چرا ارتباط موثر
چرا ارتباط موثر؟
آذر ۳, ۱۳۹۴
ارتباط کلامی
دو نکته ی مهم در ارتباط کلامی موثر
آذر ۲۰, ۱۳۹۴

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم؟

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم

در اولین ترم ورودم به دانشگاه دو نفر از همکلاسی‌ هایم در اثر سوء تفاهم دچار یک درگیری لفظی ناخوشایند شدند.

این دو نفر که آن موقع شناخت چندانی از هم نداشتند، بعدها تبدیل به دو دوست بسیار صمیمی شدند. جالب اینکه هنوز هم بعد از گذشت بیش از ده سال دوستی‌شان همچنان پا برجاست.

.

ارتباط با هر فردی لذتبخش است

این داستان را گفتم تا وارد بحث مهمی شوم که در یک جمله می‌توان آن را به این صورت بیان کرد:

.

ارتباط با هر فردی در صورتی که روش آن را بدانیم لذتبخش است.

.

آنچه در ارتباط با این دو همکلاسی باید مورد توجه قرار دهیم اینکه آنها با توجه به شناختی که در ادامه و در اثر گذر زمان از هم به دست آوردند و با احترام به تفاوتهای شخصیتی و رفتاری یکدیگر تبدیل به دوستانی صمیمی شدند. دوستی‌ای که می‌توانست هیچ گاه ایجاد نشود.

حتی ممکن بود به خاطر برخورد اولیه‌ی آزاردهنده‌شان نه تنها صمیمیتی بینشان شکل نگیرد بلکه هیچ گاه وارد هیچ نوع ارتباطی با هم نشوند.

.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم 1

.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم ؟

اگر با هر فردی با توجه به جایگاهی که در ارتباط با ما دارد وارد رابطه شویم، هیچ موقع با هیچ کسی دچار مشکل ارتباطی نخواهیم شد.

در اینجا توجه به این نکته بسیار مهم است که نباید انتظار داشته باشیم هر فردی به گونه ای با ما رفتار کند که با دیگران رفتار می کند. چراکه ممکن است جایگاه ما در رابطه با آن فرد متفاوت از دیگران باشد.

اگر با افراد به طرزی نامتناسب با شخصیتشان و موقعیت و جایگاهی که نسبت به ما دارند وارد رابطه شویم قطعا دچار مشکل ارتباطی خواهیم شد.

نتیجه‌ای که معمولا بعد از ایجاد چنین مشکلاتی می گیریم این است که فرد مقابل انسان بد و نامناسبی است و به درد رابطه نمی خورد. در صورتی که نکته ای که باید به آن دقت کنیم اینکه احتمالا انتظار ما در رابطه با او نادرست بوده و متناقض با جایگاهش در ارتباط با ماست.

این نوع نتیجه گیری دقیقاً مثل این است که یک دوچرخه را به این‌خاطر که برای سفر به شهری با فاصله‌ی ۵۰۰ کیلومتری مناسب نیست، وسیله‌ای ناکارآمد بدانیم. در حالی‌که دوچرخه برای سفرهای بین شهری طراحی نشده، و در صورتی که استفاده‌ی اصولی و درستی از آن بکنیم می‌تواند بسیار مفرح و لذتبخش هم باشد.

بنابراین باید دقت کنیم که هر فردی برای نوع ارتباطی که ممکن است خوشایند ما باشد مناسب نیست. ارتباط با همان فرد در صورتی که بدانیم چگونه باید با او ارتباط برقرار کنیم می‌تواند بسیار مفید و لذتبخش باشد.

.

این مقاله را از دست ندهید: ارتباط موثر چیست؟ – ۹ ویژگی انسان های موثر

.

بررسی موردی

شاید ذکر دو مثال بتواند به درک بهتر موضوع کمک کند:

۱- وقتی ما با کسی که تنها به عنوان همکار می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد وارد رابطه‌ای صمیمانه می‌شویم و توقعاتمان در ارتباط با او به عنوان یک دوست برآورده نمی‌شود می توان گفت که خودمان مقصریم، چرا که از آن فرد انتظار ارائه‌ی رفتاری را داریم که با جایگاهش نسبت به ما تناسبی ندارد.

در این حالت ما به خاطر انتظار غلطمان دو ناکامی را تجربه می‌کنیم:

اول اینکه یک رابطه‌ی همکارانه‌ی خوب را از دست می‌دهیم و

دو اینکه احساس می‌کنیم در یک رابطه‌ی دوستانه مورد بی‌توجهی فرد مقابل قرار گرفته‌ایم.

۲- دانشجوی مجردی را در نظر بگیرید که به یکی از همکلاسی‌های جنس مخالفش علاقه مند شده و در رابطه با او دچار مشکل می شود.

چنین مشکلاتی معمولا از آنجایی ناشی می شود که دو طرف رابطه گزینه های مناسبی برای ازدواج با هم نیستند. در صورتی که شاید رابطه این دانشجو با فرد مقابلش به عنوان دو همکلاسی می توانست بسیار سازنده و مفید باشد.

باز هم میبینیم که مثل مورد قبل این خودِ فرد است که با خارج نمودن رابطه از شکل درست خود،‌ یک رابطه‌ی خوب را از دست داده و رابطه‌ای آزار دهنده را تجربه کرده است.

.

نتیجه‌گیری

به طور کلی باید این‌طور بگوییم که وقتی بدون توجه به شخصیت افراد و جایگاهی که نسبت به ما دارند با آنها ارتباط برقرار می کنیم، از آن روابط ضربه خورده و در مرحله‌ی نتیجه‌گیری به این نتیجه می‌رسیم که آن افراد برای رابطه نامناسبند و یا اینکه در حالتی بسیار بدتر شاید کلا‍ً از ارتباط با دیگران نا امید شده و تبدیل به فردی افسرده و منزوی می شویم.

باید بدانیم که مانند هر چیز دیگری در روابط هم، هر فردی جایگاه مناسب خود را در رابطه با ما دارد.

.

چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم 2

.

همان‌ طور که می‌ توانیم با چاقو که وسیله‌ای بسیار مفید است به خودمان و دیگران آسیب برسانیم، ممکن است با ایجاد روابطی نادرست با دیگران، به جای لذت بردن از وجودشان، خودمان و آنها را دچار مشکل کنیم.

.

منصف باشیم

نکته‌ی آخر اینکه باید در نتیجه‌گیری از روابطمان منصف باشیم. یعنی به این نکته دقت کنیم که با وجود مسائلی که مطرح شد اگر باز هم روابطی ناراحت کننده را تجربه کردیم، این روابط یک طرف دومی هم دارد که به احتمال زیاد او هم به اندازه‌ی ما از آن رابطه رنج برده و به اندازه‌ی ما حق دارد.

.

این مقاله را از دست ندهید: درک متقابل

.


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.

یک پیشنهاد صمیمانه

آداب معاشرت در 60 دقیقه

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

317 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام