مدیریت روابط
مدیریت روابط – چگونه روابطمان را مدیریت کنیم؟
آبان ۲۶, ۱۳۹۴
چرا ارتباط موثر
چرا ارتباط موثر؟
آذر ۳, ۱۳۹۴

روابط اجتماعی موفق – راه حل عملی اجتماعی شدن

روابط اجتماعی

دلایل اجتماعی نبودن؟

ناتوانی افراد در ایجاد روابط اجتماعی مناسب با عوامل بسیار زیادی در ارتباط است که در اینجا به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌کنم:

  • تربیت خانوادگی

یکی از این عوامل، ذهنیت و دیدگاهی است که خانواده و اطرافیان نسبت به دیگران در ما ایجاد کرده‌اند.

برخی از والدین به خاطر نگرانی بیش از حد، در دوران کودکیِ فرزندانشان دائما به آن‌ها تاکید می‌کنند که از افراد غریبه دوری کنند و در بین هم سن و سال‌های خود با هر کسی دوست نشوند.

یعنی از همان ابتدا این باور را در ذهن آن‌ها ایجاد می‌کنند که خیلی از افراد جامعه نامناسب بوده و به درد روابط اجتماعی و دوستی نمی‌خورند.

طبیعی است که این کودکان در بزرگسالی تبدیل به افرادی غیر اجتماعی شوند که برقراری ارتباط با دیگران برایشان سخت و ناممکن به نظر برسد.

  • شرایط ناسالم ارتباطی

یکی دیگر از عوامل اجتماعی نشدن برخی از افراد این است که اغلب محیط هایی که در آن‌ها زندگی کرده‌اند به لحاظ ارتباطی محیط‌های نامناسبی بوده که باعث شده تا آن‌ها تبدیل به افرادی ضد اجتماعی شوند.

کسی که همواره در محیط‌ها و با افرادی زندگی کرده که افراد نامناسب و با خصوصیات رفتاری و اخلاقی ناپسندی بوده‌اند، یا باید از ارتباط با چنین افرادی دوری کند تا از گزند رفتارهای بدشان در امان بماند و یا به ناچار و برای اینکه تنها نباشد با آن‌ها وارد ارتباط شده و خود نیز مانند آن افراد شود که نتیجه‌ی هر دو حالت ضد اجتماعی شدن است.

  • حساسیت بیش از حد و به خود گرفتن رفتار دیگران

برخی از افراد به این خاطر تبدیل به افرادی منزوی و غیر اجتماعی می‌شوند که هر گونه عدم محبت و توجه از سوی دیگران را به خود گرفته و این طور نتیجه گیری می‌کنند که افرادی غیر دوست داشتنی هستند که کسی تمایل به ارتباط با آن‌ها ندارد.

این طرز فکر باعث می‌شود که آن‌ها سرخورده شده و دیگر برای ایجاد روابط اجتماعی تلاش نکنند.

روابط اجتماعی موفق 2

این نکته بسیار مهم است که حساس نباشیم و به راحتی رفتارهای دیگران را حمل بر عدم تمایل آن‌ها در برقراری ارتباط با خودمان و طرد شدن از سوی آن‌ها نکنیم.

باید حال و شرایط دیگران را درک کنیم، چراکه ممکن است طرف مقابلمان:

۱- خودش فردی خجالتی یا ضد اجتماعی باشد که تمایلی به برقراری ارتباط ندارد.

۲- یا شاید در حال حاضر خسته و بی حوصله است و نیاز به سکوت و آرامش دارد.

۳- یا اینکه در حال حاضر نیازی به ایجاد رابطه‌ای جدید نمی‌بیند.

و یا خیلی مسائل دیگری که ممکن است برای فرد مقابل وجود داشته باشد که ما از آن بی اطلاعیم.

بنابراین تنها کاری که می‌توانیم بکنیم این است که رفتارهای او را به خود نگیریم و حساس نباشیم.

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود تا دیگران نسبت به ما دافعه داشته و حتی در صورتی که توانایی شروع ارتباط را داشته باشیم هم تمایلی به ایجاد ارتباط با ما نشان ندهند ظاهر غلط انداز و بی حس و حالمان است.

این مشکلی است که خود من برای سال‌ها درگیرش بودم و درک نمی‌کردم که چرا با وجود اینکه در بسیاری از مواقع برای ایجاد ارتباط با دیگران اقدام می‌کنم ولی آن‌ها تمایلی نشان نمی‌دهند.

من زمانی به این مسئله در مورد خودم پی بردم که به منظور تمرین سخنرانی اقدام به ضبط فیلم از خودم کردم.

با دیدن این فیلم ها بود که متوجه شدم علی‌رغم اینکه از نظر خودم واقعا شاد و سرحال و پر انرژی هستم اما به خاطر ظاهر و میمیک صورتم که بسیار جدی، خشک، گرفته و حتی کمی ناراحت به نظر می رسید، خیلی از افراد به تمایلم برای ایجاد ارتباط پاسخ مثبت نمی‌دهند.

روابط اجتماعی موفق3

بنابراین باید سعی کنیم همواره پرانرژی و سرزنده به نظر برسیم. اینکه از درون شاد و پر انرژی باشیم کافی نیست بلکه دیگران هم باید این انرژی را در ظاهر و رفتارهای‌مان ببینند.

این مقاله را از دست ندهید: چگونه در روابط گرفته و منفعل نباشیم؟

عوامل موثر در داشتن روابط اجتماعی بالا

بعد از بررسی عواملی که باعث غیراجتماعی شدن افراد می‌شود، ببینیم دلایل موفقیت برخی از افراد در شکل دادن به روابط اجتماعی چیست؟. البته بررسی تمام دلایل ناممکن است، اما مواردی را بررسی می‌کنیم که به نظر مهم‌تر است:

  • تربیت

تربیت، خانواده و به طور کلی محیطی که فرد در آن بزرگ شده، همان طور که می‌تواند باعث غیر اجتماعی شدن افراد شود، می‌تواند یکی از عوامل بسیار موثر در اجتماعی شدن هم باشد.

  • تیپ شخصیتی

مسلما تیپ شخصیتی افراد می‌تواند عاملی تعیین کننده در تمایلشان به ایجاد روابط اجتماعی گسترده باشد. یک فرد برون‌گرا به خاطر تمایلی که به ارتباط با دیگران دارد به قدری خود را در معرض آن قرار می‌دهد تا بالاخره راه و روشی برای آن پیدا کند.

روابط اجتماعی موفق4

یعنی یک فرد برون گرا کافیست به تمایل درونی خود پاسخ داده و از آن تبعیت کند تا به فردی اجتماعی تبدیل شود، در حالیکه یک فرد درونگرا اگر بخواهد به شیوه‌ای که راحت تر و باب میلش است رفتار کند شاید روز به روز فاصله‌ی بیشتری از دیگران بگیرد.

  • محیط و اطرافیان

همان طور که اگر دوستان و اطرافیان یک شخص، افرادی نامناسب و بی ارزش باشند او به مرور زمان تبدیل به فردی ضد اجتماعی خواهد شد، برعکس آن نیز صادق است و دوستان و اطرافیان خوب و اجتماعی می‌توانند یکی از عوامل موثر در اجتماعی شدن افراد باشند.

ویژگی‌های افراد اجتماعی

در بالا به برخی از عوامل اجتماعی شدن افراد اشاره کردیم. اما این عوامل چه ویژگی‌هایی را در افراد ایجاد می‌کنند که باعث اجتماعی شدنشان می شود؟:

  • اعتماد به نفس

قطعا اولین و مهم‌ترین خصوصیتی که عوامل بالا در افراد ایجاد کرده و باعث اجتماعی شدنشان می‌شود اعتماد به نفس است.

طبیعی است کسی که از کودکی در خانواده و محیطی مناسب رشد یافته و دوستان و اطرافیانش همواره افرادی اجتماعی بوده‌اند، مهارت‌های کافی برای ایجاد روابط اجتماعی بالا را داشته باشد.

وجود همین مهارت‌ها باعث ایجاد اعتماد به نفس و توانایی ایجاد روابط اجتماعی گسترده در این افراد می‌شود.

  • آستانه تحمل بالا

ویژگی دیگری که افراد اجتماعی دارند آستانه تحمل بالاست.

یک فرد حساس که به راحتی از دیگران ناراحت شده و قید ارتباط با آن‌ها را می‌زند نمی‌تواند روابط اجتماعی گسترده ای داشته باشد.

یک فرد اجتماعی آستانه تحمل بالایی داشته و به راحتی از دیگران ناراحت نمی‌شود و همین عامل باعث می‌شود تا ارتباطش با سایر افراد حفظ شده و به آسانی آن روابط را از دست ندهد.

  • مثبت نگری

یکی از عوامل ضروری در داشتن روابط اجتماعی مناسب مثبت نگری نسبت به ارتباط با سایرین است.

روابط اجتماعی موفق6

اگر ما نسبت به دیگران منفی نگر بوده و مثلا این طور فکر کنیم که اغلب افراد انسان های بدی هستند که قصد سوء استفاده و آسیب رساندن به ما را دارند اساسا تمایلی به برقراری ارتباط با دیگران نخواهیم داشت.

چطور تبدیل به فردی اجتماعی شویم؟

۱- حضور در محیط ها و گروه‌های مثبت

مهم ترین عامل ضعف افراد در روابط اجتماعی، بلد نبودن رفتارهای درست برای داشتن چنین روابطی است. درواقع یک فرد غیراجتماعی نمی‌داند چطور باید مثل یک فرد اجتماعی رفتار کند.

پس گام اول این است که رفتارهای درست و مناسب را بدانیم و یکی از بهترین راه‌های آن حضور در بین افراد و گرو‌ه‌های مثبت و مناسب است.

دسترسی به چنین گروه‌هایی به راحتی امکان پذیر بوده و هر کسی می‌تواند با حضور در آن‌ها نکات بسیار مفیدی در مورد آداب معاشرت و رفتارهای درست و مناسب بیاموزد.

سمینارهای آموزشی مختلف مخصوصا در زمینه‌ی موفقیت و روابط می‌تواند یکی از بهترین نمونه‌های چنین محیط‌هایی باشد.

این محصول را از دست ندهید: آداب معاشرت در ۶۰ دقیقه

۲- برای ورود به هر جمعی برنامه داشته باشیم

یکی از دلایل اینکه برخی از افراد هیچ موقع تبدیل به افرادی اجتماعی نمی‌شوند این است که به دلیل عدم مهارت در برقراری ارتباط با دیگران، اصلا به این مسئله فکر نمی‌کنند که چطور می‌توانند بودن در یک جمع را تبدیل به تجربه‌ای لذت‌بخش برای خود کنند.

این گونه افراد قبل از حضور در هر مهمانی و جمعی بیشتر درگیر احساسات منفی مثل استرس و اضطراب هستند و به این فکر می‌کنند که چطور می‌توانند به نوعی از حضور در آن جمع دوری کرده و یا در صورت حضور، کمتر در معرض ارتباط با دیگران قرار گیرند.

بنابراین اگر بر خلاف گذشته، سعی کنیم قبل از ورود به هر جمع، اطلاعاتی در مورد افرادی که در آنجا حضور دارند به دست آورده و به این فکر کنیم که چه نوع موضوعاتی را می‌توانیم با آن‌ها مطرح کرده و در موردشان صحبت کنیم این مسئله خیلی برایمان راحت‌تر خواهد شد.

۳- دوری از گوشه گیری و انزوا

یکی دیگر از عوامل اجتماعی نبودن این است که برخی از افراد معمولا چیزهایی مثل کتاب، موبایل، تبلت و… همراه خود دارند تا در محیط‌های مختلفی که حضور پیدا می کنند خود را با آن سرگرم کنند.

از این به بعد اگر در جایی هستید که چند نفری در اطرافتان هستند، به جای اینکه خود را به نوعی سرگرم کاری کنید (کارهایی مثل کتاب خواندن، چک کردن موبایل و….)، سعی کنید به دنبال راهی برای ایجاد ارتباط با آن‌ها باشید.

شاید خواندن کتاب و یا هر کار دیگری که عادت دارید در اینگونه مواقع انجام دهید مفید بوده و باعث کاهش زمان‌های مرده‌تان شود، ولی در حال حاضر تا زمانی که احساس کنید تبدیل به فردی اجتماعی شده‌اید، مهم ترین و مفیدترین کار در جمع ها و محیط‌های مختلف تلاش برای برقراری ارتباط با دیگران است.

۴- بالا بردن آستانه تحمل و پذیرش

همان‌طور که اشاره شد یکی از دلایل اجتماعی نبودن، حساسیت بالا و آستانه تحمل پایین است. بنابراین نباید هر شوخی و حرفی که دیگران می‌زنند را به خود بگیریم.

معمولا دیگران هیچ قصد خاصی از حرف هایی که می‌زنند ندارند. آن‌ها تنها بر طبق عادت و تربیتی که داشته‌اند ممکن است حرف، شوخی و یا نظرات نابجایی را بیان کنند.

بنابراین به نفع خودمان است که از هر حرف و رفتاری ناراحت نشده و با این کار، خودمان را محدود نکنیم. البته این را هم باید گفت که هرچند روش درست افزایش آستانه تحمل است، اما اگر به هر دلیلی واقعا ناراحت شدید به صورت جدی و قاطعانه ناراحتی خود را بیان کنید و به هیچ وجه به لاک انزوا و گوشه‌گیری خود پناه نبرید.

روابط اجتماع موفق6

این مقاله را از دست ندهید: دوری از ناراحتی کودکانه

۵- توقع از خودتان را کاهش دهید

مسئله‌ای که برخی از افراد با آن مواجهند این است که به اشتباه فکر می‌کنند که در هر ارتباطی باید تاثیر خیلی زیادی بر روی طرف مقابل گذاشته و او را مجذوب خود کنند وگرنه در ایجاد ارتباط موفق نبوده‌اند.

این انتظارِ کمال گرایانه و سخت گیرانه که اینگونه افراد از خود دارند در اغلب مواقع باعث توقع و انتظار بالا و نابجایشان از دیگران هم می‌شود و از آنجایی که افراد بسیار کمی می‌توانند این توقع بالا را برآورده کنند، اینگونه افراد به سختی از دیگران راضی شده و از ارتباط با اکثر انسان‌ها لذتی نمی‌برند و به همین خاطر از آن ها دوری می‌کنند.

بنابراین با پایین آوردن توقعمان از خود و دیگران این باور را در ذهنمان تقویت کنیم که همین که هم صحبتی با دیگران باعث کمی لذت و بهتر شدن حالمان شود کافی است و قرار نیست در پایان هر رابطه‌ای حتما اتفاق خاص و بزرگی بیفتد.

۶- دوری از افراد، محیطها و ارتباطات نامناسب

این مسئله بسیار مهم است که از افراد و روابط نامناسب دوری کنیم. همان‌طور که گفتیم اصلی ترین دلیل غیر اجتماعی شدن یک فرد، محیطها و اطرافیان نامناسبی است که در طول زندگی داشته است.

اشتباهی که برخی از افراد می‌کنند این است که چون نمی‌توانند با افراد نامناسبِ اطرافشان ارتباط برقرار کنند فکر می‌کنند که فردی غیراجتماعی هستند، در حالیکه رفتار درست در چنین محیطهایی، وارد رابطه نشدن است.

هر چقدر افراد نامناسب کمتری در اطرافمان باشند و هر چه بیشتر با انسان‌های مناسب و ارزشمند وارد رابطه شویم، اجتماعی‌تر خواهیم شد.


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.

یک پیشنهاد خوب


%d8%a2%d8%af%d8%a7%d8%a8-%d9%85%d8%b9%d8%a7%d8%b4%d8%b1%d8%aa-%d8%af%d8%b1-60-%d8%af%d9%82%db%8c%d9%82%d9%87

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

887 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام