ابراز احساسات
اهمیت ابراز احساسات در روابط
بهمن ۹, ۱۳۹۴
مسئولیت پذیری
مسئولیت پذیری در روابط
بهمن ۲۳, ۱۳۹۴

بدبینی مانع ارتباط

بدبینی

چندی پیش در مراسم ختم فردی بودم که با از دنیا رفتنش مشتی خاطره‌ی بد و ناراحت‌کننده از خود بر جای گذاشت. به همین دلیل حتی فرزندانش هم چندان از مرگش ناراحت نبودند.

خاطرات باقی‌مانده از او پر از ناراحتی هایی بود که با تهمت زدن ها و توهین به دیگران ایجاد کرده بود.

او به خاطر دوران کودکی و نوجوانی سختی که داشت تبدیل به فردی بدبین و منفی نگر شده بود و در تمام طول زندگی‌ نگران این بود که اموال و دارایی‌اش را با حقه بازی از او بگیرند و او فقیر و بی چیز شود و فرزندانش را بیش از هر کس دیگری در معرض چنین اتهام هایی قرار می داد.

این درحالی بود که هیچ یک از آن ها نه سابقه بدی در این زمینه داشت و نه به لحاظ شخصیتی فردی بود که بتوان احتمال انجام چنین کاری را به او نسبت داد.

آن شخص که اتفاقا فردی مومن و باطنا مهربان و خوش‌قلب بود تنها به خاطر یک بدبینی بی پایه و اساس و اینکه تمام افراد را بدطینت می‌دانست، همه را از خود رانده بود.

او به قدری بدبین بود که با وجود تمایل زیادی که در اواخر عمر به ارتباط با خویشاوندانش داشت، ترجیح می داد که اگر قرار است چنین ارتباطی به قیمت بی‌خانمان شدنش تمام شود، اساسا وجود نداشته باشد.

.

بدبینی مانعی جدی در روابط

همان طور که در این شرح حال تاسف آور مشهود است یکی از عوامل اصلی بروز رفتارهای ناراحت کننده، بدبینی بیش از حد است.

این ویژگی در افرادِ بدبین بیشتر تبدیل به عادت شده تا اینکه منشا و دلیلی واقعی داشته باشد.

بدبینی باعث می‌شود راجع به نحوه ی برخورد دیگران پیش بینی های منفیِ بی پایه و اساس بکنیم.

مثلا ممکن است بی دلیل نگران این باشیم که فردی جدید که هیچ برخوردی با او نداشته ایم به ما دروغ بگوید، بی توجهی کند، آسیب برساند و …

مسلم است که این نوع بدبینی ها می‌تواند بسیار مخرب بوده و عاملی بازدارنده در ایجاد روابط باشد.

.

این مقاله را از دست ندهید: موانع ارتباط موثر

.

تاثیرِ ناخودآگاهانه ی بدبینی بر روابط

کسی که دائما منتظر دریافت رفتارهای منفی و نامناسب از دیگران است به طور ناخودآگاه در معرض ارتباط با افراد نامناسب که متناسب با انتظاراتش عمل می کنند قرار می گیرد.

بدبینی های چنین فردی مانعی جدی در برابر ایجاد روابطی لذت بخش با افراد ارزشمند برایش ایجاد می کنند.

.

عامل ایجاد بدبینی نسبت به دیگران

بدبینی ، نگرانی و منفی نگری نسبت به دیگران اغلب به خاطر ظرفیت پایین ایجاد می‌شود و یکی از عوامل اصلی آن کمبود دانش و آگاهی است.

فرد آگاه به راحتی می تواند تحلیلی درست و واقع بینانه از اتفاقات، مسائل و رفتارهای اطرافیانش نموده و رفتارهایی به جا و درست ارائه دهد.

.

خلاصی از بدبینی

اگر خواهان تجربه ی روابطی ارزشمندید و از طرفی نسبت به رفتارهای دیگران بدبین هستید حتما مطالعاتی در حوزه ی روابط انسانی داشته باشید.

افراد ارزشمند به خاطر تربیت و محیط مناسب و یا مطالعاتی که داشته اند آگاهی زیادی از اصول برقراری ارتباط با سایرین دارند و اگر این آگاهی را در ما نبینند طبیعی است که تمایلی به ایجاد رابطه با ما نخواهند داشت.

مطالعه در زمینه‌ی روابط باعث می‌شود تا با کسب آگاهی از رفتار و روحیات افراد مختلف و شناخت بیشتر آن ها به این نکته پی ببریم که هیچ انسانی درصورتی که رفتاری متناسب با شخصیت و روحیه‌اش با او بروز دهیم نمی تواند عاملی تهدیدکننده و موجب نگرانی باشد.

برای شروع این مطالعات علاوه بر مقالات و مطالب سایت، مطالعه ی دو کتاب “آیین دوست‌یابی” اثر دیل کارنگی و “تانگ فو: روش برخورد با افراد دشوار” نوشته‌ی سم هورن توصیه می شود. البته منابع ارزشمند موجود در این زمینه نامحدود است.

.

خوشحال می شویم نظر و سوالات خود را در مورد این مقاله با ما مطرح کنید. می توانید این کار را از طریق کادر دیدگاه در پایین همین صفحه انجام دهید. حداکثر ظرف ۲۴ ساعت شخصا به سوالات شما پاسخ خواهم داد.


چرا می خواهید این فرصت را از دست بدهید؟

اگر تا به حال در دوره رایگان “چگونه ارتباطات موثرتری را تجربه کنیم؟” شرکت نکرده اید، پیشنهاد می کنیم تنها در عرض ۵ ثانیه فرم زیر را پر کرده و بلافاصله اولین درس این دوره ی رایگان را به همراه کتاب الکترونیکی “مقدمه ای بر کاریزما” دریافت کنید:

محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

98 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام