انتقاد در روابط دوستانه
دشمن اصلی روابط دوستانه
بهمن ۲, ۱۳۹۴
بدبینی
بدبینی مانع ارتباط
بهمن ۱۶, ۱۳۹۴

اهمیت ابراز احساسات در روابط

ابراز احساسات

ابراز احساسات

یکی از مسائل بسیار مهم در بحث روابط، عدم‌توانایی‌ برخی از افراد در ابراز احساسات درونی‌شان است.

اگر آگاهی لازم در ارائه‌ی رفتار مناسب را داشته باشیم و بتوانیم احساسمان را به خوبی با رفتار‌ها‌ی‌مان نشان دهیم، این مسئله می تواند تاثیر فوق العاده مثبتی بر روابط و احساس خوشبختی و رضایتمان از زندگی بگذارد.

.

مثال‌هایی از عدم توانایی در ابراز احساسات

به عنوان مثال:

 • مواقعی که نمی‌توانیم علاقه و حسن نیت‌مان را به طرف مقابل نشان دهیم
 • نمی‌توانیم به درستی عقایدمان را در جمع بیان کرده و احساسمان نسبت به مسئله ای مشخص را به خوبی نشان دهیم
 • رفتارهایی ارائه می‌دهیم که باعث سوءتفاهم شده و نمی‌توانند احساسمان درمورد طرف مقابل را به خوبی بیان کنند
 • زمان‌هایی که قصدمان احترام گذاشتن به طرف مقابل است ولی او احساس بی‌احترامی می‌کند
 • زمانی که به‌خاطر ناتوانی در بیان نظر مخالفمان به شیوه‌ای درست، پرخاشگرانه رفتار می کنیم
 • زمانی که نمی‌دانیم  چطور هیجانمان نسبت به یک اتفاق خاص را نشان دهیم و ساکت می مانیم و این احساس را در فرد مقابل ایجاد می‌کنیم که فردی حوصله‌سربر و منفعلیم
 • زمانی که به‌عنوان یک معلم، خیر دانش‌آموزی را می‌خواهیم ولی به دلیل ناتوانی در ابراز خیرخواهی مان باعث فاصله‌ی بیشتر او از خود می‌شویم
 • زمانی که موفقیت و صلاح فرزندمان را می‌خواهیم اما هر کاری می کنیم او بیشتر از ما فاصله گرفته و بیشتر به این نتیجه می‌رسد که هیچ درکی از رفتارها و خواسته‌هایش نداریم

.

نتیجه‌ی عدم توانایی در ابراز احساسات

وقتی نتوانیم احساس خود را به‌درستی و با رفتارمان به فرد مقابل نشان دهیم هیچ فرقی با اینکه آن را نداشته باشیم ندارد. در این‌گونه مواقع وقتی طرف مقابل طوری رفتار می‌کند که گویی هیچ احساس مثبتی به او نداریم ناراحت می‌شویم، درحالیکه این خود ماییم که نتوانسته‌ایم با رفتارمان احساس خود را به او نشان دهیم و احساسی که خود را در رفتارهای ما نشان ندهد هیچ ارزشی برای فرد مقابل ندارد.

.

اصلی مهم در روابط

اینکه ما در مورد احساسات خود نسبت به دیگران چه نظری داریم مهم نیست، بلکه مهم این است که آن ها چه برداشتی از رفتارهای ما دارند.

اگر نتوانیم احساس خود را با رفتارهایمان به دیگران نشان دهیم، از نظر آن ها هیچ احساس ارزشمندی نداریم.

اگر قرار باشد دیگران متوجه درونیات و احساسات توام بامحبت و خیرخواهی ما نشوند پس می توان گفت آن‌ها را نداریم. شاید بتوانیم احساسات خود را نوشته و تبدیل به کتاب و یا کشیده و تبدیل به نقاشی کنیم ولی قطعا تا زمانی که آن ها را در رفتارهایمان نشان ندهیم هیچ کاربردی در بهبود و شکل دادن به روابطمان نخواهند داشت.

حتما پیش آمده که می‌دانستید فرد مقابل انسان خوبی است و حسن نیت دارد اما ناتوانی او در ارائه‌ی رفتارهایی که نشان دهنده ی خیرخواهی و محبتش باشند به شدت باعث رنجش و ناراحتی تان شده و برایتان هیچ فرقی با اینکه چنین احساسات مثبتی را نداشته باشد نکرده است.

اگر علاقه ی ما به فرد مقابل در رفتارمان بروز نکند، از نظر او داشتن و نداشتنش هیچ فرقی ندارد.

دلیل سرد و بی روح شدن و بعضا از بین رفتن بسیاری از روابط نیز همین عدم توانایی افراد در ابراز احساسات و علایقشان به فرد مقابل است.

.

عامل اصلی بسیاری از اختلافات

حتما دیده‌اید افرادی را که مدت‌هاست با هم قطع رابطه کرده اند اما هر دو طرف رابطه خواهان حل اختلافشان هستند.

آن ها از آنجایی که توانایی نشان دادن علاقه ی خود به یکدیگر را ندارند هر بار هم که با هم مواجه می‌شوند باز هم بین‌شان اختلاف و دعوا در می‌گیرد. دعواهایی که تنها دلیلش تناقض رفتارهایشان با احساساتی است که دارند، درحالیکه احساس درونی هر دو طرف نسبت به فرد مقابل کاملا مثبت است.

در بسیاری از این روابط حتی طرفین رابطه بعد از فاصله گرفتن از هم گریه کرده و از اینکه باعث ناراحتی فرد مقابل شده‌اند پشیمان می شوند، اما از آنجایی که طریقه‌ی درست رفتار کردن را نمی‌دانند در دفعات بعد هم مجددا این اتفاق تکرار می‌شود.

.

نتیجه گیری

بنابراین ابراز احساسات چه مثبت باشند و چه منفی یکی از مولفه های اصلی هر ارتباطی است.

اگر احساس منفی خود را نسبت به یکی از رفتارهای فرد مقابل و یا نسبت به یک اتفاق مشخص بیان نکنیم، به احتمال زیاد آن رفتار و اتفاق بارها و بارها تکرار شده و باعث دوری و دلسری ما نسبت به فرد مقابل می شود.

اگر هم احساسات مثبت خود را بیان نکنیم، روابطمان با دیگران هیچ گاه چندان عمیق و لذت بخش نخواهد شد. حتی ممکن است فرد مقابل به خاطر عدم تامین نیازش به تایید شدن و دریافت احساسات مثبت، ارتباطش را با ما کمتر و کمتر کند.

اگر این سوال برایتان ایجاد شده که چگونه باید احساسات مختلف خود را به دیگران نشان دهیم؟، تنها کافی است که آن ها را به زبان آورده و بیان کنید. در اکثر اوقات گفتن احساسی که نسبت به فرد مقابل یا نسبت به رفتار یا اتفاقی خاص داریم کافی است و کمک زیادی به بهتر شدن روابطمان می کند.

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

1 دیدگاه

 1. My partner and I stumbled over here different
  page and thought I should check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to going over your web page repeatedly.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

235 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام