حفظ رابطه
چگونه روابطمان را حفظ کنیم
مرداد ۶, ۱۳۹۵
سوء تفاهم
سوء تفاهم در روابط
شهریور ۲۰, ۱۳۹۵

هیچ چیز را به خود نگیرید

هیج چیز را به خود نگیرید

هیچ‌کدام از کارهایی که دیگران می‌کنند به خاطر ما نیست بلکه به خاطر خودشان است. دنیایی که دیگران در آن زندگی می‌کنند به واسطه‌ی ذهنیات و افکار کاملا متفاوتی که از ما دارند با دنیای ما بسیار فرق دارد. بنابراین زمانی که چیزی به ما می‌گویند و یا رفتاری ارائه می‌دهند که ما خوشحال و یا ناراحت می‌شویم، در هر دو صورت کاملا در جهت تامین خواسته‌ها و درک خودشان از زندگی است و ربطی به ما ندارد. به همین خاطر منطقی‌ترین توصیه در واکنش به رفتارهای‌شان این است که هیچ چیز را به خود نگیرید.

چرا گفته‌ها و یا رفتارهای دیگران را به خود می‌گیریم

دلیل اینکه چنین اتفاقی می‌افتد تصور اشتباهی است که در مورد دیگران داریم. درواقع ما به اشتباه فکر می‌کنیم که آن‌ها می‌دانند در دنیای ما چه می‌گذرد و بر این اساس است که حرفی به ما می‌زنند و یا رفتار خاصی با ما ارائه می‌دهند.

هیج چیز را به خود نگیرید 1

در حالی که باید بدانیم که آن‌ها تنها و تنها در دنیای خود زندگی می کنند و هیچ درکی از دنیای ما ندارند. بنابراین رفتارهایی هم که بروز می‌دهند کاملا بر اساس ذهنیات و دنیای خودشان بوده و هیچ ربطی به اینکه ما چگونه فردی هستیم ندارد.

منشا رفتارها و نقطه‌نظرات دیگران

گفته‌ها، اعمال و اعتقادات افراد تماما تحت تاثیر باورها و عقایدی است که در طی سال‌ها زندگی در ذهن‌شان شکل گرفته. این باورها و عقاید حاصل برنامه ریزی هایی است که در طی این مدت طولانی توسط محیط و اطرافیان در ذهنشان صورت گرفته.

اگر همه چیز را به خود بگیریم چه می‌شود؟

دیگران در اظهار نظرها و رفتارهایشان در ارتباط با ما هیچ توجهی به ما ندارند. بلکه تحت تاثیر احساسات، باورها و عقاید خودشان عمل می کنند. بنابراین اگر عقاید منفی که نسبت به ما دارند را به خود بگیریم، دریچه‌ای به روی ذهنیات منفی‌شان را به ذهن خود گشوده‌ایم.

این مسئله ما را علاوه بر اینکه درگیر و دار افکار و عقاید اشتباه خود هستیم، در معرض فرکانس‌های منفی آن‌ها نیز قرار می‌دهد.

این مقاله را از دست ندهید: کمال همنشین در من اثر کرد

هیج چیز را به خود نگیرید 2

به بیان بهتر اگر ما تحت تاثیر نظر و عقیده‌ی منفی دیگران در مورد خودمان قرار گرفته و ناراحت شویم، به این معنی است که در آن لحظه در حال تحلیل خود از زاویه و نقطه نظری هستیم که آن‌ها به ما دارند.

یعنی به صورت ناخودآگاهانه تلاش کرده‌ایم تا باورها و زاویه‌ی دیدشان را به طور کامل درک کنیم و این باعث خواهد شد تا علاوه بر نواقصی که خود برای خود قائلیم به یک‌سری از اشکالات دیگری که فرد مقابل در ما می بیند هم معتقد شویم.

اشکالات، نواقص و کمبودهایی که به احتمال زیاد واقعی نبوده و به خاطر منفی‌نگری‌مان است که آن‌ها را می‌بینیم.

سوء استفاده‌ی دیگران از ضعفی که داریم

اگر فرد حساسی باشیم که همه چیز را به خود می‌گیرد به راحتی مورد سوءاستفاده دیگران قرار خواهیم گرفت. یعنی از آنجایی که نظر دیگران در مورد ما برایمان بسیار مهم است و آن‌ها نیز این را می‌دانند، به گونه‌ای در مورد رفتارهای ما اظهار نظر خواهند کرد که به گونه ای عمل کنیم که خود می خواهند.

در واقع ما به این خاطر که هر چیزی را (چه مثبت که باعث خوشحالی بیش از حدمان شود و چه منفی که ناراحتی زیادی در ما ایجاد کند) به خود می‌گیریم تبدیل به فردی می‌شویم که به راحتی تحت تاثیر دیگران قرار گرفته و در دامشان می‌افتد.

هیج چیز را به خود نگیرید 3

با برطرف کردن این ضعف چه اتفاقی می‌افتد

اگر بتوانیم این ضعف را برطرف کرده و تا این حد حساس نباشیم، آنگاه در وسط دوزخ هم در امان خواهیم بود. یعنی هر چقدر هم که اطرافیانمان منفی‌نگر، بدبین و مغرض باشند در دامشان نخواهیم افتاد. به این ترتیب مثبت‌نگری و اعتماد به نفس‌مان به طور کامل حفظ می‌شود.

تحلیل عقاید دیگران در مورد خودمان

نباید برای‌مان مهم باشد که دیگران درباره‌ی ما چه فکر می کنند. چراکه آن‌ها وقتی خوشحال باشند احتمالا خواهند گفت که “تو فوق‌العاده عالی و بی‌نظیری” و اگر ناراحت باشند احتمالا خواهند گفت که “تو موجود نفرت‌انگیزی هستی!!، چطور می‌توانی این طور رفتار کنی؟”.

بنابراین تحت هر شرایطی نظر دیگران در مورد شخصیت ما نباید روی ما تاثیر بگذارد. نظر خودمان در این مورد که چه شخصیتی داریم به احتمال زیاد درست‌تر از نظر دیگران است.

ما نیازی نداریم که از سوی دیگران پذیرفته شویم (البته دقت شود که تمایل به پذیرفته شدن از سوی دیگران کاملا معقول و طبیعی است، ولی این تمایل نباید تبدیل به نیاز شود). نیاز نداریم کسی به ما بگوید: “تو بسیار خوب و عالی هستی”

برداشت غلط از اصلِ “هیچ چیز را به خود نگیرید”

البته نباید دچار این اشتباه شویم که طبق مطالب بالا هیچ رفتاری درست یا غلط نیست و اگر دیگران رفتاری را غلط دانسته و از دست ما ناراحت شوند به خاطر ذهنیات خودشان است و هیچ ربطی به ما ندارد.

این توصیه اگر در جهتی غلط به کار گرفته شود به همان اندازه‌ای که می‌تواند سودمند باشد، مضر و آزاردهنده خواهد بود.

اگر قرار باشد این‌طور نتیجه‌گیری کنیم که “من هر کاری دلم خواست می‌کنم و اگر باعث ناراحتی دیگران شود مشکل خودشان است نه من”، قطعا در مسیر غلطی قدم برداشته‌ایم.

پس چه کار کنیم؟

باید دقت کنیم که توصیه‌ها و راه‌کارهای اخلاقی مناسب برای افراد مختلف متفاوت است و نمی‌توان هر توصیه‌ی اخلاقی را برای هر کسی تجویز کرد. این تفاوت به این دلیل است که سطح فهم و درک افراد، تفاوت زیادی با هم دارد. برخی از افراد در سطحی هستند که حتی عمل به ساده ترین اصول اخلاقی نیز برایشان مشکل است و برخی دیگر در سطحی بالاتر.

این توصیه که ” هیچ چیز را به خود نگیرید ” زمانی معنا پیدا می‌کند که ما به سطح قابل قبول و استانداردی از ارتباطات و آداب معاشرت رسیده باشیم و دیگر نواقص رفتاری‌مان در حدی نباشد که منجر به ناراحتی شدید فرد مقابل و در نتیجه ارائه‌ی رفتارهایی زننده از سوی او شود. در چنین حالتی است که می‌گوییم رفتار بد و زننده‌ی فرد مقابل مشکل خودش بوده و به ما ربطی ندارد.

پس به این منظور و برای اینکه از نظر ارتباطی و سطح شخصیتی به جایی برسیم که نظر مثبت یا منفی دیگران در مورد ما چندان تحت تاثیرمان قرار ندهد باید از نظر ارتباطی خود را رشد دهیم. در چنین حالتی احتمالا خودمان بهتر درک خواهیم کرد که کدام رفتارمان غلط و کدام‌یک درست بوده و دیگر نظر دیگران چندان تحت تاثیرمان قرار نخواهد داد.

این محصول را از دست ندهید: آداب معاشرت در ۶۰ دقیقه


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.

یک پیشنهاد دوستانه

آداب معاشرت در 60 دقیقه

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

655 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام