‌شود تا هر دوی آن‌ها با بوق اشغال مواجه شوند. این وضعیت بارها و بارها تکرار شده و باعث سردرگمی و اتلاف وقت هر دو طرف می شود.

گفتگوی تلفنی 3

 

نکته مهمی که رعایت آن در این گونه مواقع می‌تواند موثر باشد اینکه اصل بر این است که فردی که تماس گرفته (تماس‌گیرنده‌ی اصلی) موظف است مجددا تماس بگیرد حتی اگر این گفتگوی تلفنی به خاطر اشتباه و یا وجود اشکالی از سوی طرف مقابل قطع شده باشد.

۲- گفتگوی تلفنی در جمع

مورد دیگر که علی رغم بدیهی بودن در برخی از مواقع رعایت نمی شود پرهیز از صحبت کردن با تلفن همراه در حضور جمع، مخصوصا مکانهای عمومی مثل مترو، اتوبوس، تاکسی، رستوران و غیره است.

طبق آمار، اغلب تماس‌گیرندگان نیازی به اینکه بلافاصله با فرد مقابل‌شان صحبت کنند ندارند. به همین خاطر است که اغلب مکالمات تلفنی که بعضا به طور ناخواسته در اماکن عمومی در معرض شنیدن آن‌ها قرار می‌گیریم، از نظر محتوایی بی‌ارزش و خسته‌کننده بوده و هیچ اهمیتی ندارند. یعنی با ایجاد نشدن چنین تماسی هیچ یک از طرفین دچار مشکل نشده و این گونه تماس ها هیچ نتیجه مثبت خاص و محسوسی ندارند.

این مسئله دلیل خوبی است بر اینکه واقعا نیاز نداریم که در حضور جمع به تماس‌های دیگران پاسخ دهیم و می‌توانیم در فرصتی مناسب خودمان با آن‌ها تماس بگیریم.

بهترین کار در این‌گونه مواقع این است که به طرف مقابل یک پیام متنی (pm در شبکه‌های اجتماعی یا sms) داده وضمن عذرخواهی از عدم پاسخگویی در صورت امکان شرایطمان را توضیح داده و بگوییم که در فرصتی مناسب با او تماس خواهیم گرفت.

این مقاله را از دست ندهید:روابط اجتماعی موفق

۳- تحمیل کودکان

یکی از کارهایی که ممکن است باعث ناراحتی طرف مقابل شود (هرچند ممکن است در اغلب مواقع این‌طور نباشد) این است که اگر کودک شیرین و دوست‌داشتنی‌ای داریم که تازه زبان باز کرده و بسیار بامزه است، او را بدون هماهنگی با طرف مقابل مخاطب او قرار دهیم. یعنی اجازه دهیم که فرزندمان گوشی تلفن را جواب داده و یا خودمان گوشی تلفن را بدون هماهنگی با فرد مقابل، جلوی صورت فرزندمان قرار دهیم.

ممکن است فرد مقابل کار مهمی با ما داشته باشد و یا در آن لحظه آمادگی و شرایط صحبت و سر به سر گذاشتن با فرزند ما را نداشته باشد. بنابراین مهم است که طرف مقابل را به این شکل غافلگیر نکنیم.

ممکن است در آن لحظه این کار از نظر ما یک شوخی دوستانه و بامزه باشد که تنها قصدمان هم از انجام آن خوشحال نمودن فرد مقابل است اما قبل از انجام این کار باید از رضایت او اطمینان حاصل کنیم.

گفتگوی تلفنی 4

 

شاید با دیدن شماره‌تلفن یا اسم فردی که علاقه‌ی زیادی به فرزند ما دارد (مثل مادر بزرگ، خاله، عمو و غیره) در نمایشگر تلفن خود، ترغیب شویم که به این شکل او را خوشحال کنیم، اما باید دقت کنیم که باید یکی از سه حالت زیر وجود داشته باشد:

۱- قبل از انجام چنین کاری این مسئله را به طرف مقابل گفته و از رضایت او مطمئن شویم.

۲- طرف مقابل خود این کار را از ما بخواهد.

۳- با توجه به هماهنگی قبلی مطمئن باشیم که فرد مقابل اساسا به خاطر حرف زدن با فرزندمان تماس گرفته است. در چنین حالتی اینکه اجازه دهیم فرزندمان تلفن را جواب دهد می‌تواند بامزه و غافلگیرکننده نیز باشد.

این مقاله را از دست ندهید: درک متقابل

۴- ارتباط متنی

آخرین موردی که قصد دارم به آن اشاره کنم شکل درست ارتباط متنی با تلفن همراه است. اصل بسیار مهم در این مورد این است که تنها مطالبی را باید در متن‌های ارسالی‌مان عنوان کنیم که در مواجهه‌ی حضوری با فرد مقابل نیز بتوانیم آن‌ها را بگوییم. درواقع نباید ارتباط متنی‌مان با دیگران، کوچک‌ترین تفاوتی با ارتباط رو در روی‌مان با آن‌ها داشته باشد.

گفتگوی تلفنی 2

 

برقراری ارتباط متنیِ متفاوت از رابطه‌ی حضوری با فرد مقابل باعث می‌شود تا فضای احساسی و عاطفی حاکم بر ارتباط متنی‌مان متفاوت از حالت واقعی بوده و باعث ایجاد مشکلاتی در آینده شود.

این مورد مخصوصا در رابطه‌ی بین دو جنس مخالف بسیار حائذ اهمیت بوده و عدم رعایت آن باعث ایجاد تجربه‌های آسیب‌زا و ناراحت‌کننده‌ی بسیاری در این زمینه خواهد شد.


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.

یک پیشنهاد خوب

آداب معاشرت در 60 دقیقه

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

13 دیدگاه ها

 1. سمانه گفت:

  سپاس از شما. متاسفانه مواردی که گفتید عموما رعایت نمیشه و جا داره کاملا برای افراد در جامعه فرهنگ سازی بشه

 2. پوریا گفت:

  این همه ساله تلفن اومده توی مملکت ما…ولی هنوز خیلیا بلد نیستن چطوری با تلفن حرف بزنن…لطفا در موزد فرهنگ استفاده از تلفن هم مطلب بنویسید

 3. davari گفت:

  ممنون از موضوع جالبون
  نکاتی که گفتید را از همین امروز رعایت می کنم

 4. عالی بود. به چه نکات ریزی اشاره کردید . موفق باشید

 5. Aryana گفت:

  مطالب بسیار عالی بوده و متاسفانه جواب تلفن از طرف کودکان در مواقع خاص بسیاری مشکلات را بوجود میاورد
  ممنونم ا

 6. بهار گفت:

  متاسفانه با ورود تکنولوژی به کشور هنوز فرهنگ استفاده از این ابزار نهادینه نشده و حتی تعریف درستی هم وجود ندارد . ممنونم که سعی در فرهنگ سازی دارید .لطفا ابزار پر کاربرد دیگر را هم مورد بررسی قرار دهید مثل تلویزیون و شبکه های اجتماعی و دیگر کالاهایی که برای رفاه افراد بوجود آمدند ولی استفاده ناصحیح از آنها باعث دردسر شده

 7. فاطمه گفت:

  با سلام و تشکر،
  این نوشته شما در خیلی از موارد تکلیف من رو مشخص کرد، اما وقتی که با یکی بزرگتر از خودمون صحبت می کنیم یا اون فرد مقامش از ما بالاتره، اگر تلفن قطع شد باید چکار کنیم؟

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام
   البته فکر می‌کنم منظورتون در حالتیه که فرد مقابل تماس‌گیرنده‌ی اصلی باشه که در این صورت اگر تلفن قطع شد می‌تونید یک بار تماس بگیرید، اگر که خط آزاد بود و طرف مقابل جواب داد که فبها ولی اگر با بوق اشغال مواجه شدید، اجازه بدید که تماس از طرف او برقرار شده و برای بار دوم این کار را امتحان نکنید.

 8. شادی گفت:

  سلام
  مطلب بسیار عالی و موثر بود سپاس

 9. موسوی گفت:

  یکی از چیزهایی که من رو آزار میده – ولی خدا رو شکر الان خیلی کمرنگ شده – اینه که صدای زنگ موبایل غیر متعارف و بلند افراد رو بعضی وقتها باید تحمل کنم. یا اینقدر صدای مکالمه طرفین بلنده و تایم مکالمه طولانی میشه که سر درد می‌گیرم 🙁

 10. s2 گفت:

  مقاله جالبی بود
  خود من در این موضوع مشکل داشتم

 11. ممشلو گفت:

  ممنون از شما واقعا با تلفن حرف زدن آداب خاصی داره ولی متاسفانه خیلی از افراد بی توجهی میکنند مثلا با صدای بلند با موبایلشون در جمع صحبت میکنند به نظرم دور از ادبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

436 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام