معنای زندگی
معنای زندگی – چگونه زندگی را برای خود معنا می کنیم؟
فروردین ۶, ۱۳۹۶
دوست داشتن
دوست داشتن واقعی
فروردین ۸, ۱۳۹۶

قدرتی که از بخشیدن می گیریم

بخشیدن

برای همه ی ما پیش آمده که از دیگران رنجیده باشیم. این رنجش ها به خاطر آسیب هایی است که از آن ها دیده ایم. آسیب های روحی یا جسمی. بعضی از این آسیب ها خفیفند مثل بی اعتنایی های دیگران یا شرمنده شدن به خاطر رفتارهای اشتباه آن ها. برخی از آن ها نیز عمیق ترند مثل آزارهای جسمی یا احساسی. مواردی که بخشیدن دیگران را برای ما بسیار سخت می کند.

برخی از ما در واکنش به آسیب های عمیقی که از دیگران می بینیم با خود عهد می کنیم که: “هرگز او را نمی بخشم”. اما در این بین سوالی مطرح است: وقتی دیگران را نمی بخشیم چه کسی رنج می برد؟

 

چرا دیگران را نمی بخشیم؟

کمی به این فکر کنیم که وقتی نمی بخشیم چه اتفاقی می افتد؟. یا شاید بهتر باشد این طور سوال کنیم: دلیل اینکه دیگران را نمی بخشیم چیست؟

دلیل این مسئله این است که اغلب به لطمه ی وارد شده از سوی آن ها فکر می کنیم. دائما اتفاقات آن لحظه را به یاد می آوریم. ممکن است با دیدن افرادی در خیابان رفتار آن ها را به یاد بیاوریم. در هنگام گفتگو با دیگران اسمشان برده شده و دردمان تازه شود. در بعضی مواقع هم با افرادی که ما را رنجانده اند در یک مکان کار یا حتی زندگی می کنیم و این باعث می شود کدورتی که اتفاق افتاده هر روز برایمان مرور شود.

به محض یادآوری به میزان و شدت بدی آن فکر می کنیم. ممکن است فکر کنیم که چقدر غیرمنصفانه با ما رفتار شده است و اینکه واقعا مستحق آن نوع رفتار نبودیم. معمولا در چنین شرایطی لبریز از خشم و غم شده و این بار با تاکید بیشتر به خود می گوییم: “هرگز او را نمی بخشم”

 

وقتی دیگران را نمی بخشیم چه کسی رنج می برد؟

اما سوالی دیگر: در لحظاتی که خونمان به جوش آمده و واقعا از دیگران ناراحتیم چه کسی احساس بدی دارد؟ چه کسی رنج می برد؟

جواب واضح است: “خودمان”

افرادی که باعث رنجش ما شده اند چه کار می کنند؟. به احتمال زیاد اصلا به اتفاق پیش آمده فکر هم نمی کنند. در اکثر مواقع حتی نمی دانند که ما از رفتارشان رنجیده ایم. اگر هم بدانند ممکن است اصلا رنجش ما برایشان مهم نباشد. بنابراین در بسیاری مواقع در حالی که ما در حال رنج بردنیم آن ها احساس خوبی دارند.

این در حالی است که ما کماکان در این فکریم: “چقدر کارشان زشت و ناراحت کننده بود.” بنابراین نبخشیدن دیگران تنها به خودمان لطمه می زند. همان طور که بخشیدن آن ها نیز تنها به سود خودمان است و این ماییم که در اثر بخشیدن حالمان خوب می شود.

 

بخشیدن دیگران به خاطر خودمان است

بخشیدن ما به خاطر هیچ کس دیگری به جز خودمان نیست. بخشش همیشه به خاطر خودمان است. ما به خاطر کس دیگر نیست که می بخشیم بلکه به این دلیل این کار را می کنیم که می توانیم با بخشیدن دیگران احساس بهتری پیدا کنیم. بخشش رها شدن است. رهایی و خلاصی از خودمان. چراکه هیچ کسی مثل خودمان نمی تواند با فکرهایی که می کنیم ما را آزار دهد.

 

هیچ کس به اندازه ی خودمان نمی تواند با فکرهایی که می کنیم ما را آزار دهد

 

چرا بخشیدن سخت است؟

اگر این تنها ماییم که از بخشیدن دیگران سود می بریم پس چرا بخشش تا این حد برایمان سخت است؟.

بخشیدن سخت است چون می تواند نوعی شکست یا ضعف محسوب شود. ما نمی خواهیم ضعیف باشیم، بنابراین نمی بخشیم. گاهی اوقات بخشیدن دیگران می تواند به عنوان تایید کار اشتباه آن ها تلقی شود. ممکن است از این نگران شویم که بخشیدن دیگران ممکن است باعث بی حرمتی دوباره شود. همچنین کینه داشتن می تواند به ما احساس قدرت و کنترل دهد.

 

قدرتی که از بخشیدن می یابیم

نبخشیدن و انباشتن خشم و نفرت همچون زخمی است که هر روز آن را بررسی می کنیم تا ببینیم خوب شده است یا نه؟ درواقع هر روز آن را به این دلیل بررسی می کنیم که از خوب نشدنش مطمئن شویم. برای خوب شدن این زخم باید بررسی روزانه ی آن را کنار گذاشته و مرور آن را در ذهن خود رها کنیم.

اگر قدرتی که از بخشیدن می گیریم را بدانیم لحظه ای آن را به تاخیر نخواهیم انداخت. بخشیدن آزادمان می کند. با بخشیدن نیرویی را که در اثر غم، خشم و نفرت و میل به انتقام از دست داده بودیم باز می یابیم. با بخشیدن فرمان و اختیار زندگی در دستانمان قرار می گیرد.

انتخاب بین بخشیدن و نبخشیدن مثل انتخاب بین شاد بودن و رنج کشیدن است. اگر دیگران را نبخشیم همواره در حال رنجیدن خواهیم بود. بنابراین دست به انتخاب بهتری بزنیم و بیاموزیم که گذشته را رها کنیم و یاد بگیریم فرد بخشنده ای باشیم.

 

با بخشیدن فرمان و اختیار زندگی در دستانمان قرار می گیرد

 

این مقاله را از دست ندهید: مهربانی و گذشت، هوشمندانه ترین شیوه ی برقراری ارتباط

 

این مقاله را از دست ندهید: خوب بودن را منوط به خوب بودن دیگران نکنیم

 

هر سوالی در مورد این مقاله دارید از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه مطرح بفرمایید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به سوال شما پاسخ خواهیم داد.

 


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

2 دیدگاه ها

 1. سودابه گفت:

  متوجه نمیشم وقتی تصمیم به گذشت گرفته شد در مورد اون اتفاق چه فکری باید کرد؟

  • محسن محمدی گفت:

   درواقع نباید به اون اتفاق توجه کرد، تقریبا غیرممکنه که بخواید به یک اتفاق ناراحت کننده فکر کنید و حستون بد نشه و ناراحت نشید. بنابراین باید تا حد ممکن بهش توجه نکنید. در این زمینه توجه به دو مسئله می تونه خیلی موثر باشه:
   ۱- منظور از بخشیدن به هیچ وجه این نیست که به صورت حضوری این کارو انجام بدیم و مثلا به کسی که ناراحتمون کرده بگیم که بخشیدمت یا دیگه ازت کینه ای به دل ندارم. بخشیدن کاملا می تونه ذهنی باشه و اصلا نیازی نیست که چیزی به طرف مقابل بگیم. خیلی وقت ها کسانی که باعث ناراحتی و رنجش ما می شن افراد نامناسبی ان که خیلی به درد رابطه نمی خورن، بنابراین طبق مطالبی که در مورد مدیریت روابط گفتیم راهکار صحیحی در رابطه با این افراد اینه که ارتباطمونو باهاشون قطع کنیم. اگر این کارو نکنیم احتمالا دوباره رفتارهایی می کنن که باعث ناراحتی و رنجشمون میشه. ما به خاطر خودمون هم که شده همه ی افرادو تو ذهنمون می بخشیم ولی این به این معنی نیست که باید ارتباطمونو باهاشون ادامه بدیم.
   ۲- اگر ما فرد غمگین و ناراحتی هستیم که خیلی به رفتارهای بد دیگران فکر می کنیم و این مسئله باعث ناراحتیمون میشه قطعا بخشیدن برامون کار سختیه. بخشیدن کار افراد قدرتمنده و از توان یک فرد ضعیف و غمگین خارجه. کاری که ما باید بکنیم اینه که به قدری ذهنمونو از مسائل مثبت و ارزشمند پر کنیم که دیگه وقت فکر کردن به رفتارهای ناراحت کننده ی دیگرانو نداشته باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

720 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام