آیین دوست یابی
آیین دوست یابی – با چه کسانی دوست شویم؟
خرداد ۲۲, ۱۳۹۵
کمال همنشین در من اثر کرد
کمال همنشین در من اثر کرد
تیر ۴, ۱۳۹۵

با چه کسانی ازدواج نکنیم ؟ – با این دو نوع از افراد ازدواج نکنید

با چه کسانی ازدواج نکنیم

فکر می‌کنم در پاسخ به این سوال که “با چه کسانی ازدواج نکنیم ؟”، ذکر یک نکته بسیار لازم است:

با توجه به اینکه انسان‌ها به لحاظ شخصیتی بسیار پیچیده و متنوعند و درواقع به تعداد انسان‌ها، شخصیت منحصر به فرد داریم، ارائه‌ی یک جواب کامل و بدون نقص ناممکن است.

علی‌رغم اینکه روش‌های شخصیت شناسی‌ای مثل تحلیل دیسک، MBTI، اناگرام و غیره اطلاعات ارزشمندی در زمینه شناخت افراد ارائه می‌دهند که می‌تواند بسیار کارآمد و در بسیاری از مواقع درست و صحیح باشد، با این وجود بسیاری از متخصصین اشکالاتی اساسی به این تکنیک‌ها وارد می‌کنند.

به اعتقاد آن‌ها نمی‌توان هفت میلیارد نفر جمعیت جهان را در ۴، ۱۶ یا ۹ تیپ شخصیتی دسته‌بندی کرد و بر اساس آن راجع‌به‌شان قضاوت کرد.

با چه کسانی ازدواج نکنیم

نظر آنها این است که باید هر فرد را به طور منحصر به فرد و به عنوان موجودی خاص که هیچ نمونه‌ی دیگری مثل او وجود ندارد مورد بررسی قرار داد.

اعتقاد به این مسئله به نوعی در حوزه‌ی عرفان هم به صورت “به اندازه‌ی انسان‌ها برای رسیدن به خدا راه وجود دارد” کاملا رایج است.

اگر از این منظر به مسئله نگاه کنیم، کاملا روشن است که اگر مسیر و راه هر فردی برای رسیدن به رشد و تعالی فردی، منحصر به خود اوست بنابراین کاملا طبیعی است که شخصیت و خصوصیات رفتاری‌اش هم متفاوت از سایرین باشد.

اما با همه‌‌ی این اوصاف در این نوشته قصد ما صرفا ذکر دو نوع متفاوت از افراد است که برای ازدواج مناسب نیستند، و به هیچ‌وجه هم این ادعا را نداریم که انواع نامناسب دیگری از انسان‌ها برای ازدواج وجود ندارد. حتی این ادعا را هم نداریم که این دو نوع را به طور کامل و بی‌نقص مورد بررسی قرار داده‌ایم.

با چه کسانی ازدواج نکنیم ؟

ازدواج با این دو نوع شخصیت از افراد نتیجه‌ای جز بدبختی ندارد و برای چنین ازدواج‌هایی جای امیدی نیست.

نوع اول: شخصیت ضداجتماعی

این نوع شخصیت فقط به قدرت و آزادی خود اهمیت می‌دهد و ملاحظه‌ی نیازهای دیگران را نمی‌کند.

چون اکثر ضداجتماعی‌ها به لحاظ ژنتیکی مرد هستند در مقایسه با زنان نیاز کمتری به عشق و تعلق خاطر دارند و نیاز آن‌ها به قدرت بیشتر است.

در واقع نکته‌ای که در مورد این نوع شخصیت‌ها وجود دارد اکه تقریبا نیاز به عشق و تعلق خاطر در آن‌ها وجود ندارد اما نیاز به آزادی بالایی دارند.

با چه کسانی ازدواج نکنیم

 

شخصیت ضداجتماعی از تحقیر فرد مقابل لذت می‌برد، صرف‌نظر از اینکه او چقدر قابل و لایق باشد. او فقط خودش را آدم قابلی می‌داند.

شخصیت‌های ضداجتماعی در شروع آدم‌های مهیجی به نظر می‌رسند چون خیلی فعال و جذاب هستند، اما علاقه‌ای به پیگیری و ادامه دادن کارها ندارند. اگرچه زندگی با آن‌ها می‌تواند دردناک باشد ولی خسته‌کننده نیست.

شخصیت ضداجتماعی در گول زدن دیگران خیلی خوب عمل می‌کند چراکه خودش را از دیگران برتر می‌داند. او ممکن است بامزه و مهربان نیز به نظر برسد.

نوع دوم: شخصیت بیکار

این نوع شخصیت‌ها گیج‌کننده‌ترین افرادی هستند که ممکن است با آن‌ها برخورد کنیم. آن‌ها به راحتی با دیگران رابطه برقرار می‌کنند ولی اگر با یکی از آن‌ها صمیمی شوید و ازدواج کنید، روز به روز آزرده‌تر می‌شوید.

زن‌ها نیز می‌توانند چنین شخصیتی داشته باشند ولی کمتر به چشم می‌آید چون کار نکردن زن، در جامعه قابل قبول است.

شخصیت بیکار به صورت مستقیم شما را عذاب نمی‌دهد. او با کارهایی که نمی‌کند بیش از کارهایی که می‌کند ناراحت‌تان می‌کند.

با چه کسانی ازدواج نکنیم

به این دلیل نام این‌گونه شخصیت‌ها را بیکار می‌گذاریم که کار نمی‌کنند. چنین شخصیتی برای گذران زندگی و اموراتش به حامیانی چون زن، بستگان و دوستانش نیاز دارد.

شخصیت بیکار بر خلاف شخصیت ضداجتماعی، مشکلی در رابطه برقرار کردن و ادامه دادن روابط ندارد به شرط آن‌که رابطه به کار کردنش مشروط نشود. اگر با چنین آدمی ازدواج کنید درواقع با کودکی رشدنیافته ازدواج کرده‌اید. این نوع شخصیت نیاز شدیدی به تفریح به معنای کودکانه‌اش دارد.

شخصیت بیکار تماس کمی با واقعیات دنیا دارد، او با واقعیت خودش زندگی می‌کند. شخصیت بیکار، عادی به نظر می‌رسد و تا وقتی کسی از او انتظاری نداشته باشد می‌تواند مثل یک آدم عادی رفتار کند.

اگر با چنین فردی ازدواج کنید تا وقتی از او حمایت کنید و هر کاری برایش بکنید و چیزی از او نخواهید زندگی خوبی خواهید داشت.

این مقاله را از دست ندهید: مسئولیت پذیری در روابط

حرف آخر

آخرین مسئله‌ای که باید به آن اشاره کنیم اینکه درست است که ما در اینجا، این دو دسته‌ی مشخص از افراد را به عنوان افراد نامناسب برای ازدواج معرفی کردیم، اما در هر نوعی از روابط، دوری و اجتناب از وارد رابطه شدن با چنین افرادی لازم است.


پیشنهاد ثبت نام


دانلود PDF این مقاله


خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را در مورد این نوشته برای ما بنویسید تا با توجه به نظرات شما در نوشته‌های آینده تغییرات لازم را در جهت بهتر و کاربردی‌تر شدن مطالب ارائه شده اعمال کنیم.
در صورت مفید یافتن این نوشته با به اشتراک گذاشتن آن در شبکه‌های اجتماعی دیگران را هم سهیم کنیم.
محسن محمدی
محسن محمدی
محسن محمدی هستم مدیر سایت ارتباط موثر. هدف این سایت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر تمام فارسی‌زبانان با قانون بی‌نظیر جذب است.

34 دیدگاه ها

 1. با عرض سلام
  اختلالات شخصیت از جمله اختلالاتی هستند که دیرپا و مقاوم به درمان می باشند چرا که مبتلایان اصلا گمان نمی کنند که خودشان مشکل دارند. دو موردی هم که ذکر فرمودید تا افراد از ازدواج با آنها اجتناب نمایند بسیار هوشمندانه است و در جامعه ما فراوانند ازدواج هایی که یک طرف چنین ویژگی را دارد.
  سپاس از شما که در مسیر آموزش هم وطنان گام بر می دارید

 2. رویا گفت:

  مردای بداخلاق و بددهن چی . از همه چیز بدتر بداخلاقی و عصبانی بودنه برای یک زن که انقد لطیفه

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام خدمت شما
   این نوع مردان هم جزو دسته افراد ضد اجتماعی هستند و قطعا جزو کسانی که ازدواج با آن‌ها می‌تواند ناراحتی ها و عواقب منفی خاص خود را داشته باشد.

 3. رویا گفت:

  اصلا ازدواج نکنید . به غلط کردن افتادم

 4. Caroline گفت:

  I’d ventrue that this article has saved me more time than any other.

 5. صادق گفت:

  نکات بسیار عالی رو گفتین که می تونه در ازداوج افراد اثر گذار باشه
  حتما این مطالب رو با کسانی که قصد ازدواج دارند به اشتراک می گذارم
  مر سی

 6. جعفر معدنی گفت:

  مقاله بسیار مفیدی بود. دید تازه ای به من داد. در مورد مبحث MBTI کمی اطلاعات می خواستم . اگه امکان دارد کمی راهنمایی کنید.موفق باشید

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   خوشحالم که این مقاله براتون مفید واقع شد. در مورد MBTI، کتاب “تکینیک‌های شخصیت‌خوانی” نوشته پل و باربارا تایگر، کتاب کامل و ارزشمندی است که با مطالعه‌ی آن می‌توانید اطلاعات کامل و مفیدی را در این زمینه کسب کنید.

 7. پوریا گفت:

  آخ بدم میاد از این مدل آدمایی که گفتین…مخصوصا این ضد اجتماعیااا….هر چی میخوای به همه ثابت کنی اینا آدم نیستن هیچکی باور نمیکنه

 8. هادی گفت:

  مطالب خوب بود ولی برای من دیگه یکم دیرررررررره ه ه ه

 9. آرش گفت:

  سلام،ممنون از شما
  به نکته خوبى اشاره کردید

 10. مریم گفت:

  من چون خودم خانم فعالی در جامعه هستم و علاوه بر شغل اصلیم بیزینس مستقل هم برای خودم دارم و در دانشگاه هم در مقاطع بالا مشغول تحصیل هستم اصلا نمیتونم با این دو شخصیتی که گفتین کنار بیام حالا چه خانوم باشن چه آقا . خسته و عصبی میشم از دستشون . ممنون از مقاله خوبتون

 11. یک نکته در این بین هست و این که ما این رفتارها که در متن آورده شد را ببینیم.
  منظورم از دیدن در اینجا، یعنی اینکه واقع گرا باشیم.به این صورت که اگر این دو فرد با هم رابطه دوستی داشته باشند رفتارها برداشت بر این نباشد که فرد راحت و ایزی‌گوئینگ (بی‌خیال) است و با این برداشت غلط راه را ادمه دهند.
  در اصل باید علاقه های احساسی را بیشتر در موردش بدانند تا اسیر آن نشوند.
  از شما ممنون می شوم اگر در مورد عقلانی دیدن خصوصیات افراد مقاله ایی بنویسید.

 12. soheil گفت:

  آقای محمدی به نکات جالی اشاره کردید تا الان با این معیارها به افراد نگاه نمی کردم

  ممنون می شم اگر فرصت داشتید در مورد این افراد و مدلهای دیگر توضیح بدید

 13. حسين. محمديان گفت:

  بسیار عالی بود
  زندگی با شخصیت نوع دوم خیلی عذاب آوره

 14. mehdi گفت:

  با سلام
  مقاله جالبی بود و از منظر متفاوتی به موضوع نگاه کرده بود.
  البته من که ازدواج کردم اما می توانم این توصیه را به دیگران داشته باشم
  مرسی از مقاله خوبتون

 15. موسوی گفت:

  خب شاید این شخصیت‌ها موقتی باشند و با کمی حرکت، کاملاً تغییر کنند!

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام
   بله خب. اصولا هیچ چیزی در مورد انسان‌ها قطعی نیست و تاریخ پر است از داستان تحول و سرافرازی افرادی که هیچ امیدی به آن‌ها نمی‌رفت. البته با توجه به متن هم این مسئله که هیچ رویه‌ی شخصیت‌شناسی‌ای را قطعی و کامل نمی‌دانیم قابل استناد است، اما داشتن همین میزان از اطلاعات و آگاهی هم می‌تواند در بسیاری موارد راه‌گشا بوده و ما را به داوری و نتیجه‌گیری نسبتا درستی برساند.

  • Storm گفت:

   This has made my day. I wish all pognitss were this good.

 16. Mohammad گفت:

  ممنون از معرفی دو نوع از شخصیت هایی که نباید با آنها ازدواج کرد
  آیا امکان تشخیص افراد درخصوص اینکه از این دو گروه هستند یا خیر قبل از ازدواج وجود دارد؟

  • محسن محمدی گفت:

   با سلام
   ممنون از حسن توجه شما دوست عزیز. در اصل این مقاله به همین منظور یعنی رسیدن به قدرت تشخیص و شناسایی این دو دسته از افراد نوشته شده ولی اگر فکر می‌کنید که مطالب بیان شده در این خصوص، برای تشخیص این دو گروه از افراد نامناسب کافی نیست، توصیه می‌کنم فصل پنجم از کتاب تئوری انتخاب نوشته‌ی ویلیام گلاسر را مطالعه بفرمایید. البته این کتاب بسیار ارزشمند است و مطالعه کل آن توصیه می‌شود.

  • سلام. ممنون از مقاله خوبتان جناب آقای محمدی. در ادامه پاسخ شما به آقای موسوی فکر می کنم این توضیح نیز مفید باشد که آنچه در این مقاله به عنوان تیپ شخصیتی صحبت شد جنبه مرضی دارد به این معنی که هر چند افراد به لحاظ شخصیتی بسیار متفاوتند اما گاهی تفاوتها طبیعی نیست و نشان می دهد آن فرد رشد شخصیتی غلط و نه متفاوت داشته است. افرادی که در علم روانشناسی به عنوان اختلال شخصیت دسته بندی می شوند از جمله افراد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی یک ویژگی مشترک دارند آن هم اینکه خودشان قبول ندارند که مشکلی دارند و بقیه را مشکل دار می بینند از اینرو به ندرت تحت درمان قرار می گیرند بنابراین اصلا عاقلانه نیست وقتی متوجه می شویم کیس مقابل ما برای ازدواج دارای اختلال شخصیت است به این فکر کنیم که پیگیر درمان او خواهیم شد و از کنار این موضوع بگذریم.

 17. بهار گفت:

  ازدواج یکی از مهمترین انتخابهای زندگی هست باید با شناخت و تفکر شریک زندگی را انتخاب کرد . ممنون از نکات جالبی که اشاره کردید

 18. شروین گفت:

  واقعا ازدواج با فرد بیکار به خاکستر نشستن زندگیه.
  شخصیت ضد اجتماعی رو هم که نمیشه دوست داشت.
  باهاتون موافقم

 19. دانشمند گفت:

  مقاله جالبیه واسه کسانی که در شرف ازدواج هستند. همیشه برقرار باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

358 بازدید
دانلود اپلیکیشن قانون جذب

عضویت در کانال تلگرام