گفتگوی تلفنی
اصول گفتگوی تلفنی – ۴ اصل در مکالمات تلفنی
تیر ۳۰, ۱۳۹۵
مدیریت روابط انسانی
مدیریت روابط انسانی
مرداد ۱, ۱۳۹۵

ارتباط چشمی موثر

ارتباط چشمی

به لحاظ علمی می‌توان گفت ارتباط چشمی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد زبان بدن را تشکیل می‌دهد. یعنی اگر به طور مثال ما آگاهی درستی بر بدن خود نداشته و زبان بدن ضعیفی داشته باشیم، می‌توانیم با برقراری ارتباط چشمی موثر ، تا حد زیادی ضعف خود را در زبان بدن پوشش داده و به میزان قابل توجهی این نقص را برطرف کنیم.

اطلاعات جالبی در مورد چشم‌

چشم‌ها تنها عضوی از بدن ما می‌باشند که هم ورودی هستند و هم خروجی (البته منظور در ارتباطات کلامی است، وگرنه مثلا به هنگام دست دادن با افراد دست ما هم چنین نقشی را ایفا می‌کند، یعنی هم ورودی اطلاعات است و هم خروجی). به این معنی که ما از طریق آن‌ها هم اطلاعات دریافت می‌کنیم و هم به طرف مقابل‌مان اطلاعات می‌دهیم و هیچ عضو دیگری از بدن ما چنین نقش مهم و تاثیرگذاری در روابطمان با دیگران ندارد.

ارتباط چشمی 2

این اطلاعات توسط مواردی مثل بزرگ و کوچک شدن مردمک چشم، نحوه‌ی پلک زدن، جهت نگاه و توجه ما و غیره به طرف مقابل منتقل می‌شود.

چشم‌ها تنها عضو بدن هستند که اختیار کامل‌شان دست مغز است. به عنوان مثال ما حتی به اختیار هم نمی‌توانیم انگشت خود را وارد چشممان کنیم و در چنین حالتی مغز وارد عمل شده و باعث بسته شدن چشم می‌شود، و یا اینکه بسته شدن چشم‌ها در محیطی با نور زیاد در اختیار ما نیست. کوچک شدن مردمک چشم موقع دروغ گفتن نیز به همین صورت است.

بنابراین میزان کنترل ما بر چشم‌ها چندان زیاد نبوده و مثلا نمی‌توانیم به اختیار مردمک چشم‌مان را بزرگ و کوچک کنیم.

چگونه ارتباط چشمی موثر برقرار کنیم؟

با توجه به قسمت قبل این سوال مطرح می‌شود که با توجه به اینکه ما اختیار چندانی در کنترل چشم‌های‌مان نداریم پس چطور می‌توانیم ارتباط چشمی مناسب و موثری برقرار کنیم؟

جواب این است که ما می‌توانیم با کنترل جهت نگاه‌مان و یا میزان و نحوه‌ی باز و بسته کردن پلک‌ها، همراه با حالات اعضای مختلف صورت که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ذوق و شوق، ناراحتی، به فکر فرو رفتن، احترام، غافلگیری و غیره باشد چنین تاثیر مثبتی را ایجاد کنیم. روش‌هایی که در ادامه نیز به آن‌ها اشاره می‌کنیم بر همین اساس است:

۱- روش هیپنوتیزم چشمی

این نوع از ارتباط چشمی موثر به این صورت است که ما یک مثلث فرضی بین چشم‌ها و دهان مخاطب در نظر گرفته و به صورت دایره‌وار نگاه خود را بین سه راس این مثلث (چشم‌ها و دهان) جابجا می‌کنیم.

ارتباط چشمی 4

این نوع ارتباط چشمی به این خاطر است که ما به مدت طولانی در چشمان طرف مقابل زل نزنیم. چراکه این مسئله باعث معذب شدن و ناراحتی او خواهد شد.

نکته‌ی بعد در این نوع از ارتباط چشمی این است که نباید جابجایی نگاه‌مان بین سه راس این مثلث فرضی، سریع و محسوس باشد، بلکه باید یک حرکت و تغییر توجه ملایم و نامحسوس را در عمل انجام دهیم.

این نوع ارتباط چشمی علاوه بر ایجاد حس خوب در طرف مقابل باعث عدم خستگی چشم‌ها نیز می‌شود. چراکه نگاه مداوم به یک نقطه باعث خستگی چشم‌ها می‌شود.

۲- نوازش چشمی

اگر بخواهم این مورد را در یک جمله معنی کنم باید بگویم که به نحوی به طرف مقابل‌تان نگاه کنید که گویی مهم‌ترین فرد زندگی شماست.

این مورد مثل “هیپنوتیزم چشمی” روش مشخص عملی ندارد و بیشتر وابسته به احساس و میزان احترامی است که شما برای سایر افراد قائل هستید. یعنی برای اینکه چنین نگاه تاثیرگذاری داشته باشید باید واقعا با تمام وجود انسان‌ها را دوست داشته و برای آن‌ها احترام و ارزش قائل باشید.

راه‌کار رسیدن به نوازش چشمی

مسئله‌ی جالب در مورد این نوع نگاه، این است که، نوازش چشمی نحوه‌ی نگاه عادی و طبیعی انسان‌هاست.

اتفاقی که در عصر حاضر افتاده اینکه تکنولوژی (زل زدن به صفحه‌ی لب‌تاب، موبایل، کامپیوتر و غیره) باعث شده تا این نگاه طبیعی ما انسان‌ها تغییر کرده و از طبیعت خودمان در نحوه‌ی نگاه کردن که همان نگاه توام با نوازش چشمی است دور شویم. یکی از نتایج چنین امری این است که بسیاری از ما عادت کرده‌ایم که به انسان‌ها هم با همان نگاه بی‌روح و بی‌احساسی که به صفحه‌ی نمایشگر این دستگاه‌ها داریم نگاه کنیم.

ارتباط چشمی 3

حال با توجه به این توضیح به نوعی راه‌حل این مسئله نیز مشخص می‌شود و آن این است که تا جایی که می‌توانیم خود را در معرض دیدنِ مناظر طبیعی مثل کوه، جنگل، سبزه‌زار و به طور کلی طبیعت بکر قرار دهیم.

شاید جالب باشد بدانید که یکی از کارهایی که مذاکره‌کنندگان حرفه‌ای (که ارتباط چشمی برای آن‌ها یکی از عوامل حیاتی در تعیین نتیجه‌ی گفتگوهاست) انجام می‌دهند این است که هفته‌ای یک روز را به طبیعت‌گردی و دور شدن از فضای زندگی شهری اختصاص می‌دهند.

اغلب این مذاکره‌کنندگان نیز معمولا یک آکواریوم در خانه دارند،‌ چراکه نگاه کردن به رنگ‌های طبیعی باعث می‌شود تا نگاه ما بهتر شده و بیشتر دیگران را درک کنیم.

این مقاله را از دست ندهید: درک متقابل

 

حرف آخر

با توجه به مطالب ذکر شده، روشن است که ارتباط چشمی موثر تاثیر بی چون و چرایی بر کیفیت ارتباطات ما با دیگران داشته و در مقابل، تماس چشمی نامناسب نیز به همین مقدار مخرب بوده و تاثیر منفی در ارتباطمان با سایرین خواهد داشت.

بنابراین یک نکته‌ی مهم در انتهای این نوشته می‌تواند این باشد:

دقت کنیم که از تاثیر فوق‌العاده‌ی ارتباط چشمی موثر غفلت نکرده و به جای زل زدنِ ناخودآگاه به چیزهایی مثل ساعت، جواهرآلات، کیف، عینک و سایر وسایل طرف مقابل و یا چیزهای مختلفی که در اتاق و مکان گفتگوی‌مان وجود دارد با ارتباط چشمی موثر از چنین موقعیت‌هایی استفاده کرده و احساس مثبتی را نسبت به خودمان در دیگران ایجاد کنیم.

به این ترتیب ارتباطات و افراد ارزشمندی را در دایره‌ی ارتباطی خود تجربه خواهیم کرد که حضورشان می‌تواند در مقاطع مختلف زندگی‌مان، بسیار موثر و فوق‌العاده واقع شود.

این محصول را از دست ندهید: کتاب دایره سبز

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


دانلود PDF این مقاله


 

چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

20 دیدگاه ها

 1. رضا همتی گفت:

  سلام جناب محمدی
  واقعا مقاله مفید و کاربردی بود … اگه میشه دراین باره بازم مقاله های بنویسید تا اطلاعاتمون در مورد ارتباطی چشمی موثر بیشتر شود .
  سپاسگزارم بابت اینکه برای هم وطنان وقت میزارید و مطالب مفید رو به اشتراک میزارید

  • محسن محمدی گفت:

   سلام و خیلی ممنون از نظر مثبت شما جناب همتی عزیز
   خوشحالم که مورد توجهتون قرار گرفت
   به درود

 2. پوریا گفت:

  نگاه هیپنوتیزمی رو خوشم اومد…ولی من یه مشکلی دارم….اینکه می گن میشه حرف آدما رو از توی چشاشون خوند واقعیت داره؟….چون سر همین مسئله اشتباه کردم و بد ضربه ای خوردم

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام
   متاسفانه بعضی از واقعیت‌های علمی حالت عوامانه پیدا کرده و افراد با آن‌ها به صورت خرافی برخورد می‌کنند. چشم انسان دریچه‌ی ورود افراد به ذهن او بوده و واقعا می‌توان با نگاه کردن به آن‌ به افکار طرف مقابل پی برد،‌ اما این کار علم و تخصص خود را می‌خواهد. نمی‌شود که ما برای فهم و درک ساده‌ترین مسائل، قائل به مطالعه و تحصیل و تحقیق باشیم ولی در مورد موارد بسیار پیچیده‌ای مثل پی بردن به افکار انسان‌ها از طریق نگاه کردن به چشم آن‌ها بر اساس فرضیات غلط خود و به صورت غیر علمی عمل کنیم. برای این کار باید دانش لازم و متناسب با آن را کسب کرد.

 3. mehdi گفت:

  سلام استاد خیلی خوب و جالب توضیح دادید متشکر از شما

 4. مازیار گفت:

  شخصا این نکته را تجربه کرده ام که ارتباط چشمی اثر گذار است ممنونم از مقاله خوبتون

 5. بهار گفت:

  خیلی جالب بود لذت بردم عکسای قشنگی استفاده کردید .عبارت نوازش چشمی را تا بحال نشنیده بودم .قشنگ بود

 6. حسن گفت:

  سلام
  ارتباط چشمی مؤثر تاثیر بسزایی در موفقیت روابط و بخصوص جذب مشتری دارد که در بعضی مواقع با وجود مشتریان ناراضی از طریق ارتباط چشمی و زبان بدن میتوان تاثیر بسزایی در کاهش عصبانیت طرف مقابل داسته باشیم

  بسیار سپاس از شما و مطالب ارائه مطالب ارتباطی تاثیرگذار در زندگی و کسب و کار

 7. سید جواد غفاری گفت:

  ممنون استاد، خیلی جالب بود.

 8. بسیار خوب بود. من خیلی اذیت می شوم وقتی درحال صحبت کردن با کسی هستم و اون فرد رویش به سمت دیگری است و درحالی که با سر صحبت های من را تایید می کند ولی جای دیگری را نگاه می کند و کاملا مشخص است که حواسش جای دیگری است.

 9. موسوی گفت:

  از تأثیر نگاه به مانیتور روی نگاه های انسانی غفلت کرده بودم، از شما ممنونم که یادآوری کردید.
  تا الان به این دید نگاه نکرده بودم که آکواریوم در خونه میتونه برای ایجاد ارتباط چشمی بهتر، موثر باشه.

 10. سلام
  مرسی از شما.بیشتر قبلا گفته بودند ارتباط چشمی خوبه ولی شما اینجا خیلی قشنگ هم راهکار دادین و هم دلایل علمیش را بررسی کردین.مرسی از شما

 11. حسن گفت:

  فرموده بودید که چشم ها تنها عضو بدن هستند که هم ورودی و هم خروجی هستند. اگر اینطور باشد دست ها هم همینطورن. وقتی با کسی دست می دهیم فشار دست ما می تواند انتقال دهنده یک سری اطلاعات به شخص مقابل و در عین حال با لمس دست طرف مقابل می تواند گیرنده یک سری اطلاعات باشد. مخصوصا سفتی و شلی دست دادن.

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام خدمت شما و ممنون از نکته‌ای که به آن اشاره کردید.
   منظور ما در حین صحبت کردن و به طور مشخص مذاکره است که افراد با هم تماس فیزیکی ندارند، در چنین حالتی، یعنی وقتی که دو طرف در مقابل هم نشسته و مشغول صحبت با یکدیگرند، تنها عضوی از بدنشان که هم اطلاعات می‌دهد و هم می‌گیرد چشم‌ها هستند.
   با فرضی که شما می‌فرمایید نه تنها دست‌ها بلکه تمام اعضای بدن انسان هم ورودی هستند و هم خروجی. به عنوان مثال وقتی که در بازی فوتبال پاهای دو بازیکن مثلا به هنگام تکل به هم برخورد می‌کند، پاهای هر یک از آن‌ها هم نقش خروجی اطلاعات را ایفا می‌کند و با برخورد به طرف مقابل احساس درد را منتقل می‌کند و هم خودش ضربه را حس کرده و نقش ورودی اطلاعات را بازی می‌کند. اما در حین گفتگو و ارتباط کلامی این تنها چشم‌ها هستند که هم ورودی هستند و هم خروجی.

 12. ممشلو گفت:

  همانطور که اشاره کردید ارتباط چشمی اهمیت فوق العاده ای داره و به نظر من یکی از ترفندهای زیرکانه سخنرانان انگیزشی محسوب میشود.

 13. ابوالفضل قراخانلو گفت:

  سلام استاد. مقاله جالبی بود. من همیشه به نیرویی که در چشمها نهفته است اعتقاد داشتم. گاهی اوقات فقط با خیره شده به چشمهای یکی دیگه می تونیم اون شخص را تحت تأثیر قرار بدیم.
  ممنونم از شما

 14. s2 گفت:

  امیدوارم بتونم از این مطالب در کارم استفاده ببرم
  چراکه من یک فروشنده‌ام

 15. شادی گفت:

  جالب بود و جالبتر این بود که تا به حال نشنیده بودم .
  ممنون به خاطرمطالب مفید شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2182 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام