سوء تفاهم
سوء تفاهم در روابط
شهریور ۲۰, ۱۳۹۵
هوش هیجانی 1
هوش هیجانی موتور محرکه‌ی موشک موفقیت + ۳ راهکار برای افزایش هوش هیجانی
آذر ۱, ۱۳۹۵

عشق سازنده

عشق سازنده

در این نوشته قصد داریم این موضوع را بررسی کنیم که یک عشق سازنده باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. به این منظور فکر می‌کنم بهتر باشد در ابتدا به بررسی این مسئله بپردازیم که یک عشق غلط و نادرست چه ویژگی‌هایی دارد.

این مقاله را از دست ندهید: وابستگی عاطفی یا عشق

دیدگاه غلط در مورد عشق

بسیاری از افراد این طور فکر می‌کنند که: “عشق من طرف مقابل را عوض می‌کند”.

عشق سازنده 1

این دیدگاه از دو جنبه بسیار آسیب‌زا و غلط است:

۱- جنبه اول اینکه عشق هیچ کسی هیچ فرد دیگر را عوض نمی‌کند و چنین باور و انتظاری تنها باعث دلسردی و ناراحتی فرد عاشق خواهد شد.

۲- اگر قرار است فرد مقابل را تغییر دهیم به این معنی است که ویژگی‌های او در حال حاضر از نظرمان مطلوب نیست. بنابراین اصولا چرا عاشقش شده‌ایم؟.

عشق در درجه اول، فرد عاشق را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی در بسیاری از مواقع تاثیرگذاری اش در همین حد یک طرفه باقی می ماند و نکته جالب اینکه با این وجود که فرد عاشق کسی است که بیشترین تاثیرپذیری را دارد و احتمالا بیشترین مقدار تغییر را نیز باید تجربه کند، آن‌قدر تغییر نمی‌کند که با طرف مقابلش هماهنگ شود و از او انتظار تغییر دارد. در حالیکه به عنوان عاشق خودش باید به اندازه ای تغییر کند که با معشوقش هماهنگ شود.

مسئله‌ی دوم اینکه عشق و علاقه‌ی ما و هیچ کس دیگری فرد مقابل را تغییر نمی‌دهد. دیگران اگر تغییر می‌کنند به این دلیل است که می‌خواهند تغییر کنند نه به این خاطر که ما می‌توانیم آن‌ها را عوض کنیم.

افراد اگر تغییر می‌کنند به این دلیل است که می‌خواهند تغییر کنند نه به این دلیل که ما می‌توانیم آن‌ها را عوض کنیم.

عشق سازنده

عشق واقعی پذیرش و دوست داشتن دیگران است به همان گونه‌ای که هستند، بدون تلاش برای تغییر دادنشان.

عشق سازنده 2

کوشش برای تغییر دیگران به این معناست که واقعا دوستشان نداریم.

اگر قرار است دوست‌دار و عاشق کسی باشیم آن فرد باید همانی باشد که می‌خواهیم. کسی را پیدا کنید که اصلا نیازی به تغییر نداشته باشد. اینکه عاشق کسی باشیم که هم‌اکنون همان‌طوری است که ما می‌خواهیم خیلی بهتر است تا اینکه عاشق کسی باشیم که نیاز به تغییر دارد.

عشق سازنده متقابل

در ادامه باید به این مسئله هم توجه کنیم که طرف مقابل هم باید ما را به همان‌گونه‌ای که هستیم دوست بدارد. عشق‌هایی که فرد عاشق با خود این‌گونه فکر می‌کند که کسی می‌شوم که او می‌خواهد نیز قطعا در مسیر تبدیل شدن به وابستگی عاطفی هستند.

اگر دیگران فکر می‌کنند باید شما را عوض کنند یعنی شما را آن‌گونه که هستید دوست ندارند.

ما باید آنچه که هستیم باشیم، در این صورت نیازی نیست تصویر غلطی از خود ارائه دهیم. دیدگاه ما باید این‌گونه باشد که فرد مقابل در صورتی باید مرا انتخاب کند که من را همان‌طور که هستم بپذیرد.

شاید این طرز فکر که “اگر فردی مرا به همان‌گونه‌ای که هستم دوست ندارد از او فاصله گرفته و به سراغ کسی می‌روم که مرا به همین قبول دارد.” کمی سنگدلانه به نظر برسد، اما این دیدگاه باعث ایجاد روابطی شفاف و معصومانه می‌شود که مهم‌ترین ویژگی یک رابطه سالم مخصوصا از نوع عاشقانه‌اش محسوب می‌شود.

عشق سازنده 3

راه رسیدن به عشق سازنده

راه رسیدن به یک عشق سازنده ایجاد رابطه‌ای شفاف و به دور از ابهام است. ابهام و سوء تفاهم از آنجایی ناشی می‌شود که دو طرف رابطه از خود و رابطه‌ی بینشان تصوراتی دارند که متفاوت با واقعیت است.

این تصورات به این شکل است که فرد در ذهن خود انسانی با ظاهر فرد مقابل می‌سازد که ویژگی‌هایش دقیقا مطابقِ انتظارات و خواسته‌های خودش است ولی وجود خارجی ندارد.

مشکل زمانی ایجاد می‌شود که این فرد با شخصیت واقعی کسی که به خیال خود عاشقش است مواجه شده و می‌بیند که به طور کامل با انتظارات و خواسته‌هایش متفاوت است.

بنابراین برای رسیدن به یک عشق سازنده باید از تصورات نادرست و مبهم دوری کرد. بهترین و عملی‌ترین راه دوری از چنین تصوراتی گفتگوست.

به این صورت که دو طرف رابطه با هم صحبت کنند و با پرسیدن هر نقطه‌ی مبهمی که در فرد مقابل می‌بینند به ابهامات خود در مورد او پاسخ دهند. این طور نباشد که با قوه‌ی تخیل خود آن نقاط مبهم را به صورتی که خود می‌خواهند و باعث ایجاد عشقی دروغین و خودساخته می‌شود برطرف کنند.

عشق سازنده 4

بنابراین اگر در ارتباط با فرد مقابل‌تان چیزی را متوجه نمی‌شوید بپرسید و شهامت این را داشته باشید که تا رسیدن به شفافیت کامل سوال کردن را ادامه دهید. در این صورت دیگر مجبور نیستید تصور کنید، چراکه حقیقت را می دانید.

اگر به جای تصور کردن و حل نقاط مبهم ارتباطتان به این شکل، با سوال کردن از فرد مقابل و جواب‌های واقعی این کار را انجام دهید، ارتباطی شفاف و به دور از سموم عاطفی خواهید داشت.

به این شکل تمام روابط ما در جهت مثبتی تغییر خواهد کرد، نه تنها با همسر و یا هر کس دیگری که عاشقش هستیم بلکه با همه. چراکه همه چیز کاملا روشن است و دیگر نیازی به تصور کردن نخواهد بود.

اصلی‌ترین عامل ایجاد عشق‌های غلط و آسیب‌زا تصورات ذهنی غلط و اشتباه در مورد فرد مقابل است.

عشق سازنده 5

این مقاله را از دست ندهید: درک متقابل

طرز فکری که می‌تواند خیلی موثر باشد

یکی از اصولی که می‌تواند در رسیدن به روابطی شفاف و همراه با رضایت طرفین رابطه خیلی موثر باشد این است:

هر کسی حق دارد هر چه را که می‌خواهد درخواست کند و یا در مقابل درخواست دیگران جواب مثبت یا منفی بدهد.

بنابراین شما هم همواره هر چیزی را که از طرف مقابلتان می‌خواهید درخواست کنید و این اجازه را هم به دیگران بدهید که هر درخواستی که از شما دارند مطرح کنند. در مقابل نیز این حق را به طرف مقابل بدهید که با خیالی آسوده با درخواست شما موافقت یا مخالفت کنند، همان‌طور که خود شما نیز چنین حقی دارید.


پیشنهاد ثبت نام


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.
محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

1 دیدگاه

  1. سلام و درود
    سپاس بابت مقاله مفیدتون
    واقعا ارتباطات یعنی همه چیز …..
    خوشحال میشیم به ما هم سر بزنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

262 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام