موانع گوش دادن موثر
موانع گوش دادن موثر
فروردین ۶, ۱۳۹۵
علت عزت نفس پایین
قاتل عزت نفس
فروردین ۲۰, ۱۳۹۵

درک متقابل

درک متقابل

در هر ارتباطی یکی از عوامل اساسی در حفظ و بقای رابطه “درک متقابل” طرفین از یکدیگر است. چراکه دلیل اینکه ما با دیگر انسان‌ها وارد رابطه می‌شویم، چیزی جز این نیست که از سوی آن‌ها درک شویم. حال فرض کنید قرار بر این باشد که این عامل وجود نداشته باشد، در این صورت دیگر هیچ دلیلی برای رابطه با دیگران وجود نخواهد داشت.

اصلی‌ترین مانع در ایجاد روابطی عمیق و دوستانه عدم درک متقابل است. در این نوشته قصد داریم به بررسی چگونگی ایجاد چنین درکی بپردازیم.

منشا اصلی عدم درک متقابل، متفاوت دیدن دیگران از خودمان است

تفکر اشتباهی که باعث عدم وجود درک متقابل در افراد می‌شود این است که دیگر انسان‌ها را متفاوت از خود دانسته و این‌طور فکر می‌کنند که آنها نیازها و شرایط متفاوتی دارند. درحالی که اگر هم چنین باشد، این نوع تفکر باعث می‌شود تا نتوانیم رفتارهای مناسبی در روابطمان ارائه دهیم.

آنچه که توجه به آن بسیار حائذ اهمیت است این‌که نیازهای ارتباطی انسان‌ها اعم از صمیمیت، دریافت احترام و محبت، احساس مهم بودن و غیره هیچ تفاوتی با هم ندارد. اگر ما قائل به وجود چنین تفاوتی باشیم نخواهیم توانست ارتباطمان را با دیگران حفظ کنیم.

مفهومِ درک متقابل

بنابراین مسئله‌ای که باید به آن توجه کنیم اینکه نیازهای ارتباطی دیگران هیچ تفاوتی با ما نداشته و اگر خواهان روابطی صمیمانه و پایدار هستیم باید این عدم تفاوت را بپذیریم. یعنی باید قبل از اینکه هر توقع منطقی و غیرمنطقی‌ای از آن‌ها داشته باشیم خود را به‌جای‌شان گذاشته و بررسی کنیم که آیا می‌توانیم یا می‌پسندیم کاری را که از آن‌ها انتظار داریم انجام دهیم؟ اگر نه پس آن‌ها هم حق دارند طبق انتظار و توقع ما عمل نکنند.

حتی باید از این هم فراتر رفته و این‌طور فکر کنیم که اگر خودمان هم بتوانیم کار مورد انتظارمان از آن افراد را انجام دهیم، با این حال آن‌ها ممکن است به‌خاطر طرز فکر متفاوتی که دارند دوست نداشته باشند آن‌گونه رفتار کنند، و این مسئله نباید ملاکی جهت ارزشیابیِ شخصیت آن‌ها باشد.

ضمنا مسئله‌ای که باید رعایت کنیم این‌که در چنین قیاسی دقیقا باید خودمان را با تمام شرایط فعلی‌مان به‌جای آن افراد بگذاریم نه اینکه این‌طور فکر کنیم که اگر من موقعیت او را داشتم چنین و چنان می‌کردم و منظور ما از درک متقابل دقیقا همین است.

درک متقابل در رابطه با افراد موفق‌تر از خودمان

برای ایجاد روابطی توام با درک متقابل در رابطه با افراد موفق‌تر از خودمان باید این‌طور فکر کنیم که این افراد هم نیازهایی مشابه با ما دارند. شاید شرایط افراد موفق بسیار متفاوت از ما باشد اما نیازشان به توجه و احترام یکسان بوده و از این نظر دقیقا شبیه سایر افراد هستند.

این نوع تفکر نه تنها باعث روابط نزدیک‌تر ما با آن‌ها می‌شود بلکه باعث تقویت خودباوری‌مان و در نتیجه حرکتمان به سمت موفقیتی در سطح آن افراد خواهد شد.

ارائه‌‌ی مثالی برای درک بهتر موضوع

بگذارید برای روشن‌تر شدن موضوع مثالی بزنم. چند وقت پیش به همراه یکی از دوستانم به سمیناری رفته بودیم. در پایان موقعیتی دست داد و توانستیم با سخنران آن سمینار که فرد بسیار موفق و شناخته‌شده‌ای است بیرون درب محل برگزاری درحالی‌که مشغول صحبت با چند نفر از شرکت‌کننده‌ها بود، برخوردی از نزدیک داشته باشیم.

درحالی که آن سخنران مشغول ارائه‌ی توضیحاتی در پاسخ به یکی از حضار بود، دوست من (باتوجه به اینکه آن سخنران درکنار ماشین گران‌قیمت چندصد ملیون تومانی‌اش ایستاده بود) با اشاره به ماشین او شوخی نه‌چندان متناسب با آن موقعیت و شرایط کرد. آن سخنران هم شوخی دوستم را نادیده گرفت و بدون اینکه اعتنایی کند به صحبت‌های خود ادامه داد.

بعد از اینکه به داخل ماشین رفتیم دوستم که خیلی ناراحت بود شروع به گله و شکایت و گفتن بد و بیراه کرد از اینکه افراد موفق انسان‌های مغروری هستند که به دیگران اعتنایی نمی‌کنند. اگر دوستم با یکی از دوستان دیگرمان همان شوخی را می‌کرد با واکنشی بدتر روبرو می‌شد، اما مطمئنم که از چنین واکنشی از جانب او نه‌تنها ناراحت نشده، بلکه آن را حمل بر این می‌کرد که در کل‌کل با او توانسته حالش را بگیرد.

نکته‌ای که در اینجا وجود دارد اینکه ناراحتی دوستم هیچ ربطی به واکنش آن سخنران نداشت، چراکه واکنش او کاملا متناسب با آن شوخی بود. تنها عامل ناراحتی طرز فکر اشتباه دوستم بود.

او فکر می‌کرد چون آن سخنران فرد موفقی است و چون خود را از او درسطح پایین‌تری می‌دید، وظیفه‌ی انسانی آن فرد موفق است که در هرصورتی با افراد ضعیف‌تر از خود رفتاری توام با توجه ارائه داده و به‌اصطلاح دستشان را بگیرد و درهر شرایطی با آن‌ها ملاطفت به خرج دهد. درحالی‌که نیاز انسان‌ها ازجمله آن مدرس، در دریافت محبت و احترام هیچ تفاوتی بایکدیگر ندارد.

نسبی بودن موفقیت

مسئله‌ی دیگری که لازم است در ارتباط با افراد موفق به آن توجه کنیم اینکه این افراد ازنظر ما موفقند، درحالی که ازنظر خودشان افرادی عادی‌اند. این افراد هم مثل همه انسان‌ها الگوها و اهدافی دارند که به آن نرسیده‌اند و درجهت رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنند، به دلیل همین هدف‌مندی‌شان هم هست که موفقند.

بنابراین برای رسیدن به خواسته‌های‌شان باید خود را از شرایط و افرادی که درجهت اهدافشان قرار ندارند دور نگه دارند تا بتوانند به نقطه‌ی موردنظر خود برسند و ما هم باید این طرز عملکردشان را کاملا درک کنیم. خود ما هم در رابطه با کسانی که احساس می‌کنیم شخصیت‌مان را زیر سوال برده و بودن با آن‌ها حس بدی به ما می‌دهد دقیقا همین کار را می‌کنیم.

ما هم انسان موفقی هستیم

با توجه به نسبی بودن موفقیت می‌توان گفت که ما و هرکس دیگری هم در مقایسه با یکسری از افراد انسان‌های موفقی هستیم که همان‌طور که درصورتی وارد ارتباط با دیگران می‌شویم که به خواسته‌ها و شخصیت‌مان احترام بگذارند، خود نیز باید در رابطه با سایر افراد موفق‌ همین مسائل را رعایت کنیم.

ضمنا مسئله‌ی بسیارمهمی که باید به آن توجه کرد اینکه رعایت اصول درک متقابل در روابط بیش از اینکه به سود دیگران باشد باعث ارتقاء و رشد رفتاری، شخصیتی و سطح ارتباطی خودمان می‌شود.

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

4 دیدگاه ها

 1. http://GennaCzernik.bravesites.com گفت:

  It’s not my first time to go to see this web site,
  i am browsing this site dailly and get nice facts from here everyday.

 2. Lyddy گفت:

  That inis’htgs perfect for what I need. Thanks!

 3. سید علی باقرپور گفت:

  روی دغدغه مهمی دست گذاشتید
  واقعا استفاده کردم
  متشکرم از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

933 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام