شیفته
چگونه دیگران را شیفته ی خود کنیم؟
فروردین ۱۱, ۱۳۹۶
تعریف کردن
چگونه از دیگران تعریف کنیم؟
فروردین ۱۳, ۱۳۹۶

احترام متقابل

احترام متقابل

برای دریافت هر رفتاری که انتظارش را از دیگران داریم باید خود نیز به همان گونه عمل کنیم. به عنوان مثال اگر دوست داریم دیگران مثل یک فرد مهم و ارزشمند با ما رفتار کنند خود نیز باید احساس مهم بودن به آن ها بدهیم. در مورد دریافت احترام نیز عبارت احترام متقابل که موضوع این مقاله است به خوبی بیانگر همین مسئله است. احترام متقابل یعنی برای دریافت احترام دیگران خودمان نیز باید به آن ها احترام بگذاریم.

اگر ما به گونه ای رفتار کنیم که افراد احساس مهم بودن کنند، آن ها نیز متقابلا به گونه ای عمل خواهند کرد که ما هم احساس ارزشمندی کنیم.

 

این مقاله را از دست ندهید: اهمیت احساس مهم بودن در ارتباط با دیگران

 

قاتل احترام متقابل

اگر طوری رفتار کنیم که حس خودبرتربینی را به دیگران القاء کنیم، افراد احساس بی احترامی و نادیده گرفته شدن خواهند کرد. در چنین شرایطی آن ها نه تنها احترامی برای ما قائل نخواهند بود بلکه حتی ممکن است اقدام به تخریب شخصیتمان کنند.

 

استفاده از قانون طبیعی برگشت مساوی

آنچه از آن صحبت کردیم، یعنی احترام به دیگران به منظور دریافت احترام متقابل آن ها درواقع استفاده از قانون طبیعی برگشت مساویست. بر اساس این قانون که در مقاله قبل هم اشاره ای به آن کردیم:

“کائنات در ازای بخشش، چیزی بیشتر از آن را به فرد بخشنده باز می گرداند”

اگر کسی از چیزی که به او می بخشیم خوشحال و راضی باشد سعی خواهد کرد کار ما را جبران کند. مثلا اگر کسی به مناسبت عید نوروز پیام تبریکی از فرد دیگر دریافت کند، احساس می کند در عوض باید سریعا پاسخی متناسب یا حتی بهتر و پر احساس تر از آن را به فرد مقابل بدهد. حتی اگر از قبل هیچ برنامه ای برای تبریک گفتن به او نداشته باشد.

بنابراین هر موقع لطفی در حق کسی بکنیم آن فرد به دنبال موقعیتی برای جبران آن به بهترین شکل ممکن خواهد بود.

در مورد احترام متقابل هم به همین ترتیب است. وقتی ما با تعریف کردن از فردی به او احترام می گذاریم او نه تنها به ما علاقه مند می شود بلکه خود نیز به همان صورت رفتار کرده و به ما احترام می گذارد.

 

بی احترامی متقابل

در مقابل احترام متقابل اگر به دیگران بی احترامی هم کنیم، همان نوع رفتار را از آن ها دریافت می کنیم.

به عنوان مثال اگر از جمع دوستانمان دوری کنیم و در حضورشان احساس بدی داشته باشیم، آن ها رفتار ما را غیرصمیمانه برداشت کرده و به همان شکل با ما برخورد خواهند کرد.

یا در حالتی دیگر اگر در محیط کاری خود غیرمسئولانه رفتار کنیم دیگران ما را به عنوان فردی تنبل و دردسرساز شناخته و همان نوع رفتار را از همکارانمان دریافت خواهیم کرد.

بنابراین قانون عمل و عکس العمل در هر نوع شرایط و ارتباطی حاکم بوده و تاثیر خود را نشان می دهد.

اگر به دیگران توهین کنیم و دشنام بدهیم در جواب توهین و دشنام می شنویم و اگر احترام بگذاریم، احترام متقابل آن ها را دریافت خواهیم کرد.

 

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.

 


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

4 دیدگاه ها

  1. عباس بادامی گفت:

    با سلام استاد گرامی.
    مقاله ای بسیار کاربردی و خوبی بود.
    ممنون از شما

  2. با سلام
    بسیار جامع و خوب بود. ارتباط متقابل میتواند خواستهای هر دو طرف را تأمین نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3046 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام