حل مشکل
گوش دادن موثر به انسان ها به جای حل مشکل آن ها
فروردین ۱, ۱۳۹۶
تشکر
چگونه از دیگران تشکر کنیم؟
فروردین ۳, ۱۳۹۶

قدردانی از انسان های ارزشمند زندگی مان

قدردانی

متن زیر از زبان مارشال روزنبرگ مبدع نظریه ارتباط بدون خشونت و از کتاب او به همین نام است. عنوان این بخش از کتاب، “غلبه بر نیروی پرهیز از قدردانی” است. از آنجایی که مطالعه این بخش برای من بسیار الهام بخش و احساس برانگیز بود آن را به صورت یک مقاله در آوردم تا شاید برای شما هم ارزشمند و مفید باشد.

این بخش از کتاب اشاره به حسرت ها و افسوس هایی دارد که به خاطر از دست دادن فرصت تشکر و قدردانی از افراد مهم زندگی مان تجربه می کنیم.

این مقاله را از دست ندهید: ارتباط بدون خشونت

 

حسرت غیر قابل جبران قدردانی نکردن

با خواندن پاراگرافی از کتاب جان پاول (John Powell) به نام راز عاشق ماندن (The Secret of Staying in Love) عمیقا تحت تاثیر قرار گرفتم. در آن بخش از کتاب او به این اشاره کرده بود که به خاطر ناتوانی خود در ابراز قدردانی نسبت به پدرش در زمان حیات او چه احساس ناراحتی عمیقی را تجربه می کرد.

واقعا چقدر غم انگیز است که امکان قدردانی از کسانی را که بیشترین تاثیر مثبت را بر زندگی مان داشته اند از دست بدهیم.

 

الگویی ارزشمند برای قدردانی بزرگوارانه

ناگهان دایی ام جولیوس فاکس به ذهنم آمد. وقتی کودک بودم او هر روز می آمد و از مادربزرگم که فلج بود پرستاری می کرد. هنگام مراقبت از مادربزرگم همیشه لبخندی گرم و مهربان بر صورت داشت. او آن چنان با مادربزرگ رفتار می کرد که گویی مادربزرگ با پذیرش مراقبتش بزرگترین لطف را در حق او کرده است.

این الگویی زیبا از قدرت مردانه برای من شد. یکی از مواردی که در طول سال ها همواره به یادم ماند.

 

این مقاله را از دست ندهید: مهربانی و گذشت هوشمندانه ترین شیوه ی برقراری ارتباط

 

یک تفکر غلط: دیگران عمق قدردانی مرا نسبت به خودشان می دانند مگر آنکه خلافش ثابت شود

به فکر افتادم که من هرگز قدردانی ام را نسبت به دایی ام که حالا خودش بیمار و رو به مرگ بود ابراز نکرده ام و در نظر داشتم که این کار را بکنم اما مقاومتی در خود حس می کردم: “مطمئنم که او می داند چقدر برای من مهم است و نیاز ندارم که آن را با صدای بلند ابراز کنم. به علاوه اگر این قدردانی را با کلمات بیان کنم ممکن است او معذب شود.”

با ورود این افکار به ذهنم دانستم که درست نیستند. غالبا فرض می کردم که دیگران عمق قدردانی مرا نسبت به خودشان می دانند مگر آنکه خلافش ثابت شود.

 

غلبه بر نیروی پرهیز از قدردانی

هنوز مردد بودم و به خودم می گفتم که کلمات نمی توانند عمیق ارتباطی را که آرزو دارم برقرار کنم، نشان دهند و حق مطلب را ادا کنند. به سرعت تشخیص دادم که: بله! ممکن است کلمات وسیله ضعیفی برای انتقال احساس قلبی و واقعی ما باشند اما همچنان که یاد گرفته ام: “هر چه ارزش انجام دادن دارد، ارزش انجام ضعیفش را هم دارد.”

بعد از چند روزی که درگیر این افکار بودم خود را در یک گردهمایی فامیلی نشسته در کنار دایی جولیوس یافتم و کلمات به سادگی بر زبانم جاری شد و او هم با خوشحالی و بدون خجالت آن ها را دریافت کرد.

با سرریز شدن این احساسات در آن بعدازظهر به خانه رفتم و شعری سرودم و برایش فرستادم. بعدها به من گفتند که از آن روز تا زمان مرگش در سه هفته بعد، هر روز دایی می خواست که آن شعر را برایش بخوانند.

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

471 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام