روابط اجتماعی
روابط اجتماعی موفق – راه حل عملی اجتماعی شدن
آذر ۲, ۱۳۹۴
چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم
چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟
آذر ۱۳, ۱۳۹۴

چرا ارتباط موثر؟

چرا ارتباط موثر

چرا ارتباط موثر

در این مقاله قصد داریم به اهمیت و چرایی ارتباط موثر بپردازیم. درواقع می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که واقعا چرا ارتباط موثر مهم است و باید برای آن آموزش دید؟

البته این سوال برای خود من (محسن محمدی) بسیار معنادار است. چراکه من برای سال ها تنها آموزش هایی را لازم و موثر می دانستم که منتهی به تولید و ساخت چیزهای قابل لمس شود و ارزش علوم انسانی مثل روانشناسی را درک نمی کردم.

به همین خاطر بود که وارد رشته ی مهندسی شدم.

من برای سال ها این طور فکر می کردم که هر فردی به حکم اینکه انسان است آگاهی لازم برای ارتباط موثر با دیگران را دارد و آموزش دیدن در این زمینه وقت تلف کردن است.

اما در طی سال هایی که در پروژه های عمرانی مختلف کار می کردم با تمام وجود به اهمیت آموزش ارتباط موثر پی بردم. چراکه ضعف های ارتباطی متعددی را در افراد مختلف می دیدم.

بسیاری از این ضعف های ارتباطی بین افراد بسیار متخصص و تحصیل کرده و افراد کمتر تحصیل کرده و حتی کارگران ساختمانی بی سواد مشترک بود.

یعنی با وجود تفاوت در سطح دانش و تحصیلات، این افراد به لحاظ مهارتهای ارتباطی فرق چندانی با هم نداشتند.

این مسئله باعث شد تا بعد از چند سال مطمئن شوم که آموزش مهارتهای ارتباطی بسیار مهم و ضروری است.

.

این مقاله را از دست ندهید: ارتباط موثر چیست؟ – ۹ ویژگی انسان های موثر

.

در ادامه قصد داریم دلیل قانع کننده ای برای اهمیت و ضرورت مهارتهای ارتباطی و یادگیری و آموزش آن ارائه دهیم:

.

هرم مازلو

هرم سلسله مراتب نیازهای انسان یا به اختصار هر مازلو که توسط آبراهام مازلو، یکی از روانشناسان بزرگ قرن بیستم مطرح شده، هرمی است که نیازهای اساسی انسان را طبقه بندی می کند.

بررسی این هرم تا حد زیادی به ما کمک می کند تا به اهمیت و لزوم یادگیری و آموزش ارتباط موثر پی ببریم.

.

سمینار ارتباط موثر

بر طبق این هرم سطح و کیفیت نیازهای انسان با رشد شخصیت و رفاه او ارتقاء می‌یابد.

به عنوان مثال فردی که گرسنه است و مهم‌ترین نیاز و دغدغه‌اش غذاست نمی‌تواند به داشتن خانه فکر کند. و یا کسی که در فکر تامین امنیت، سرپناه و یا شغل است، داشتن خانه و یا منبع درآمد برایش مهم تر از دوستی و صمیمیت است.

به همین ترتیب کسی که دغدغه و نیاز فعلی اش داشتن رابطه‌ ای عاشقانه با فردی خاص به هر قیمتی است، ممکن است برای تامین چنین نیازی، احترام خود را زیر پا گذاشته و برای عزت نفس خود ارزش چندانی قائل نباشد.

.

آیا هرم مازلو در مورد یک جامعه هم مصداق دارد؟

هرم  مازلو علاوه بر بعد فردی بعد اجتماعی هم دارد. یعنی در هر جامعه‌ای، دغدغه ی اصلی مردم و ارزش‌های حاکم بر جامعه را میانگین ارزش‌ها و نیازهای افراد آن جامعه تعیین می‌کند.

در کشوری که مشکل اصلی، گرسنگی و سوء تغذیه است، مسلما اختراع و خلاقیت و یا احترام به مشتری جایگاه چندانی ندارد، و یا در کشوری که با کمبود متخصص در علوم مهندسی و پزشکی روبروست، تخصص داشتن در این زمینه ها ارزشمند است، و احتمالا به مسائلی چون علوم انسانی و آموزش و پرورش چندان توجه نمی شود.

.

در مورد جامعه‌ی ایران

بر اساس هرم مازلو می توان گفت علت اصلی اهمیت علوم مهندسی و پزشکی در طی سال های گذشته در ایران، چه به عنوان رشته ی دانشگاهی و چه از نظر پرستیژ اجتماعی، این است که کشور ما در مرحله ی تامین نیاز به امنیت، آرامش و رفاه به سر می برد. مرحله ای که رفته رفته در حال خروج از آن است.

با وجود تعداد زیاد افراد متخصص که در طی سال های اخیر آموزش دیده‌اند، مسئله‌ای که در حال حاضر از اهمیت زیادی برخوردار است دیگر داشتن تخصص و کیفیت محصولات نیست، بلکه نحوه‌ی ارائه‌ی آن هاست. درواقع مسئله ی اصلی جلب نظر افراد است.

به همین دلیل علوم مرتبط با انسان هاست که اهمیت پیدا کرده که یکی از آن ها ارتباط موثر است.

اگر بخواهیم به زمینه های دیگر اشاره کنیم می توانیم از زمینه هایی مثل بازاریابی، تبلیغ نویسی، فروش، سخنرانی، تربیت فرزند، موفقیت و … نام ببریم.

.

آیا “ارتباط موثر” در گذشته اهمیتی نداشت؟

نیاز به “ارتباط موثر” درگذشته هم وجود داشته اما چون هنوز نیازهای اساسی تر جامعه بر طبق هرم مازلو در حد قابل قبولی تامین نشده بود، مشاغل، رشته ها و علوم مرتبط با تامین این نیازها مهم تلقی شده و به مسائلی چون ارتباط موثر چندان توجه نمی‌شد.

شاید بیان این مطلب هم خالی از لطف نباشد که دلیل اهمیت بیشتر مشاغل و رشته های علوم انسانی در کشورهای پیشرفته نسبت به زمینه های فنی و تخصصی، عبور آن ها از مرحله ی تامین رفاه و امنیت است. وضعیتی که به زودی در ایران هم اتفاق خواهد افتاد.

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

400 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام